Հայաստանը և Բելառուսը կարող են ավելացնել երկկողմ առևտրի ծավալները
Բելառուսը և Հայաստանը երկկողմ առևտրի ծավալներն ավելացնելու ներուժ ունեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին առևտրատնտեսական հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ասել է Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար, միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Վիտալի Դրոժժան:
«Մեր երկրների՝ Բելառուսի և Հայաստանի առևտրատնտեսական համագործակցության հիմնական առաջնահերթությունները մեր պետությունների շուկաներում բելառուս և հայ փորձագետների դիրքերի ամրապնդումն է, ապրանքաբաշխիչ ցանցի ընդլայնումը, համագործակցությունը գյուղատնտեսության, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում: Ընդ որում, ընթացիկ տարվա արտաքին առևտրի վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ մենք պետք է զգալի ջանքեր գործադրենք երկկողմ առևտուրը վերականգնելու և ավելացնելու համար: Ընթացիկ տարվա հունվար – սեպտեմբերի արդյունքներով երկկողմ առևտրի աննշան աճ է եղել՝ 4,5 տոկոս: Կան զգալի պաշարներ, որոնք մեր երկրները պետք է օգտագործեն փոխադարձ առևտրի ծավալները լրջորեն ավելացնելու համար», - ասել է Վիտալի Դրոժժան:
Հանձնաժողովի համանախագահի խոսքով՝ ապրանքների ավանդական խմբերի մատակարարման ծավալների ավելացման հաշվին առևտրի զարգացման էքստենսիվ ճանապարհը գնալով սպառում է իրեն, ուստի հարկավոր է մտնել կոոպերատիվ նախագծերի ոլորտ:
Հայկական կողմից միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը իր հերթին նշել է, որ Բելառուսը և Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցելու մեծ ներուժ ունեն:
«Կան շատ հարցեր, որտեղ մեր հետաքրքրությունները համընկնում են և մենք կարող ենք համատեղ առաջ մղել այդ շահերը ԵԱՏՄ-ում: Կուզեի մատնանշել մեր փոխգործակցության հնարավորությունները միջազգային ասպարեզում: Օրինակ, երեկ մենք քննարկում էինք առևտրի հնարավորությունները Իրանի, Չինաստանի և այլ երկրների հետ: Մեկ այլ կարևոր հանգամանք է Հայաստանի կառավարության ծրագրի կենսագործումը ենթակառուցվածքների և արդյունաբերության զարգացման մասով: Այդ ուղղությամբ բելառուսական ընկերությունները մեծ հնարավորություններ ունեն: Կոոպերատիվ նախագծերը հիմա առանձնահատուկ նշանակություն են ունենալու մեր երկրների համար», - ընդգծել է Վահան Քերոբյանը:

Армения и Беларусь могут увеличить двустороннюю торговлю
Беларусь и Армения имеют потенциал для увеличения двусторонней торговли. Как сообщает ''Арменпресс'', об этом заявил министр лесного хозяйства Беларуси, сопредседатель межправительственной комиссии Виталий Дрожжа на заседании армяно-белорусской межправительственной комиссии по торгово-экономическим вопросам.
''Основными приоритетами торгово-экономического сотрудничества между нашими странами, Беларусью и Арменией, являются укрепление позиций белорусских и армянских специалистов на рынках наших стран, расширение торговой сети, сотрудничество в области сельского хозяйства, наука и технология. В то же время статистика внешней торговли за текущий год показывает, что мы должны приложить значительные усилия для увеличения двусторонней торговли. По итогам января-сентября текущего года наблюдался небольшой рост двусторонней торговли - 4,5%. ''Есть значительные ресурсы, которые наши страны должны использовать для серьезного увеличения взаимной торговли'', - сказал Виталий Дрожжа.
По словам сопредседателя комиссии, в связи с увеличением предложения традиционных групп товаров экстенсивный путь коммерческого развития становится все более утомительным, поэтому необходимо выходить в сферу кооперативных проектов.
Сопредседатель межправительственной комиссии со стороны Армении, министр экономики Ваан Керобян, в свою очередь, отметил, что Беларусь и Армения имеют большой потенциал для сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза.
''Есть много вопросов, в которых наши интересы совпадают - мы можем совместно продвигать эти интересы в ЕАЭС. Хочу отметить возможности нашего сотрудничества на международной арене. Например, вчера мы обсуждали торговые возможности с Ираном, Китаем и другими странами. Еще одно важное обстоятельство - реализация программы правительства Армении по развитию инфраструктуры и промышленности. В этом направлении у белорусских компаний есть большие возможности. Совместные проекты теперь будут иметь особое значение для наших стран'', - подчеркнул Ваан Керобян.