ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի եռակողմ հանդիպումը և ի գիտություն է ընդունում նրանց համատեղ հայտարարությունը, հայտնում է Armradio.am:
Ինչպես հայտնում են ՄԱԿ-ից, Անտոնիու Գուտեռեշը՝ գորհունակությամբ առանձնացնելով Ռուսաստանի Դաշնության դերը շփումների և երկխոսության միջնորդության գործում։
Նրա խոսքով՝ գլխավոր քարտուղարը ոգևորված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բարձր մակարդակի ուղղակի փոխգործակցության վերականգնմամբ և  2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններն ամբողջությամբ կատարելու ու  տարածաշրջանում կայունության բարձրացմանն ուղղված հստակ քայլեր ձեռնարկելու նրանց հանձնառությամբ:
«Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է ՄԱԿ-ի սկզբունքային դիրքորոշումն այն մասին, որ տևական խաղաղություն կարող է ձեռք բերվել միայն երկխոսության միջոցով, և կողմերին կոչ է անում այդ նպատակով լուծել չլուծված հարցերը բոլոր հասանելի ձևաչափերով, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: ՄԱԿ-ը պատրաստ է աջակցելու բոլոր այդպիսի ջանքերին, այդ թվում՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, տեղերում վերականգնմանն ու խաղաղությանն աջակցելու միջոցով»,- նշված է հայտարարության մեջ:

UN Secretary General Welcomes Trilateral Meeting Between Leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan
US Secretary-General Antonio Guterres has welcomed the 26 November trilateral meeting between the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, Armradio.am reports.
“The Secretary-General welcomes the 26 November trilateral meeting between the Prime Minister of Armenia, the President of Azerbaijan, and the President of the Russian Federation, and takes note of their joint statement. He notes with appreciation the role of the Russian Federation in facilitating continuing contacts and dialogue,” Farhan Haq, Deputy Spokesman for the Secretary-General, said in a statement.
“The Secretary-General is encouraged by the resumption of direct engagement at the highest level between Armenia and Azerbaijan and their recommitment to fully implement the trilateral statements of 9 November 2020 and 11 January 2021 and to take concrete steps aimed at increasing stability in the region,” the Deputy Spokesperson said.
“He reiterates the UN’s principled position that a lasting peace can only be achieved through dialogue and urges the parties to resolve outstanding issues to that end through all available formats, including under the auspices of the OSCE’s Minsk Group Co-Chairs. The United Nations stands ready to support all such efforts, including through the provision of humanitarian, recovery and peacebuilding assistance on the ground,” Farhan Haq added.