Արման Թաթոյանն Ադամ Շիֆին ներկայացել է Ադրբեջանի անօրինական ներխուժումների առաջացրած մարդու իրավունքների խախտումները, գերիների խնդիրը
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հետ քննարկմանը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է
ադրբեջանական իշխանությունների, զինված ուժերի կողմից ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ զինված հարձակումների, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտմամբ ճանապարհների արգելափակումների իրավական հիմքերից զուրկ լինելու փաստերը։
Քննարկումը կազմակերպվել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի կողմից (The Armenian National Committee of America-Western Region ( ANCA Western Region), որին մասնակցել են նաև Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի Արևմտյան տարածաշրջանի (ANCA-WR) հանձնախմբի ղեկավար տիկին Նորա Հովսեփյանը ( Nora Hovsepian), Ժամանակավոր գործադիր տնօրեն Վերջինի Թուլումյանը ( Verginie Touloumian) և Կառավարության հարցերով համակարգող Ռուբեն Կարապետյանը:
Հայաստանի օմբուդսմանը ԱՄՆ կոնգրեսականին ներկայացրել է 2021թ. նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Սյունիքում, որն ուղեկցվել է քաղաքացիական բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական ուժերի հարձակումներով՝ իրական վտանգի ենթարկելով խաղաղ բնակիչների կյանքի իրավունքն ու առողջությունը: Պաշտպանը ներկայացրել է նաև ադրբեջանական ներխուժումներն ու մարդու իրավունքների խախտումները Գեղարքունիքում, Սյունիքում:
Ադրբեջանական զինված ծառայողներն անօրինական տեղակայված են ՀՀ քաղաքների և գյուղերի միջև ճանապարհներին, որոնք վտանգում են մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների (այդ թվում՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարվածները) անհապաղ վերադարձին և արհեստական, իրավական հիմքերից զուրկ դատավարություններին՝ կարևորելով միջազգային ատյանների արձագանքը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսական Շիֆին մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իր ակտիվ գործունեության համար։
Արման Թաթոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հովանավորվող հայատյացությունն ամբողջ աշխարհում ապրող երկու ժողովուրդներին թշնամանքի մեջ պահելու նպատակային քաղաքականություն է, այն վտանգում է նաև այդ երկրների կայունությունն ու մարդու իրավունքների համակարգը։

Омбудсмен Армении Арман Татоян представил конгрессмену США Адаму Шиффу агрессию Азербайджана
Омбудсмен Армении Арман Татоян представил конгрессмену США Адаму Шиффу факты о незаконных посягательствах вооруженных сил Азербайджана, блокировании дорог с грубейшими нарушениями прав человека, незаконном нахождении по соседству с селами Армении.
Как сообщает News.am, ссылаясь на пресс-службу офиса омбудсмена Армении, обсуждение было организовано западным регионом Армянского национального комитета Америки The Armenian National Committee of America-Western Region, в нет приняли участие также руководитель комиссии Ай-Дат Америки Западного региона (ANCA-WR) Нора Овсепян, временный исполнительный директор Верджини Тулумян и координатор по вопросам правительства Рубен Карапетян.
Омбудсмен Армении представил конгрессмену США сведения о вторжении 16 ноября 2021г. на суверенную территорию Армении в Сюнике, которое сопровождалось нападениями азербайджанских сил в непосредственной близости от гражданских населенных пунктов, подвергая реальной опасности право мирных жителей на жизнь и здоровье. Омбудсмен представил также азербайджанские вторжения и нарушения прав человека в Гегаркунике и Сюнике.
Азербайджанские военные незаконно находятся на дорогах между городами и селами РА, что ставит под угрозу жизнь и здоровье людей, нарушает нормальный уклад жизни, подчеркнул омбудсмен.
Татоян также коснулся положения незаконно удерживаемых в Азербайджане армян, в том числе плененных 16 ноября, подчеркнул н6еобходимость немедленного освобождения пленных, а также напомнил важность адекватной реакции международных  инстанций на судебные фарсы над пленными армянами в Азербайджане.
Омбудсмен Армении выразил благодарность конгрессмену Шиффу за активную деятельность по защите прав человека.
Арман Татоян подчеркнул, что спонсируемая азербайджанскими властями армянофобия умышленная политика, нацелена на сохранению вражды между двумя народами, представители которых проживают во всем мире, она ставит под угрозу стабильность и систему прав человека в этих странах.