Ապաշրջափակման դեպքում փոխադրումները կիրականացվեն միջազգային համաձայնագրերի և ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի օրենսդրության հիման վրա. Զախարովա
Հարավային Կովկասում հնարավոր վերաբացվելիք երթուղիներով միջազգային փոխադրումները կիրականացվեն միջազգային համաձայնագրերի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի ազգային օրենսդրության հիման վրա:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ճանապարհներին մաքսային հսկողություն կիրականացվի, թե ոչ, եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակում տեղի ունենա:
«Մենք կողմ ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ին բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացմանը: Դրանք վերաբերում են նաև Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը: Այս կարևոր խնդիրներով երեք երկրների փոխվարչապետների համանախագահությամբ զբաղվում է եռակողմ աշխատանքային խումբը։ Այդ հարցերի ամբողջ համալիրը քննարկվել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հետ Երեւան եւ Բաքու կատարած այցի ընթացքում: Մենք տեսնում ենք հաղորդակցության ապաշրջափակման լավ հեռանկարներ, իհարկե, հաշվի առնելով բոլոր կողմերի շահերի հավասարակշռությունը: Ելնում ենք նաև նրանից, որ վերաբացվելիք երթուղիներով միջազգային փոխադրումները կիրականացվեն միջազգային համաձայնագրերի և Հայաստանի և Ադրբեջանի ազգային օրենսդրության հիման վրա»,- ասաց Զախարովան:

В случае разблокирования перевозки будут осуществляться на основе международных соглашений: Захарова
Международные перевозки по возможным возобновляемым маршрутам на Южном Кавказе будут осуществляться в соответствии с международными соглашениями и национальным законодательствам Армении и Азербайджана.
Как сообщает ''Арменпресс'', об этом заявила на пресс-конференции представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, будет ли таможенный контроль осуществляться на дорогах или нет, если транспортное сообщение между Арменией и Азербайджаном будет иметь место.
''Мы за последовательную реализацию договоренностей на высшем уровне, достигнутых 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Речь идет также о разблокировке экономических и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе. Трехсторонняя рабочая группа является сопредседательством заместителей премьер-министров трех стран по этим важным вопросам. Весь комплекс этих вопросов обсуждался с вице-премьером России Алексеем Оверчуком во время его визитов в Ереван и Баку. Мы видим хорошие перспективы для разблокировки общения, конечно, при соблюдении баланса интересов всех сторон. Мы исходим из того, что международные перевозки по вновь открывшимся маршрутам будут осуществляться на основе международных соглашений, национального законодательства Армении, Азербайджана'', - сказала Захарова.