Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձևեր է ընդունել Ադրբեջանի սադրանքների և երկրում ժողովրդավարության բացակայության մասին
Նոյեմբերի 23-ին Նիդերլանդների խորհրդարանը երկու բանաձև է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության և հայ գերիների  վերաբերյալ։
Բանաձևերից մեկում խորհրդարանը կոչ է անում կառավարությանը՝ համատեղ աշխատել ԵՄ հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության փաստերի վերաբերյալ անկախ հետաքննություն իրականացնելու նպատակով և կարժ ժամանակահատվածում արդյունքների մասին զեկուցել խորհրդարանին։
Բանաձևն անդրադառնում է նաև Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին։
Հաշվի առնելով  ս.թ. դեկտեմբերի 15-ին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին Ադրբեջանի մասնակցությունը՝ մի երկրի, որը հեռու  է ԵՄ արժեքներից՝ Նիդերլանդների խորհրդարանը կոչ է անում կառավարությանը՝ ԱլԳ շրջանակում ԵՄ-Ադրբեջան բանակցությունների ժամանակ հետևություններ անել վերոնշյալ իրավիճակներից։

The Dutch Parliament has adopted two motions on Azerbaijan’s provocations against Armenia and the lack of democracy in the country, the Armenian Embassy in the Netherlands informsArmradio.am reports.
In one of the motions, the parliament calls on the government to work with the EU to conduct an independent investigation into the facts of the Armenian-Azerbaijani conflict and to report the results to the parliament as soon as possible.
The second resolution mentions the serious problems of human rights, free speech and freedom of the press in Azerbaijan, which are deepening. The resolution also addresses the issue of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan.
Taking into account the participation of Azerbaijan, a country far from European values, in the Eastern Partnership summit to be held on December 15, 2021, the Dutch parliament calls on the government to draw conclusions from the above-mentioned situations during the EU-Azerbaijan negotiations within the EaP Summit.