Գիտության ոլորտի ֆինանսավորման աճը պետք է նպաստի ոչ միայն աշխատավարձերի բարձրացմանը, այլև կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելուն. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որը նվիրված է եղել 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված գիտական ոլորտի ֆինանսավորման ուղղություններին: Քննարկմանը մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարները, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:
Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեով գիտության ֆինանսավորումը 2021 թվականի նկատմամբ կաճի շուրջ 85 տոկոսով, իսկ գիտական թեմատիկ հետազոտություններին հատկացվող գումարները կավելանան 2,5 անգամ՝ կազմելով 6,7 մլրդ դրամ: «2017-2018 թվականների նկատմամբ գիտության համախառն ֆինանսավորումը կրկնապատկվում է, և սա շատ կարևոր արձանագրում է: Ուզում եմ նաև արձանագրել, որ մենք արդեն ընդունել ենք մինչև 2026 թվականը գիտության ոլորտի աշխատողների բազային աշխատավարձի աճի վերաբերյալ ծրագիր: Ըստ էության, գիտաշխատողների աշխատավարձը, որ այսօր կազմում է շուրջ 90 հազար դրամ, մեր ընդունած որոշմամբ 2026 թվականի դրությամբ կլինի 276 հազար դրամ, որն աճ է 206 տոկոսով: Իսկ գիտական ստորաբաժանումների ղեկավարների աշխատավարձը, որն այսօր կազմում է 141 հազար դրամ, 2025-2026 թվականներին կդանա 477 հազար դրամ, աճը կազմում է շուրջ 238 տոկոս: Սա մեր քաղաքական վերաբերմունքն է գիտության ոլորտի նկատմամբ և այս քաղաքականությունն, իհարկե, շարունակվելու է», -ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորել է ոլորտին հատկացվող ֆինանսավորման ճիշտ տեղաբաշխումը, որը կնպաստի ոչ միայն աշխատավարձերի բարձրացմանը, այլև միջնաժամկետ հատվածում կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելուն, ինչը հետագայում կարտահայտվի նաև տնտեսության մեջ:
ՀՀ գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը ներկայացրել է 2022 թվականին գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերն ու միջոցառումները: Մասնավորապես, նշվել է, որ դրանք ուղղված են լինելու գիտության ոլորտի ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, գիտական կենտրոնների վերականգնմանը, մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, երիտասարդ գիտնականների համար արտերկրում վերապատրաստմանը, փորձի փոխանակման ծրագրերի խրախուսմանը, միջազգային մրցույթների անցկացմանը: Սարգիս Հայոցյանի խոսքով՝ քայլերն ուղղված են լինելու նաև գիտության ոլորտի պետական ֆինանսավորման արդյունավետության բարձրացմանը, իրավական դաշտի կարգավորումներին: Այս առումով, առանձնակի կարևորվել է Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքի ընդունումը:
Գիտության պետական կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է նաև Horison Europe ծրագրի շրջանակում առկա հնարավորությունները և գիտական կազմակերպությունների կողմից տարբեր ծրագրերի կյանքի կոչման նպատակով ռեսուրսների ներգրավման աշխատանքներին:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ, տեսակետներ և առաջարկություններ՝ միտված գիտության ոլորտի շարունակական զարգացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է կառավարության նպատակադրվածությունը՝ նպաստելու գիտության բնագավառի առաջընթացին և կարևորել մասնավոր հատվածի հետ հետևողական համագործակցությունը:

Increasing Funding of Science Should Contribute Not Only to Salary Increases But Also to Achievement of Specific Results – Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan chaired a consultation at the Government dedicated to the funding of science in the 2022 state budget. The discussion was attended by the heads of the concerned departments, as well as representatives of the private sector.
The Prime Minister noted that the financing of science from the state budget of the Republic of Armenia in 2022 will increase by about 85% compared to 2021, while the sums allocated for scientific thematic research will increase 2.5-fold, amounting to 6.7 billion AMD. "Gross science funding is doubling compared to 2017-2018, this is a very strong record. I would also like to note that we have already adopted a plan on increasing the base salaries of science workers by 2026. In fact, the salary of researchers, which today is about 90 thousand AMD, will rise to 276 thousand AMD by 2026 by our decision, which is an increase of 206%. And the salary of the heads of scientific departments, which today is 141 thousand AMD, will rise to 477 thousand AMD in 2025-2026, the growth is about 238%. This is our political attitude towards the field of science, and this policy, of course, will continue”, Nikol Pashinyan said.
The Prime Minister highlighted the correct distribution of funding to the sector, which will contribute not only to the increase of salaries, but also to the achievement of specific results in the medium term, which will later be reflected in the economy.
Chairman of the Science Committee of the Republic of Armenia Sargis Hayotsyan presented the programs and events planned in the field of scientific and scientific-technical activity in 2022. In particular, it was noted that those programs will be aimed at modernizing the infrastructure of science, rehabilitation of scientific centers, development of professional skills, training for young scientists abroad, promotion of experience exchange programs, holding international competitions. According to Sargis Hayotsyan, the steps will be also aimed at increasing the efficiency of state funding to the field of science, regulating the legal field. In this regard, the adoption of the Law on Higher Education and Science was particularly highlighted.
The Chairman of the State Science Committee also presented the opportunities available within the framework of the Horison Europe program, the consolidation of resources for the implementation of various programs by scientific organizations.
During the meeting, various observations, views and suggestions were presented, aimed at the continuous development of the field of science.
Prime Minister Pashinyan stressed the Government's intention to contribute to the progress of science and highlighted the consistent cooperation with the private sector.