Ալեն Սիմոնյանը Ֆրանսիայում մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին
Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ  նախագահ Ալեն Սիմոնյանը  Ֆրանսիայում նոյեմբերի 24-ին մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով  համաժողովին, որի մեկնարկից առաջ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել   ֆրանսիացի գործընկերներին, մասնավորապես Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին  միջոցառման անցկացման ու պարզապես հայերի կողքին լինելու համար:
Ալեն Սիմոնյանը  փաստել է, որ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի լայնածավալ ռազմաքաղաքական աջակցությամբ Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետեւանքները սարսափելի են, կորուստները՝ անդառնալի: Ծավալուն ելույթում ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ  Հայաստանի ու Արցախի խաղաղասեր ժողովուրդը ստիպված էր պայքարել ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի ու վարձկան ահաբեկիչների դեմ:  Օրենսդրի ղեկավարը հիշեցրել է, որ դա ոչ միայն վայրագ հարձակում էր Արցախի եւ արցախահայության հիմնարար իրավունքների, նրանց կյանքի եւ  ֆիզիկական անվտանգության դեմ, այլեւ   բռնատիրությունների կողմից հարձակում էր՝ ընդդեմ ժողովրդավարության ուղին բռնած  Հայաստանի ու Արցախի:  Այդուհանդերձ, դժվարին կորուստներն ու հետեւանքները  չկոտրեցին մեր ժողովրդի ոգին. նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ տեղի ունեցածից մեկ տարի անց հայ ժողովուրդը լիահույս է, որ բարեկամների օգնությամբ կհաղթահարի  մարտահրավերը: Դիմելով առաջադեմ մարդկությանը՝  Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ  այսօր էլ Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար տեղի են ունենում միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներ եւ պատերազմական հանցագործություններ:
ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին  «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ» ընդունած բանաձեւի եւ դրա նշանակության համար՝ որպես արցախահայության անվտանգության կարեւոր երաշխիք՝ բանակցային գործընթացի ամրապնդման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման, ինչպես նաեւ Արցախի միջազգային կարգավիճակի ճանաչման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել 2021թ. ապրիլին 23-25-ին Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի եւ վերոնշյալ բանաձեւի ընդունմանը սատարած հինգ քաղաքական խմբերի ղեկավարների պատվիրակության այցը Հայաստան, որի ընթացքում ոգեկոչել են Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը:
«Նախագահ Լարշեի եւ նրա պատվիրակության՝ Երեւանում  հնչեցրած ազդեցիկ ուղերձներով, Ֆրանսիայի Սենատը եւս մեկ անգամ իր սկզբունքային հավատարմությունը հաստատեց համամարդկային արժեքներին եւ իր անվերապահ համերաշխությունը՝ Հայաստանին, Արցախին եւ հայ ժողովրդին»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահն արժեւորել է Ֆրանսիայի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի եւ բարեկամ երկրի ակտիվ ներգրավվածությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի  համանախագահության ներքո ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում:
Խոսելով Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական հարաբերություններից՝ Ալեն Սիմոնյանն  առանձնակի կարեւորել է Սենատի եւ  Ազգային ժողովի միջեւ ստորագրված  համագործակցության համաձայնագիրը,  որը, ըստ ԱԺ նախագահի, նոր լիցք կհաղորդի օրենսդիր մարմինների միջեւ առկա համագործակցությանը:

Ален Симонян принял участие в конференции "Армения спустя год" во Франции
24 ноября председатель НС А.Симонян в рамках двухдневного рабочего визита во Францию принял участие в конференции "Армения спустя год".
А.Симонян заявил, что последствия 44-дневной войны против Арцаха, развязанной Азербайджаном год назад при широкомасштабной военно-политической поддержке Турции ужасны, потери необратимы. В своем обширном выступлении председатель НС подчеркнул, что миролюбивый народ Армении и Арцаха вынужден был сражаться как с Азербайджаном, так и с Турцией и наемными террористами. Глава законодательного органа напомнил, что это было не только жестокое нападение на основные права, жизнь и физическую безопасность Арцаха и арцахцев, но и нападение диктаторов на Армению и Арцах, вставших на путь демократии. Тем не менее тяжелые потери и последствия не сломили дух нашего народа, отметил А.Симонян, добавив, что спустя год после случившегося армянский народ полон надежд на то, что с помощью друзей преодолеет этот вызов. Обращаясь к прогрессивному человечеству, глава парламента подчеркнул, что Азербайджан и сегодня продолжает периодически совершать грубые нарушения международного права и военные преступления.
Председатель НС поблагодарил Сенат Франции за резолюцию "О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики" – как важной гарантии безопасности  арцахских армян, мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также признания международного статуса Арцаха.
Глава парламента высоко оценил визит в Армению делегации председателя Сената Жерара Ларше и лидеров пяти политических группировок, поддержавших принятие указанной резолюции, в дни 106-й годовщины Геноцида армян – 23-25 ​​апреля 2021 г.
"Влиятельными посланиями председателя Ларше и его делегации в Ереване Сенат Франции еще раз подтвердил свою принципиальную приверженность общечеловеческим ценностям и безоговорочную солидарность с Арменией, Арцахом и армянским народом", - отметил А.Симонян.
Председатель НС оценил  активную вовлеченность Франции  - дружественной страны и сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в переговор ы по мирному урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы под сопредседател ьством М Г ОБСЕ.
Коснувшись дружественных отношений Армения-Франция, А.Симонян особо выделил подписанное Соглашение о сотрудничестве между Сенатом и НС РА, которое придаст новый импульс налаженному эффективному сотрудничеству между законодательными органами.