Ուշադրությունը կենտրոնացվել է ՀՀ–ի ու Ադրբեջանի միջև կապերի վերականգնման վրա․ Զախարովա
Ռուսական կողմի ուշադրությունը կենտրոնացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման ու զարգացման վրա: Այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը վերաբերող հարցին, հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան
Զախարովան նշել է, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բարձր մակարդակի հանդիպումների վերաբերյալ մեկնաբանությունները ՌԴ նախագահի վարչակազմի իրավասությունն են:
«Կարող եմ ասել, որ մենք բոլոր հնարավոր քայլերը ձեռնարկում ենք կայունության ամրապնդման, հիշյալ տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման համար։ Իհարկե, հատուկ ուշադրություն է դարձվում նաև առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանն ու զարգացմանը», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Զախարովան հայտնել է նաև, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը կմասնակցի ԵԱՀԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի 28-րդ նիստին, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 2-3-ին Ստոկհոլմում: Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվելու է նաև Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը։

Внимание сконцентрировано на восстановлении связей между Арменией и Азербайджаном: МИД РФ
Внимание российской стороны сконцентрировано на восстановлении и развитии торгово-экономических и транспортных связей между Арменией и Азербайджаном. Об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова сказала в четверг на брифинге, отвечая на вопрос о предстоящей 26 ноября в Сочи трехсторонней встрече с участием лидеров России, Армении и Азербайджана, передает Sputnik Армения.
Как отметила Захарова, комментарии по встречам на высшем уровне между лидерами России, Армении и Азербайджана являются прерогативой администрации президента РФ.
"Могу сказать, что мы предпринимаем всевозможные шаги для укрепления стабильности, налаживания мирной жизни в упомянутом регионе. Конечно, особое внимание уделяется восстановлению и развитию торгово-экономических и транспортных связей", - сказала официальный представитель МИД РФ.
Захарова также сообщила, что глава МИД России Сергей Лавров примет участие в 28-м заседании Совета министров иностранных дел стран ОБСЕ, которое состоится 2-3 декабря в Стокгольме. В ходе встречи, в числе других вопросов, будет обсуждаться и ситуация в Нагорном Карабахе.