Հայաստանը և Բելառուսը կարող են ավելացնել երկկողմ առևտրի ծավալները
Բելառուսը և Հայաստանը երկկողմ առևտրի ծավալներն ավելացնելու ներուժ ունեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին առևտրատնտեսական հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ասել է Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար, միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Վիտալի Դրոժժան:
«Մեր երկրների՝ Բելառուսի և Հայաստանի առևտրատնտեսական համագործակցության հիմնական առաջնահերթությունները մեր պետությունների շուկաներում բելառուս և հայ փորձագետների դիրքերի ամրապնդումն է, ապրանքաբաշխիչ ցանցի ընդլայնումը, համագործակցությունը գյուղատնտեսության, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում: Ընդ որում, ընթացիկ տարվա արտաքին առևտրի վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ մենք պետք է զգալի ջանքեր գործադրենք երկկողմ առևտուրը վերականգնելու և ավելացնելու համար: Ընթացիկ տարվա հունվար – սեպտեմբերի արդյունքներով երկկողմ առևտրի աննշան աճ է եղել՝ 4,5 տոկոս: Կան զգալի պաշարներ, որոնք մեր երկրները պետք է օգտագործեն փոխադարձ առևտրի ծավալները լրջորեն ավելացնելու համար», - ասել է Վիտալի Դրոժժան:
Հանձնաժողովի համանախագահի խոսքով՝ ապրանքների ավանդական խմբերի մատակարարման ծավալների ավելացման հաշվին առևտրի զարգացման էքստենսիվ ճանապարհը գնալով սպառում է իրեն, ուստի հարկավոր է մտնել կոոպերատիվ նախագծերի ոլորտ:
Հայկական կողմից միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը իր հերթին նշել է, որ Բելառուսը և Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցելու մեծ ներուժ ունեն:
«Կան շատ հարցեր, որտեղ մեր հետաքրքրությունները համընկնում են և մենք կարող ենք համատեղ առաջ մղել այդ շահերը ԵԱՏՄ-ում: Կուզեի մատնանշել մեր փոխգործակցության հնարավորությունները միջազգային ասպարեզում: Օրինակ, երեկ մենք քննարկում էինք առևտրի հնարավորությունները Իրանի, Չինաստանի և այլ երկրների հետ: Մեկ այլ կարևոր հանգամանք է Հայաստանի կառավարության ծրագրի կենսագործումը ենթակառուցվածքների և արդյունաբերության զարգացման մասով: Այդ ուղղությամբ բելառուսական ընկերությունները մեծ հնարավորություններ ունեն: Կոոպերատիվ նախագծերը հիմա առանձնահատուկ նշանակություն են ունենալու մեր երկրների համար», - ընդգծել է Վահան Քերոբյանը:

Belarus and Armenia have reserves to increase mutual trade, Belarusian Forestry Minister, co-chairman of the Belarusian-Armenian intergovernmental commission on trade and economic cooperation Vitaly Drozhzha said at a meeting of the commission, Armenpress reports.
''The main priorities in Belarus-Armenia trade and economic cooperation are to strengthen the positions of Belarusian and Armenian exporters in the markets of our states, to expand the distribution network, and to advance cooperation in agriculture, science and technology. This year's foreign trade statistics indicate that we need to make significant efforts to restore bilateral trade. In January-September of this year, it decreased by 4.5%. There are significant reserves that our countries can tap to boost trade'', said Vitaly Drozhzha.
He said that the extensive way of developing trade by increasing supplies of traditional commodities is becoming obsolete and urged to pay more attention to cooperation projects.
Armenia's Minister of Economy and Co-Chairman of the Intergovernmental Commission Vahan Kerobyan said that Armenia and Belarus have great potential for cooperation within the Eurasian Economic Union.
''There are many issues where our interests coincide and we can jointly promote them in the EAEU. I would also like to mention opportunities for our cooperation in the international arena. Yesterday, for example, we discussed trade opportunities with Iran, China and other countries. Another important point is the implementation of the Armenian government's programs on the development of infrastructure and industry. There are great opportunities for Belarusian companies in this area. Cooperation projects will be of particular importance to our countries today,'' he stressed.