Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը նոյեմբերի 23-ին հյուրընկալել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Ժերար Լարշեին «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար:
Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու համար՝ նշելով, որ հանգամանորեն հետևում են հայաստանյան իրավիճակին և քաջատեղյակ են հետպատերազմյան զարգացումներին:
Գործընկերները հատկանշական են համարել այն, որ համաժողովն անց է կացվելու 2020թ. նոյեմբերի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ» բանաձևի գրեթե միաձայն ընդունումից մեկ, և Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքի ընդունումից 20 տարի անց:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի նախագահը փաստել է, որ պատմական այդ իրադարձությունները Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ համերաշխության բացառիկ դրսևորումներ են, իսկ Ֆրանսիայի ներքաղաքական կյանքում՝ միակարծության եզակի օրինակներ: Այս համատեքստում հայկական կողմը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձևերի ընդունումը, ինչպես նաև ֆրանսիական պետության և տարբեր կազմակերպությունների իրականացրած մարդասիրական օգնությունը:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի սահմանին Ադրբեջանի իրականացրած սադրիչ և ագրեսիվ գործողություններին՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանը խախտում է 2020-ի  նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Գործընկերոջ խնդրանքով հետպատերազմյան իրավիճակի վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացնելով՝ Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է Հայաստանի կոչը միջազգային բոլոր գործընկերներին՝ հստակորեն և հասցեական արձագանքել ադրբեջանական կողմի՝ տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը լրջորեն վտանգող այս գործողություններին ու գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերման ուղղությամբ: Կողմերը փաստել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու և մանդատի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը: Զրույցի ընթացքում ուշադրություն է հրավիրվել հետպատերազմյան հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորմանը, այդ թվում՝ բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման անհրաժեշտությանը:
Կողմերն անդրադարձել են հանդիպումից ժամեր առաջ հայ-ադրբեջանական սահմանից Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ գյուղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի  ուղղությամբ բացած կրակին, ինչի հետևանքով զոհվել է զինծառայող Սուրեն Սաֆարյանը: Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները կողմերը համարել են ոտնձգություն նաև ժողովրդավարության հանդեպ:
Գործընկերները խոսել են միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցերում միջխորհրդարանական համագործակցության հատկանշական գործառույթներից, ինչպես նաև՝ հայ-ֆրանսիական բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսության դինամիկայից:
Հանդիպումը եզրափակվել է ՀՀ ԱԺ-ի և ՖՀ Սենատի միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմամբ, որով նախատեսվում է օրենսդիր մարմինների բազմաբևեռ համագործակցություն՝ ի նպաստ երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող բարեկամության և համերաշխության:

Делегацию во главе с председателем НС Армении принял спикер Сената Франции
23 ноября находящуюся с рабочим визитом в Париже делегацию во главе с председателем НС А.Симоняном принял спикер Сената Французской Республики Жерар Ларше. А.Симонян поблагодарил Жерара Ларше за приглашение принять участие в конференции под девизом "Армения спустя год".
Председатель Сената Франции выразил признательность за принятие приглашения, отметив, что они внимательно следят за ситуацией в Армении и хорошо осведомлены о послевоенных развитиях.
Партнеры сочли примечательным, что конференция состоится спустя год после того, как Сенат Франции 23 ноября 2020 г. почти единогласно принял резолюцию "О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики", и через 20 лет после принятия Францией закона о признании Геноцида армян.
Спикер законодательного органа РА заявил, что эти исторические события являются исключительными проявлениями солидарности с Арменией и армянским народом, а во внутриполитической жизни Франции – уникальными примерами единодушия. В этом контексте армянская сторона высоко оценила принятие обеими палатами французского парламента резолюций, осуждающих азербайджано-турецкую агрессию против Арцаха и необходимость признания Нагорно-Карабахской Республики, а также гуманитарную помощь, оказываемую французским государством и различными организациями.
Стороны коснулись провокационных и агрессивных действий Азербайджана на границе с Арменией, отметив, что Азербайджан нарушает трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г.
А.Симонян, по просьбе своего коллеги представив подробности послевоенной ситуации, подчеркнул призыв Армении ко всем международным партнерам четко и адресно отреагировать на действия азербайджанской стороны, серьезно угрожающие региональному миру и безопасности, предпринять действенные шаги по выводу азербайджанских вооруженных сил с территории РА. Стороны подчеркнули важность мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта в рамках сопредседательства и мандата Минской группы ОБСЕ. В ходе беседы было обращено внимание на неотложное решение послевоенных гуманитарных вопросов, в том числе необходимость репатриации всех военнопленных и гражданских заложников.
Стороны упомянули об открытии огня с армяно-азербайджанской границы по дислоцированным близ села Норабак Гегаркуникской области армянским позициям за несколько часов до встречи, в результате чего был убит военнослужащий С.Сафарян. Стороны сочли агрессивные действия Азербайджана также посягательством на демократию.
Партнеры коснулись значимых функций межпарламентского сотрудничества в развитии межгосударственных отношений, а также динамики армяно-французского политического диалога на высоком уровне.
Встреча завершилась подписанием Соглашения о сотрудничестве между НС РА и Сенатом Французской Республики, предусматривающим многополярное взаимодействие между законодательными органами в интересах дружбы и солидарности двух стран.