Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձևեր է ընդունել Ադրբեջանի սադրանքների և երկրում ժողովրդավարության բացակայության մասին
Նոյեմբերի 23-ին Նիդերլանդների խորհրդարանը երկու բանաձև է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության և հայ գերիների  վերաբերյալ։
Բանաձևերից մեկում խորհրդարանը կոչ է անում կառավարությանը՝ համատեղ աշխատել ԵՄ հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության փաստերի վերաբերյալ անկախ հետաքննություն իրականացնելու նպատակով և կարժ ժամանակահատվածում արդյունքների մասին զեկուցել խորհրդարանին։
Բանաձևն անդրադառնում է նաև Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին։
Հաշվի առնելով  ս.թ. դեկտեմբերի 15-ին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին Ադրբեջանի մասնակցությունը՝ մի երկրի, որը հեռու  է ԵՄ արժեքներից՝ Նիդերլանդների խորհրդարանը կոչ է անում կառավարությանը՝ ԱլԳ շրջանակում ԵՄ-Ադրբեջան բանակցությունների ժամանակ հետևություններ անել վերոնշյալ իրավիճակներից։

Парламент Нидерландов принял две резолюции по конфликту между Арменией и Азербайджаном и армянским пленным
Парламент Нидерландов 23 ноября принял две резолюции по конфликту между Арменией и Азербайджаном и армянским пленным. Как передает News.am, об этом сообщает посольство РА в Нидерландах.
В одной из резолюций парламент призывает правительство совместно работать с ЕС с целью проведения независимого расследования фактов конфликта между Арменией и Азербайджаном и доложить парламенту о результатах в сжатые сроки.
Резолюция затрагивает также проблему армянских военнопленных, которые до сих пор удерживаются в Азербайджане.
Учитывая участие Азербайджана на саммите предстоящего 15 декабря саммита Восточного партнерства – страны, далекой от ценностей ЕС, парламент Нидерландов призвал правительство сделать выводы в ходе переговоров ЕС-Азербайджан в рамках Восточного партнерства.