ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի եռակողմ հանդիպումը և ի գիտություն է ընդունում նրանց համատեղ հայտարարությունը, հայտնում է Armradio.am:
Ինչպես հայտնում են ՄԱԿ-ից, Անտոնիու Գուտեռեշը՝ գորհունակությամբ առանձնացնելով Ռուսաստանի Դաշնության դերը շփումների և երկխոսության միջնորդության գործում։
Նրա խոսքով՝ գլխավոր քարտուղարը ոգևորված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բարձր մակարդակի ուղղակի փոխգործակցության վերականգնմամբ և  2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններն ամբողջությամբ կատարելու ու  տարածաշրջանում կայունության բարձրացմանն ուղղված հստակ քայլեր ձեռնարկելու նրանց հանձնառությամբ:
«Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է ՄԱԿ-ի սկզբունքային դիրքորոշումն այն մասին, որ տևական խաղաղություն կարող է ձեռք բերվել միայն երկխոսության միջոցով, և կողմերին կոչ է անում այդ նպատակով լուծել չլուծված հարցերը բոլոր հասանելի ձևաչափերով, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: ՄԱԿ-ը պատրաստ է աջակցելու բոլոր այդպիսի ջանքերին, այդ թվում՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, տեղերում վերականգնմանն ու խաղաղությանն աջակցելու միջոցով»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Генсек ООН Антониу приветствует проведение трехсторонней встречи России, Армении и Азербайджана
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствует проведение трехсторонней встречи России, Азербайджана и Армении на высшем уровне. Как передает ТАСС, об этом заявил в субботу заместитель официального представителя Гутерриша Фархан Хак.
"Генеральный секретарь ООН приветствует трехстороннюю встречу 26 ноября между премьер-министром Армении [Николом Пашиняном], президентом Азербайджана [Ильхамом Алиевым] и президентом Российской Федерации [Владимиром Путиным], обращает внимание на их совместное заявление, - сказал Хак. - Он с удовлетворением отмечает роль Российской Федерации в содействии продолжению контактов и диалога".
По его словам, Гутерриш "воодушевлен возобновлением прямого взаимодействием между Арменией и Азербайджаном на высшем уровне и подтверждением их приверженности полному выполнению трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, а также принятию шагов, направленных на повышение [уровня] стабильности в регионе".
"Он подтверждает позицию ООН, заключающуюся в том, что прочный мир может быть достигнут только через диалог, и призывает стороны решать остающиеся вопросы посредством всех доступных форматов, в том числе под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ [Россия, США и Франция], - обратил внимание представитель всемирной организации. - ООН готова поддержать такие усилия, в том числе путем оказания гуманитарной помощи, содействия в восстановлении и миростроительстве на земле".