Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ հարձակումները համակարգային բնույթ են ստանում. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ խստորեն դատապարտում է  Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտմամբ իրականացված քաղաքացիական անձի սպանությունը։ Այս մասին նշված է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի տարածած հայտարարությունում:
«Դեկտեմբերի 3-ին Արցախի Մարտունու շրջանի Ճարտար համայնքի մերձակայքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից գերեվարվել և դիտավորյալ կերպով սպանվել է Ճարտարի բնակիչ Սեյրան Սմբատի Սարգսյանը։
Խստորեն դատապարտում և անթույլատրելի ենք համարում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտմամբ իրականացված քաղաքացիական անձի սպանությունը։
Հատկանշական է, որ Արցախի հայ քաղաքացիական բնակչության դեմ հարձակումներն ու ահաբեկման գործողությունները համակարգային բնույթ են ստանում, ինչը պաշտոնական Բաքվի՝ նախկինում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրագործված նմանատիպ հանցագործություններն անհիմն պատճառաբանություններով արդարացնելու արդյունքն է, ինչը բերում է նմանատիպ վարքագծի կրկնության։
Վերջին շրջանում Արցախի քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված հանցագործությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վարվող հայատյացության և Արցախի հայաթափման ու էթնիկ զտումների քաղաքականության շարունակությունն են, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Արցախի հայերի ֆիզիկական անվտանգության ու կյանքի իրավունքի երաշխավորումն անհնար է Ադրբեջանի իրավասության կամ ենթակայության ներքո։
Այս և քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ նախկինում իրականացված հարձակումների պատշաճ հետաքննությունը և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելը կարող են նախադրյալներ ստեղծել՝ նմանատիպ հանցագործությունները հետագայում կանխելու համար»,- ԱԳՆ մամուլի քատուղար Վահան Հունանյանի հայտարարությունում:

Atrocities Committed by the Azerbaijani Armed Forces Against the Civilian Population of Artsakh Are a Continuation of the Policy of Armenophobia: MFA Spox
Armenia’s Foreign Ministry Spokesperson issued a statement on the murder of a civilian by the Azerbaijani armed forces in gross violation of international humanitarian law.
''On December 3, Seyran Sargsyan, a resident of Chartar, was captured and deliberately murdered by the Azerbaijani armed units while carrying out agricultural work near the Chartar community in Martuni region of Artsakh.
We strongly condemn and consider unacceptable the murder of a civilian by the Azerbaijani armed forces in gross violation of international humanitarian law.
It is noteworthy that the attacks and acts of intimidation against the Armenian civilian population of Artsakh have systemic manner, which is due to the baseless justification by the official Baku of similar crimes committed by the Azerbaijani armed forces, leading to repetition of such behavior.
The recent atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against the civilian population of Artsakh are a continuation of the policy of Armenophobia, annihilation and ethnic cleansing of Armenians of Artsakh by the Azerbaijani authorities, which once again proves that guaranteeing the physical security and the right to life of the Armenians of Artsakh is impossible under the Azerbaijani jurisdiction.
Proper investigation of this and previous attacks on civilian population and bringing the perpetrators to justice can create preconditions for the prevention of such crimes in the future'', the statement reads.