Մեր մաքսավորներն արդեն Գորիս-Կապան ճանապարհին են. չի եղել դեպք, որ ադրբեջանական մեքենան հատի ՀՀ սահմանը. Բադասյան
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայողներն արդեն ծառայություն են իրականացնում Գորիս-Կապան ավտոճանապարհին: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, փոխանցում է News.am։
«Բուն գործառույթներին հարցը չի հասել, դա այն դեպքերում կլինի, երբ ինչ-որ մեքենա հատի Հայաստանի սահմանը», - նշեց նա։
ՊԵԿ նախագահը նպատակահարմար չի համարում ասել՝ որտեղ են տեղակայված մաքսային ծառայողներն ու ինչ կարգավիճակով։

Armenia Revenue Committee Chief: Our Customs Officers are Already on Goris-Kapan Motorway
The customs officers of the State Revenue Committee (SRC) of Armenia are already servicing the Goris-Kapan motorway. SRC chairman Rustam Badasyan told reporters about this Wednesday at the National AssemblyNews.am reports.
"The issue has not reached the main functions; this will be in the cases when a car crosses the border of Armenia," he added.
"Some of our civil servants were already servicing, and until additional facilities are created, the customs officers are temporarily stationed in the same places where the other civil servants are," he said.
The chairman of the SRC added, however, that he does not consider it expedient to say where these customs officers are located—and in what status.
But Rustam Badasyan assured that there was no case when an Azerbaijani car had crossed the border of Armenia.