Անցյալ տարվա Ղարաբաղյան պատերազմը հսկայական վնաս հասցրեց ոչ միայն Հայաստանին, այլև Ռուսաստանին. Զատուլին
Հայաստանի վերաբերյալ իմ դիրքորոշումը ոչ թե հայամետ է, այլ ռուսամետ: Ես կարծում եմ, որ եթե մեր դաշնակից Հայաստանը տուժել է, ապա կարիք չկա հարցնելու՝ «ո՞ւմ համար է հնչում զանգը»։ Այս մասին «TV Gazeta»-ի հետ հարցազրույցում ասել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը, փոխանցում է News.am։ Քաղաքական գործչի խոսքով՝ այդ զանգը հնչում է Ռուսաստանի համար: «Ես միշտ եղել եմ և այժմ էլ մնում եմ պատերազմական գործողությունների վերսկսման հակառակորդը, հետևաբար այն, ինչ տեղի ունեցավ անցյալ տարի, հրապարակայնորեն որակեցի որպես «ոչ միայն Հայաստանին, այլև Ռուսաստանին հասցված հսկայական վնաս»։ Ինչո՞ւ եմ այդպես կարծում: Որովհետև Ռուսաստանը ավելի քան 30 տարի, լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, այլ համանախագահող երկրների հետ միասին հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին։ 2011 թվականին Կազանի հանդիպումից առաջ նա բավականին մոտ էր տվյալ հակամարտության կարգավորմանը։ Այդ ժամանակ պայմանավորվածությունը խափանվեց», - նշել է Զատուլինը։ Ըստ ռուս քաղաքական գործչի՝ նշված պայմանավորվածությունների տապալման մեղավորը Բաքուն է։
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կարող է լուծվել, սակայն միայն հանրապետության ինքնորոշման ճանաչման միջոցով։ «Այսինքն՝ անհրաժեշտ էր ճանաչել Ադրբեջանից նրա փաստացի անկախությունը։ Միևնույն ժամանակ, դա պետք է արվեր փաթեթային եղանակով՝ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագծի երկայնքով տեղակայված շրջանների՝ բացառությամբ Քելբաջարի և Լաչինի միջանցքների Ադրբեջանին փոխանցման հետ։ Այդուհանդերձ, Ադրբեջանում այդ դիրքորոշումը թշնամաբար է ընկալվել։ Ես շատ լավ հիշում եմ, թե ինչպես Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն այս առաջարկի վերաբերյալ կատեգորիկ հայտարարեց, որ դա տիպիկ հայկական դիրքորոշում է։ Ինչ էլ որ լինի, վստահ եմ, որ այս գիծը, ի վերջո, հաջության կհասցնի»,- ասել է ՌԴ Պետդումայի ներկայացուցիչը։

Прошлогодняя война в Карабахе нанесла огромный ущерб не только Армении, но и РФ: Затулин
Моя позиция по Армении не проармянская, а пророссийская. Я считаю, что если наш союзник – Армения, пострадал, то не надо спрашивать: "По ком звонит колокол?". Как передает News.am, об этом в интервью "ТВ Газета" заявил депутат Госдумы РФ Константин Затулин. По мнению политика, этот колокол звонит по России. "Я всегда был, да и сейчас являюсь противником возобновления военных действий, и поэтому все, что произошло в прошлом году, я публично квалифицировал как "огромный ущерб, нанесенный не только Армении, но и России". Почему я так считаю? Да потому что Россия на протяжении 30 лет, будучи сопредседателем Минской группы ОБСЕ, вместе с другими странами-сопредседателями, выступала за исключительно мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Она в 2011 году, перед встречей в Казани, довольно близко подошла к разрешению данного конфликта. Тогда эта договоренность была сорвана", - отметил Затулин. По мнению российского политика, виновником срыва указанных договоренностей является Баку.
Он отметил, что проблему Нагорного Карабаха можно было разрешить, однако только через признание самоопределения республики. "То есть, нужно было признать ее фактическую независимость от Азербайджана. При этом, это должно было произойти в пакете с передачей Азербайджану районов, расположенных по периметру Нагорного Карабаха, за исключением Кельбаджарского и Лачинского коридоров. Тем не менее, эта позиция в самом Азербайджане воспринималась в штыки. Я прекрасно помню, как посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы мне на данное предложение безапелляционно заявил, что это типично армянская позиция. Как бы там ни было, я уверен, что эта линия в конечном счете восторжествует", - сказал представитель российской Госдумы.