«ԵՄ-ն Ռուսաստանի հետ քննարկում է Երևանի ու Բաքվի միջև հակամարտության կարգավորումը». Լյուկ Դևվին
Եվրամիությունը Ռուսաստանի հետ քննարկում է Երևանի ու Բաքվի միջև հակամարտության կարգավորումը և հնարավոր ամեն բան անում խաղաղության համար: Աjս մասին Եվրախորհրդարանի արտաքին քաղաքականության կոմիտեում հայտարարել է ՌԴ-ի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի և ԵԱՀԿ-ի հարցերով ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության տնօրեն Լյուկ Դևվինը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Մենք շփվում ենք Ռուսաստանի հետ... Հուսով եմ, և ռուսական կողմը կարող է արձանագրել, որ մենք դա անում ենք ի շահ խաղաղության, այլ ոչ թե ինչ-ինչ այլ պատճառներով», - ասել է նա:
Պատասխանելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման հարցում ԵՄ պասիվության մասին պատգամավորների քննադատությանը՝ Դևինը նշել է, որ ԵՄ-ն անում է այն, ինչ կարող է և դիտարկում է ավելին անելու հնարավորությունը:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության տնօրենը հայտնել է, որ Բրյուսելն այդ հակամարտությունը քննարկում է նաև Անկարայի հետ։
«Մենք շփվում ենք Թուրքիայի հետ, վերջերս ես ներկա էի Թուրքիայում բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպմանը», - ասել է նա:
Դևինն ընդգծել է, որ այս հակամարտության կարգավորման հարցում գլխավորը կողմերի կամքի առկայությունն է կամ բացակայությունը:

ЕС обсуждает с Россией конфликт Армении и Азербайджана
Евросоюз обсуждает с Россией урегулирование между Ереваном и Баку и делает "все возможное для мира". Об этом заявил директор внешнеполитической службы ЕС по вопросам РФ, Восточному партнерству, Центральной Азии и ОБСЕ Люк Девинь в комитете по внешней политике Европарламента, передает Sputnik Армения
"Мы разговариваем с Россией… Надеюсь, российская сторона может констатировать, что мы делаем это в интересах мира, а не по каким-либо другим причинам", - сказал он.
Отвечая на критику депутатов о пассивности ЕС в урегулировании конфликта между Арменией и Азербайджаном, Девинь отметил, что "ЕС делает то, что в его силах и рассматривает возможность сделать больше".
Директор внешнеполитической службы ЕС сообщил, что Брюссель обсуждает этот конфликт и с Анкарой.
"Мы разговариваем и с Турцией, недавно я присутствовал на встрече высокопоставленных представителей в Турции", - сообщил он.
Люк Девинь подчеркнул, что в данном конфликте "главное - это наличие или отсутствие воли сторон к урегулированию".