Ալեն Սիմոնյանը Ֆրանսիայում մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին
Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ  նախագահ Ալեն Սիմոնյանը  Ֆրանսիայում նոյեմբերի 24-ին մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով  համաժողովին, որի մեկնարկից առաջ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել   ֆրանսիացի գործընկերներին, մասնավորապես Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին  միջոցառման անցկացման ու պարզապես հայերի կողքին լինելու համար:
Ալեն Սիմոնյանը  փաստել է, որ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի լայնածավալ ռազմաքաղաքական աջակցությամբ Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետեւանքները սարսափելի են, կորուստները՝ անդառնալի: Ծավալուն ելույթում ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ  Հայաստանի ու Արցախի խաղաղասեր ժողովուրդը ստիպված էր պայքարել ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի ու վարձկան ահաբեկիչների դեմ:  Օրենսդրի ղեկավարը հիշեցրել է, որ դա ոչ միայն վայրագ հարձակում էր Արցախի եւ արցախահայության հիմնարար իրավունքների, նրանց կյանքի եւ  ֆիզիկական անվտանգության դեմ, այլեւ   բռնատիրությունների կողմից հարձակում էր՝ ընդդեմ ժողովրդավարության ուղին բռնած  Հայաստանի ու Արցախի:  Այդուհանդերձ, դժվարին կորուստներն ու հետեւանքները  չկոտրեցին մեր ժողովրդի ոգին. նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ տեղի ունեցածից մեկ տարի անց հայ ժողովուրդը լիահույս է, որ բարեկամների օգնությամբ կհաղթահարի  մարտահրավերը: Դիմելով առաջադեմ մարդկությանը՝  Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ  այսօր էլ Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար տեղի են ունենում միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներ եւ պատերազմական հանցագործություններ:
ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին  «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ» ընդունած բանաձեւի եւ դրա նշանակության համար՝ որպես արցախահայության անվտանգության կարեւոր երաշխիք՝ բանակցային գործընթացի ամրապնդման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման, ինչպես նաեւ Արցախի միջազգային կարգավիճակի ճանաչման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել 2021թ. ապրիլին 23-25-ին Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի եւ վերոնշյալ բանաձեւի ընդունմանը սատարած հինգ քաղաքական խմբերի ղեկավարների պատվիրակության այցը Հայաստան, որի ընթացքում ոգեկոչել են Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը:
«Նախագահ Լարշեի եւ նրա պատվիրակության՝ Երեւանում  հնչեցրած ազդեցիկ ուղերձներով, Ֆրանսիայի Սենատը եւս մեկ անգամ իր սկզբունքային հավատարմությունը հաստատեց համամարդկային արժեքներին եւ իր անվերապահ համերաշխությունը՝ Հայաստանին, Արցախին եւ հայ ժողովրդին»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահն արժեւորել է Ֆրանսիայի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի եւ բարեկամ երկրի ակտիվ ներգրավվածությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի  համանախագահության ներքո ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում:
Խոսելով Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական հարաբերություններից՝ Ալեն Սիմոնյանն  առանձնակի կարեւորել է Սենատի եւ  Ազգային ժողովի միջեւ ստորագրված  համագործակցության համաձայնագիրը,  որը, ըստ ԱԺ նախագահի, նոր լիցք կհաղորդի օրենսդիր մարմինների միջեւ առկա համագործակցությանը:

Alen Simonyan Takes Part in Conference Entitled ‘Armenia One Year After’ in France
On November 24, within the two-day working visit in France the RA NA President Alen Simonyan took part in the Conference entitled ‘Armenia One Year After,’ and before its beginning the Head of Parliament thanked his French colleagues, particularly, the President of the Senate Gérard Larcher and for holding the event and simply being next to the Armenians.
Alen Simonyan affirmed that one year ago, with the large-scale military-political support of Turkey the aftermath of the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh was terrible, the losses are irreversible. In his extensive speech the NA President stressed that the peace-loving people of Armenia and Artsakh were obliged to fight against Azerbaijan, Turkey and mercenary terrorists. The Head of the legislative body reminded that that it was not only a brutal attack against the fundamental rights of Artsakh and the Armenians of Artsakh, against their life and physical security, but this was an attack by the tyranny states against Armenia and Artsakh taken the path of democracy. Nevertheless, difficult losses and aftermath did not break our people’s spirit, Alen Simonyan noted, adding that one year after of what happened, the Armenian people are hopeful that with the help of friends they will overcome the challenge. Addressing the progressive humankind, Alen Simonyan has underlined that today also gross violations of international law and war crimes are continuously committing by Azerbaijan.
The NA President expressed his gratitude to the Senate of France for the adopted Resolution on the Necessity of Recognition of the Nagorno Karabakh Republic, as an important guarantee of the security for the Armenians of Artsakh in strengthening the negotiation process, the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, as well as in the recognition of the international status of Artsakh.
The Head of the Parliament highly appreciated the visit of the President of the Senate Gérard Larcher and the delegation of the heads of five political groups of the Senate that supported the adoption of the abovementioned Resolution on April 23-25, 2021 for commemorating together with us the 106th anniversary of the Armenian Genocide.
“The Senate of France once again confirmed its faithfulness of principle with the influential messages voiced by Gérard Larcher and his delegation in Yerevan to universal values and its unreserved solidarity to Armenia, Artsakh and the Armenian people,” Alen Simonyan said.
The NA President evaluated the active involvement of France as the OSCE Minsk Group Co-Chair and friendly country in the negotiations of the peaceful settlement of the Nagorno Katabakh problem under the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Speaking about Armenia-France friendly relations, Alen Simonyan especially highlighted the Agreement of Cooperation between the Senate and the National Assembly which, according to the NA President, would give new impetus to the cooperation between the legislative bodies.