Նոյեմբերի 16-ին մարտական դիրքի կորստի և զինծառայողների գերեվարման դեպքով կալանավորվել է գումարտակի հրամանատարի պաշտոնակատարը
2021թ. նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների կողմից ՀՀ Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի մարտական հենակետերի ուղղությամբ հարձակում գործելու, ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու փաստերով նույն օրը ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում հարուցված և ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանությանը հանձնված Ջերմուկի տեղամասում հակառակորդը անակնկալ հարձակվել է ՀՀ ԶՈՒ դիրքի անձնակազմի վրա, սակայն վերջինս հարձակումը ժամանակին հայտնաբերելուն, կամ դրան դիմակայելուն ուղղված համապատասխան միջոցներ չի ձեռնարկել, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։ Այս մասին հայտնում է  ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Նախաքննության ընթացքում պարզված այս հանգամանքների առթիվ 22.11.2021թ. որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով նոր քրեական գործ հարուցելու մասին, որը նախորդիվ նշված գործի հետ միացվել է մեկ վարությում:
2021թ. նոյեմբերի 22-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են ՀՀ ՊՆ N զորամասի 2-րդ հրաձգային գումարտակի մեկ պայմանագրային զինծառայող և նույն զորամասի գումարտակի հրամանատարի պաշտոնակատար, մայոր Գ. Գ.-ն։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Գ.Գ.-ն նշանակված է եղել գումարտակի պահպանության նշված շրջանում տեղակայված հրամանատարական դիտակետում՝ մարտական դիրքերից մեկում: Միաժամանակ, նա ստանձնած է եղել գումարտակի պահպանությանը վստահված թվով 10 մարտական դիրքեր ընդգրկող պահպանության շրջանի պատասխանատուի պարտականությունները:
Բանակային կորպուսի հրամանատարի 2021թ. նոյեմբերի 16-ի մարտական կարգադրության և զորամասի հրամանատարի հրամանի համաձայն՝ զորամասը պահպանությունից անցել է պաշտպանության, ստորաբաժանումները բերվել են մարտական պատրաստականության «Լրիվ» աստիճանի, կառավարման մարմիններն անցել են «Մարտական» աշխատանքային ռեժիմի, որի պայմաններում զորամասը՝ ենթակա ստորաբաժանումներով, պատրաստվել է մարտական գործողությունների։
Գ. Գ.-ն, պատասխանատու լինելով գումարտակի մարտական պատրաստության և նրա կողմից մարտական առաջադրանքների հաջող կատարման համար, չի ապահովել մարտական հերթապահությունում ընդգրկված ուժերի կողմից առաջադրված մարտական խնդիրների՝ մասնավորապես, հակառակորդի մոտեցող ուժերին զենքի կիրառմամբ դիմադրություն ցույց տալու արդյունավետ կատարումը, ԳԳ.-ն ևս 7 զինծառայողի հետ դիմել է փախուստի, հենակետում գտնվող 11 զինծառայող գերեվարվել է, ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներից 2-ի սպանված դիերը նոյեմբերի 17-ին և 19-ին փոխանցվել են հայկական կողմին, իսկ մարտական դիրքն անցել է հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Նշված արարքները կատարելու համար 2021թ. նոյեմբերի 24-ին Գ.Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան` վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու համար, որը դատարանի նոյեմբերի 25-ի որոշմամբ բավարարվել է:
Դատախազական հետևողական ղեկավարման ներքո քրեական գործով ընթացող նախաքննության շրջանակներում իրականացվում են լայնածավալ քննչական, դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ կատարվածի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած այլ անձանց արարքներին իրավական գնահատականներ տալու նպատակով:

По факту потери боевой позиции и пленения военнослужащих 16-го ноября арестован исполняющий обязанности командира батальона
В ходе расследования уголовного дела, возбужденного в центральной военной прокуратуре по факту нападения 16-го ноября военнослужащих ВС Азербайджана в направлении боевых постов Сюникской и Вайоцдзорской областей Армении и развязывания агрессивной войны, были получены данные о том, что 16-го ноября на Джермукском оборонительном участке N-ской воинской части Минобороны Армении противник внезапно напал на личный состав позиции ВС РА, однако последний не предпринял действий по своевременному обнаружению нападения или противодействия ему, что привело к тяжелым последствиям, передает Panorama.am.
Согласно обстоятельствам, выявленным в ходе предварительного следствия, 22.11.2021г. было принято решение о возбуждении нового уголовного дела по статье УК Армении "Нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, совершенное во время военного положения, войны или в боевой обстановке", которое было объединено в единое производство с упомянутым выше уголовным делом.
22-го ноября по подозрению в совершении преступления, оговоренного указанной статьей УК, задержан военнослужащий-контрактник 2-го стрелкового батальона N-ской войсковой части Минобороны Армении и исполняющий обязанности командира батальона этой же войсковой части майор Г. Г.
Предварительное расследование показало, что Г.Г. был приписан к командному пункту батальона, расположенному в указанном оборонительном районе, на одной из боевых позиций. При этом на него были возложены обязанности ответственного за зону обороны, включающую 10 боевых позиций.
Согласно боевому распоряжению командующего армейским корпусом от 16-го ноября и приказу командира воинской части, воинская часть перешла от охраны к обороне, подразделения были приведены в полную боевую готовность, органы управления перешли к боевому режиму, в условиях чего воинская часть с подразделениями была приведена в готовность к боевым действиям.
Г. Г., будучи ответственным за боевую готовность батальона и успешное выполнение боевых задач, не обеспечивал эффективное выполнение боевых задач силами, участвующими в боевом дежурстве, в частности, по оказанию эффективного сопротивления с применением оружия приближающимся силам противника. Г.Г. вместе с 7 военнослужащими обратился в бегство, находившиеся на позиции 11 военнослужащих были взяты в плен, тела двух убитых военнослужащих ВС Армении 17-го и 19-го ноября были переданы армянской стороне, а боевая позиция перешла под контроль противника.
24-го ноября за совершение указанных действий Г.Г. было предъявлено обвинение по статье УК Армении "Нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, совершенное во время военного положения, войны или в боевой обстановке".
Орган, ведущий производство, представил в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об избрании в отношении последнего ареста в качестве меры пресечения, которое решением суда от 25-го ноября было удовлетворено.
В рамках расследования уголовного дела, проводимого под последовательным прокурорским надзором, осуществляются широкомасштабные следственные, процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельств произошедшего и дачи правовой оценки действий других лиц, совершивших преступление.
Уведомление:  Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении.