ՀՀ վարչապետն ամփոփել է Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ամփոփել են Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները և հանդես եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մեջ նշված է.
«Վլադիմիր Վլադիմիրի,
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ հրավերի և, իհարկե, աշխատանքային դրական մթնոլորտի համար։
Ուզում եմ հաստատել, որ մենք շատ դրական հանդիպում, խոսակցություն ունեցանք, քննարկեցինք օրակարգի փաստացի բոլոր հարցերը։ Սա ոչ թե հանդիպում էր, որպեսզի թաքցնեինք խնդիրները, այլ հանդիպում, որտեղ մենք բաց քննարկում էինք բոլոր հարցերը։ Եվ կուզենայի դրական համարել այն, որ շատ հարցերի մասով մենք հստակեցրեցինք դիրքորոշումները, և պարզվեց, որ որոշ հարցերի շուրջ որևէ տարընթերցում չունենք, ինչպես թվում էր այս հանդիպումից առաջ։
Ցանկանում եմ նշել, որ, իրապես, տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կոմունիկացիաների բացման առնչությամբ արձանագրեցինք, որ ունենք ընդհանուր պատկերացում, թե ինչպես են գործելու այդ կոմունիկացիաները։
Դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացն սկսելու թեման նոր չէ, մենք քննարկել ենք այդ հարցը։ Նաև եռակողմ հայտարարություն ենք ընդունել, որում արձանագրել ենք, որ մինչ այդ պետք է ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ, այսինքն՝ պետք է անվտանգության և կայունության մեխանիզմներ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին։
Իհարկե, արծարծվեցին նաև հումանիտար հարցեր։
Ընդհանուր առմամբ, այսօրվա խոսակցությունը և հանդիպումը շատ դրական եմ գնահատում։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել մեր ռազմավարական դաշնակցին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը նախաձեռնության համար։ Կարծում եմ՝ եթե այս հանդիպման բազայի վրա հաջողվի մեր խոսակցության որոշակի դինամիկա ձևավորել, կարող ենք նաև կոնկրետ արդյունքներ ակնկալել։
Վերահաստատում եմ Հայաստանի և Հայաստանի կառավարության պատրաստակամությունը, որը Հայաստանի ժողովրդից մանդատ է ստացել՝ մեր երկրի, մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու։ Մենք շահագրգռված ենք դրանում, և, իհարկե, այսօրվա հանդիպումը նպաստ բերեց այդ օրակարգի իրականացմանը։

Премьер-министр Республики Армения подвел итоги трехсторонней встречи в Сочи
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, президент Российской Федерации Владимир Путин и президент Азербайджана Ильхам Алиев подвели итоги трехсторонней встречи в Сочи и выступили с заявлениями для прессы.
В своем заявлении премьер-министр Никол Пашинян отметил:
“Владимир Владимирович,
Позвольте еще раз поблагодарить Вас за приглашение и, конечно, за создание позитивной рабочей атмосферы.
Хочу подтвердить, что у нас была очень позитивная встреча, позитивный разговор. Мы обсудили практически все вопросы повестки. Это не была встреча для того, чтобы утаивать проблемы, это была встреча, где мы открыто обсуждали все вопросы. И хочу отметить, что очень позитивно, что по многим вопросам мы уточнили позиции, и оказалось, что по некоторым вопросам у нас нет никаких разночтений, как это казалось до этой встречи.
Хочу сказать, что действительно по вопросу открытия всех транспортных и экономических коммуникаций в регионе мы зафиксировали, что у нас общее представление о том, как эти коммуникации будут работать.
Тема запуска процесса делимитации и демаркации не новая, и мы обсудили этот вопрос. Мы также приняли Трехстороннее заявление, где мы зафиксировали, что надо до этого создать необходимые условия, то есть создать какие-то механизмы безопасности и стабильности на границе между Арменией и Азербайджаном.
Конечно, были затронуты еще и гуманитарные вопросы.
В целом я оцениваю сегодняшний разговор и встречу очень позитивно. Хочу еще раз поблагодарить нашего стратегического союзника, Российскую Федерацию, за инициативу. Я думаю, что если на базе этой встречи нам удастся создать некую динамику нашего разговора, то можно ожидать и конкретных результатов.
Я подтверждаю готовность Армении и правительства Армении, которое получило мандат от народа Армении на открытие эры мирного развития для нашей страны и нашего региона. Мы нацелены на это, и, конечно, сегодняшняя встреча пошла на пользу реализации этой повестки.