Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ հերքվում են «միջանցքի» մասին տարածվող քարոզչական թեզերը. ՀՀ ԱԳՆ
Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ հերքվում են «միջանցքի» մասին տարածվող քարոզչական թեզերը: Այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին։
«Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունը մի քանի կարևոր արձանագրում է կատարում:
Առաջին՝ Սոչիի հայտարարությունով կողմերը վերահաստատում են իրենց պարտավորությունը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների հետևողական և անվերապահ իրականացման վերաբերյալ։ Սա վերաբերում է նաև Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ չկատարված, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված՝ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձին և այլ կետերով չկատարված պարտավորություններին։
Երկրորդ՝ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է  հունվարի 11-ի հայտարարությամբ արձանագրված տարածաշրջանում տրանսպորտային բոլոր ուղիների ու տնտեսական կապերի ապաշրջափակման դրույթը և հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» կամ միջանցքային տրամաբանության մասին տարածվող քարոզչական թեզերը:
Եվ երրորդ՝ ըստ հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել: Իսկ այդ ուղղությամբ առաջնային ու առավել կարևոր քայլը պետք է լինի լարվածության նվազեցմանը միտված քայլերի իրականացումը։
Համոզված ենք նաև, որ եռակողմ հայտարարությունների դրույթների լիարժեք կյանքի կոչումը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո»։

Трехстороннее заявление, сделанное в Сочи, опровергает пропагандистские тезисы о "коридоре": МИД Армении
Сочинское трехстороннее заявление от 26 ноября фиксирует несколько важных моментов. Об этом заявил пресс-секретарь министерства иностранный дел Республики Армения Ваан Унанян, отвечая на вопросы СМИ относительно трехстороннего заявления от 26 ноября в Сочи.
"Во-первых, Сочинской декларацией стороны подтверждают свою приверженность последовательному и безоговорочному выполнению всех положений трехстороннего заявления от 9 ноября. Это также относится к невыполненному до сих пор обязательству Азербайджана  по возвращению военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, предусмотренным пунктом 8 заявления от 9 ноября, а также к невыполненным обязательствам Азербайджана по другим пунктам.
Во-вторых, Сочинское заявление от 26 ноября еще раз подтверждает положение о разблокировке всех транспортных маршрутов и экономических связей в регионе, предусмотренных заявлением от 11 января, и в очередной раз опровергаются распространяемые пропагандистские тезисы о "коридоре" или коридорной логике.
И в-третьих, согласно заявлению, достигнута договоренность предпринять шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе. И первым и самым важным шагом в этом направлении должна стать реализация шагов, направленных на снижение напряженности.
Убеждены также, что полное выполнение положений трехсторонних заявлений будет способствовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - отметил Унанян.