2022 թվականին ԱՊՀ-ի Միջպետական բանկի Խորհրդի նախագահությունն անցել է Ղազախստանին
Ղազախստանը եկող տարի կդառնա ԱՊՀ-ի մասնակից երկրների Միջպետական բանկի Խորհրդի նախագահ: Այս մասին հայտնել է Ղազախստանի Ազգային բանկի մամուլի ծառայությունն՝ ամփոփելով Խորհրդի 63-րդ նիստի արդյունքները, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նիստի ընթացքում կայացել է 2022 թվականին բանկի Խորհրդում նախագահող կողմի ընտրություն: Քվեարկության արդյունքներով միաձայն որոշմամբ Միջպետական բանկի Խորհրդում նախագահության իրավունքը փոխանցվել է Ղազախստանի բանկին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Միջոցառմանը մասնակցել են Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչները:
Նրանք քննարկել են 2021 թվականի առաջն կիսամյակում Միջպետական բանկի գործունեության արդունքները եւ բյուջեի կատարումը, հաստատել են բանկի՝ 2022 թվականի բյուջեն, ինչպես նաեւ կարծիքներ են փոխանակել ֆինանսական ինստիտուտի աշխատանքի հիմնական ուղղությունների շուրջը: Միջպետական բանկի Խորհրդի հերթական նիստը պլանավորվում է անցկացնել 2022 թվականի գարնանը:
Միջպետական բանկը հիմնադրվել է 1993 թվականին, այն ԱՊՀ-ի երկրների միջազգային հաշվարկային եւ վարկա-ֆինանսական հիմնարկությունն Է: Դրա ներկայացուցչությունները գտնվում են Հայաստանում, Բելառուսում, եւ Ղրղզստանում:
Բանկի հիմնադիրներն են Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի եւ Թուրքմենստանի կառավարությունները եւ կենտրոնական բանկերը: Ղազախստանյան կողմը եկող տարի կնախագահի նաեւ ԱՊՀ-ում:

Председательство в Совете Межгосударственного банка СНГ на 2022 год перешло к Казахстану
Казахстан в будущем году станет председателем в Совете Межгосударственного банка стран - участниц СНГ. Об этом сообщила в пятницу пресс-служба Национального банка Казахстана по итогам 63-го заседания совета, передает ТАСС.
"В ходе заседания состоялось избрание председательствующей стороны в совете банка на 2022 год. По итогам голосования единогласным решением право председательствования в Совете Межгосударственного банка было передано Национальному банку Казахстана", - говорится в сообщении.
В мероприятии приняли участие представители центральных банков России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и Таджикистана. Они обсудили итоги деятельности и исполнение бюджета Межгосударственного банка за первое полугодие 2021 года, утвердили бюджет банка на 2022 год, а также обменялись мнениями по основным направлениям работы финансового института.
Очередное заседание Совета Межгосударственного банка планируется провести весной 2022 года.
Межгосударственный банк учрежден в 1993 году и является международным расчетным и кредитно-финансовым учреждением стран СНГ. Его представительства расположены в Армении, Белоруссии и Киргизии. Учредителями банка являются правительства и центральные банки России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдавии, Таджикистана и Туркмении.