Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ հերքվում են «միջանցքի» մասին տարածվող քարոզչական թեզերը. ՀՀ ԱԳՆ
Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ հերքվում են «միջանցքի» մասին տարածվող քարոզչական թեզերը: Այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին։
«Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունը մի քանի կարևոր արձանագրում է կատարում:
Առաջին՝ Սոչիի հայտարարությունով կողմերը վերահաստատում են իրենց պարտավորությունը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների հետևողական և անվերապահ իրականացման վերաբերյալ։ Սա վերաբերում է նաև Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ չկատարված, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված՝ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձին և այլ կետերով չկատարված պարտավորություններին։
Երկրորդ՝ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է  հունվարի 11-ի հայտարարությամբ արձանագրված տարածաշրջանում տրանսպորտային բոլոր ուղիների ու տնտեսական կապերի ապաշրջափակման դրույթը և հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» կամ միջանցքային տրամաբանության մասին տարածվող քարոզչական թեզերը:
Եվ երրորդ՝ ըստ հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել: Իսկ այդ ուղղությամբ առաջնային ու առավել կարևոր քայլը պետք է լինի լարվածության նվազեցմանը միտված քայլերի իրականացումը։
Համոզված ենք նաև, որ եռակողմ հայտարարությունների դրույթների լիարժեք կյանքի կոչումը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո»։

Sochi Statement Related to Return of POWs, Unblocking of Transport Routes and Stability on Armenian-Azerbaijani Border – MFA
The full implementation of the provisions of the trilateral statements will contribute to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs Vahan Hunanyan said in response to media questionsArmradio.am reports.
The Spokesperson pointed to several important provisions enshrined in the trilateral statement adopted by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on November 26.
First, he said, with the Sochi Statement, the parties reaffirm their commitment to the consistent, unconditional implementation of all the provisions of the November 9, 2020 trilateral statement. “This refers to the obligations stipulated by point 8 of the November 9 statement related to the return of prisoners of war, hostages, other detainees yet to be fulfilled by Azerbaijan, as well as other commitments not yet implemented.”
“Second, the November 26 statement in Sochi reaffirms the provision of unblocking all transport routes and economic ties in the region enshrined in the January 11 statement, and once again refutes the propaganda theses about “corridor” or corridor logic,” the Spokesperson said.
“Third, according to the statement, an agreement was reached to take steps to increase the level of stability and security on the Armenian-Azerbaijani border. And the primary and most important step in that direction should be the implementation of measures aimed at reducing tension,” he added.
“We are convinced that the full implementation of the provisions of the trilateral statements will contribute to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs,” Vahan Hunanyan concluded.