Դավութօղլուն՝ Էրդողանին. «Ի սեր Աստծո, էլ մի՛ խոսիր»
Թուրքիայի նախկին վարչապետ, ընդդիմադիր «Ապագա» կուսակցության հիմնադիր Ահմեթ Դավութօղլուն սոցցանցում կատարած գրառմամբ նախագահ Էրդողանին խնդրել է այլևս չխոսել լիրայի կուրսի վերաբերյալ, քանի որ դրանից հետո ավելի է արժեզրկվում թուրքական արժույթը, փոխանցում է Ermenihaber-ը:
Բանն այն է, որ Էրդողանը նոյեմբերի 30-ին թուրքական «TRT»-ի կազմակերպած եթերի ժամանակ մեկնաբանելով ազգային արժույթի շարունակական արժեզրկումը, կրկին ասել էր, որ իր կառավարությունը վարում է տոկոսների նվազեցման քաղաքականություն: Ըստ Թուրքիայի նախագահի՝ իրենք տնտեսության նոր մոդել են որդեգրել, որի շրջանակներում նվազեցնում են վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ դրանով խթանելով աջակցելով տեղական արտադրողին ու խթանելով արտահանումը:
Էրդողանի այս մեկնաբանություններից հետո թուրքական լիրայի փոխարժեքը 1 դոլարի նկատմամբ 13.30-ից հասել է 13.96-ի՝ գրանցելով հերթական պատմական հակառեկորդը:
Այս զարգացումներից հետո Դավութօղլուն սոցիալական ցանցում հետևյալ գրառումն է արել. «Այն պահին, երբ պետք է երկրին վստահություն ներշնչել, հանգստացնել քաղաքացիներին, նախագահի եթերի ժամանակ դոլարի փոխարժեքը հատում է 13 լիրան, եթերից հետո հասնում մինչև 14-ի: Այսպիսի հայտարարությունները լիրայի վրա դիտավորյալ հարձակման բնույթ են ստացել: Ի սեր Աստծո, էլ մի՛ խոսիր»:

Ahmet Davutoglu Asks Erdogan Not to Talk about the Exchange Rate of the Lira
President of Turkey Recep Tayyip Erdogan commented on the devaluation of the Turkish lira on television, after which the lira set a new record, Lurer reports, referring to Ermenihaber.
Commenting on the ongoing devaluation of the national currency on November 30, Erdogan noted that his Government has adopted a new model of economy, which reduces the refinancing rate, thereby supporting local producers and boosting exports.
After Erdogan's speech, the exchange rate of the Turkish lira against the dollar rose from 13.30 to 13.96, setting another historical record. At the moment, however, the exchange rate has recovered to 13.45 Turkish lira per dollar.
The lira has depreciated by about 40 percent this year, and only by 20 percent since last week.
The latest continuous devaluation began when the Central Bank of Turkey cut interest rates from 16 percent to 15 percent on November 18, after which President Tayyip Erdogan repeatedly called for a further rate cut.
Former Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu, the founder of the opposition Future Party, wrote on social media asking President Erdogan not to talk about the exchange rate of the lira, as the Turkish currency has depreciated further since then.