Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հովանավորվող հայատյացությունը վտանգավոր է նաև այլ երկրների համար. Արման Թաթոյան
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հովանավորվող հայատյացությունն ամբողջ աշխարհում ապրող երկու ժողովուրդներին թշնամանքի մեջ պահելու նպատակային քաղաքականություն է, որը վտանգում է նաև տվյալ երկրների կայունությունն ու մարդու իրավունքների համակարգը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ԱՄՆ-ում հայկական լրատվամիջոցների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Ադրբեջանական այս թշնամանքի, ատելության քաղաքականությունը, որն ունի ինստիտուցիոնալ, խորքային արմատներ, վտանգավոր է նաև այլ երկրների համար, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի: Ասեմ, թե ինչով. այս քաղաքականությունը թշնամանքի մեջ է պահում երկու ժողովուրդներին՝ ամբողջ աշխարհում: Վտանգներ կան հատկապես այն երկրներում, որտեղ հայերն ու ադրբեջանցիներն ապրում են համատեղ, կողք-կողքի: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանություններն իրենց վարած այս քաղաքականությամբ հանգիստ կարող են տվյալ երկրների կայունությունը խաթարել՝ հիմք դնելով թշնամանքի ու ատելության շարժառիթով կատարվող հանցագործություններին: Այսկերպ Սան Ֆրանցիսկոյում վանդալիզմի են ենթարկվել հայկական եկեղեցին, դպրոցը, իմ աչքով տեսա, թե ինչպես էին դպրոցի վրա նույնիսկ կրակել: Նույն պատկերն ունենք նաև այլ երկրներում՝ Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում, Գերմանիայում»,- նշել է Թաթոյանը:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հրավերով այս օրերին ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծել է՝ հայասպանությունը, խախտումները Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսվում են բարձր մակարդակով:
«Այս ամենը չի սկսվել վերջին պատերազմով, այն շատ ավելի խորը արմատներ ունի: Դրա օրինակները բազմաթիվ են»,- շեշտել է նա:
Անդրադառնալով 2020 թվականի պատերազմին և դրա հետևանքներին՝ պաշտպանը նկատել է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո մարտահրավերները չեն դադարել.
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան՝ շարունակվող պատերազմ: Պատերազմը ոչ միայն ընթացքում արհավիրքներ բերեց, այլ նաև երկարաժամկետ հետևանքներ թողեց: Հայաստանում, Արցախում և ընդհանրապես՝ աշխարհում ապրող մեր ժողովուրդն այդ հետևանքները հենց հիմա էլ զգում է: Սյունիքում, Գեղարքունիքում՝ Հայաստանի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ու ճանապարհներին ներկայում հայտնվել են ադրբեջանական դրոշներ, ցուցանակներ ու անցակետեր»:
Արման Թաթոյանն ընդգծել է՝ այդ երկրի (Ադրբեջանի) իշխանությունները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության՝ լինի քաղաքական, թե քրեական: Խախտումների աղբյուրը, հիմքը միայն այդ կերպ կարող է վերացվել:

Арменофобия, поддерживаемая властями Азербайджана, опасна и для других стран: Арман Татоян
Спонсируемая азербайджанцами арменофобия - это целенаправленная политика, направленная на сохранение вражды между двумя народами во всем мире, что ставит под угрозу стабильность этих стран и систему прав человека.
Об этом, как сообщает "Арменпресс", заявил Защитник прав человека РА Арман Татоян во время пресс-конференции с армянскими СМИ в США.
"Эта политика вражды и ненависти Азербайджана, имеющая глубокие институциональные корни, опасна и для других стран, в том числе для Соединенных Штатов. Позвольте мне сказать вам что: эта политика сохраняет враждебность между двумя народами в мире. Есть опасности, особенно в странах, где армяне и азербайджанцы живут бок о бок. Очевидно, что такой политикой властей Азербайджана они могут легко подорвать стабильность этих стран, заложив основу для преступлений на почве вражды и ненависти. Таким образом, армянская церковь и школа в Сан-Франциско подверглись вандализму, и я собственными глазами видел, как по школе даже стреляли. У нас такая же картина и в других странах, таких как Франция, Россия и Германия", - сказал Татоян.
Омбудсмен Армении, находящийся в настоящее время по приглашению Армянского национального комитета Америки в США, подчеркнул, что власти Азербайджана поощряют убийства армян и нарушения.
"Это началось не с последней войны, у него гораздо более глубокие корни. Тому есть много примеров", - подчеркнул он.
Касаясь войны 2020 года и ее последствий, Защитник отметил, что после 9 ноября 2020 года проблемы не прекратились.
"Это не что иное, как продолжающаяся война. Война не только привела к катастрофе, но и имела долгосрочные последствия. Наши люди, живущие в Армении, Арцахе и в мире в целом, прямо сейчас ощущают последствия. В Сюнике и Гегаркунике, в непосредственной близости от армянских сел и на дорогах, теперь появляются азербайджанские флаги, знаки и контрольно-пропускные пункты".
Арман Татоян подчеркнул, что власти этой страны (Азербайджана) должны быть привлечены к ответственности, будь то политическая или уголовная. Только так можно устранить источник нарушения, основу.