Որոտան տանող այլընտրանքային միակ ճանապարհն ադրբեջանական զինված ծառայողների անմիջական դիտարկման ներքո է. ՄԻՊ
Որոտան տանող այլընտրանքային միակ ճանապարհն ադրբեջանական զինված ծառայողների անմիջական դիտարկման ներքո է․ բնակիչների անվտանգության և իրավունքների վերականգնման համար միակ ելքը նրանց հեռացումն է։ Այս մասին ասվում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Բացի այն, որ որևէ հիմք չունեցող ադրբեջանական, այսպես կոչված, սահմանային ու մաքսային վերահսկողության հետևանքով մարդիկ զրկվել են Գորիս-Կապան ճանապարհով [M2] ազատ ու անվտանգ տեղաշարժվելու միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքից, այլընտրանքային շահագործվող ճանապարհն օբյեկտիվորեն չի լուծում իրավունքների այն խախտումները վերացնելու հարցը, որ առաջ է եկել ադրբեջանական իշխանությունների, նրանց զինված ծառայողների անօրինական արարքներով (օրինակ՝ անվտանգություն, բնականոն կյանքի վերականգնում և այլն)։
Այսօր ուսումնասիրել ենք նաև այս պահին շահագործվող այլընտրանքային միակ ճանապարհի դիտարկվող հատվածները (կից լուսանկարներում դիտարկվող ոչ բոլոր մասերն են)՝ Գորիս համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Արտյոմ Աղաջանյանի և անձնակազմի հետ միասին:
Նշվածից բացի, Որոտան, Շուռնուխ և Բարձրավան գյուղեր (նույնը վերաբերում է նաև Նոր Առաջաձորին) տանող ճանապարհի փակումը մարդու իրավունքների և մեկուսացման լուրջ խնդիրներ է առաջ բերել նաև այն առումով, որ եթե մինչև նոյեմբերի 11-ը՝ ճանապարհը փակվելը, Գորիսից Կապան ճանապարհը անցնում էր այս գյուղերով ու հետևաբար՝ ընդհանուր տեղաշարժն էլ էր այս գյուղերով, ապա հիմա այս գյուղեր գալիս են միայն կա՛մ բնակիչները, կա՛մ հենց նպատակային գյուղեր այցելողները: Նաև իրանական բեռնատար մեքենաներն են երթևեկում:
Ուստի, անհրաժեշտ ելքը մեկն է՝ ադրբեջանական զինված կամ այլ ծառայողներ մեր համայնքների հարևանությամբ կամ համայնքների միջև ճանապարհներին չպետք է լինեն, պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի:
Դա է ՀՀ բնակիչների իրավունքները վերականգնելու ճանապարհը: Սա ամբողջությամբ բխում է միջազգային փորձից ու չափանիշներից:
Ոչ ոք իրավունք չունի անտեսել մարդու իրավունքների և հումանիտար խնդիրները սահմանների որոշման հետ կապված գործընթացում և վերջ:
Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ զեկույցները կներկայացնեմ միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին և ՀԿ-ներին», - ասցում է հաղորդագրության մեջ:

Единственная ведущая в Воротан альтернативная дорога просматривается азербайджанскими военнослужащими: Татоян
Единственная ведущая в Воротан альтернативная дорога непосредственно просматривается военнослужащими вооруженных сил Азербайджана ․Единственный способ восстановить безопасность и права жителей – отвести азербайджанские войска.  Как передает Panorama.am, об этом написал Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
"Помимо того, что из-за необоснованного азербайджанского так называемого пограничного и таможенного контроля люди лишились международно гарантированного права свободного и безопасного передвижения по дороге Горис-Капан [M2], эксплуатируемая альтернативная дорога объективно не решает вопроса устранения нарушений прав, которые возникли из-за противоправных действий властей Азербайджана и азербайджанских военных (например, безопасность, восстановление нормальной жизни и т. д.).
Сегодня рабочая группа под руководством Защитника прав человека РА вместе с исполняющим обязанности руководителя общины Горис Артемом Агаджаняном и персоналом изучила просматриваемые участки единственной действующей альтернативной дороги (на прилагаемых фотографиях видны не все просматриваемые участки).
Кроме того, закрытие ведущей в села Воротан, Шурнух и Бардзраван (то же самое относится и к Нор Араджадзору) дороги вызвало серьезные проблемы с правами человека и изоляцией в том смысле, что если до закрытия дороги – 11 ноября – дорога из Гориса в Капан проходила через эти села, то сегодня в эти села приезжают либо только их жители, либо посещающие эти села с какой-либо целью. Проезжают также иранские грузовые автомобили.
Следовательно, необходимое решение – одно: азербайджанские вооруженные или другие служащие не должны находиться рядом с нашими общинами или на межобщинных дорогах, должна быть создана демилитаризованная зона безопасности.
Это путь к восстановлению прав жителей Республики Армении. Это полностью исходит из международного опыта и стандартов.
В процессе уточнения границ никто не имеет права игнорировать права человека и гуманитарные вопросы и точка.
Специальные отчеты Защитника прав человека по этому поводу будут отправлены соответствующим международным организациям, а также органам и общественным организациям Республики Армения", – написал Татоян.