Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում դիտել են «Մեկ օր Պոմպեյում» ցուցադրությունը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ տիկնոջ Նունե Սարգսյանի հետ դեկտեմբերի 5-ին այցելել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահ, դիտել «Մեկ օր Պոմպեյում» ցուցադրությունը։
Այն կազմակերպվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահի, Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության և Պոմպեյի հնագիտական արգելոցի համագործակցությամբ և կգործի մինչև 2022 թ. հունվարի 16-ը։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը, Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի ուղեկցությամբ, շրջել են ցուցասրահներում և ծանոթացել հռոմեական հնագույն քաղաքի հնագիտական ցուցանմուշներին: Դրանց թվում են մեր թվարկության առաջին դարում Վեզուվի ժայթքման հետևանքով կործանված հռոմեական քաղաքի՝ Պոմպեյի առօրյան, նիստուկացը, բարքերն ու սովորույթներն արտացոլող կենցաղային իրեր, մարմարե ու բրոնզե արձանիկներ, ոսկե, արծաթե զարդերը, որմնանկարների բեկորները և եզակի այլ նմուշներ:
Մշակութային շրջայցից հետո նախագահ Սարգսյանը Իտալիայի դեսպանի հետ քննարկում է ունեցել Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հետ համատեղ մշակութային ծրագրերը շարունակելու շուրջ։

Армен Саркисян и Нунэ Саркисян в Национальной картинной галерее Армении посетили выставку "Один день в Помпеях"
Президент Республики Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян 5 декабря посетили Национальную картинную галерею Армении и осмотрели выставку "Один день в Помпеях".
Выставка организована при сотрудничестве Национальной картинной галереи Армении, посольства Италии в Армении и археологического заповедника в Помпеях и будет действовать до 16 января 2022 года.
Президент Армен Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян в сопровождении посла Италии в Армении Альфонсо Ди Ризо совершили экскурсию по выставке, ознакомились с археологическими экспонатами, обнаруженными в древнем римском городе. В их числе предметы быта, представляющие образ жизни и будничные занятия римского города, уничтоженного извержением Везувия в первом веке до нашей эры, мраморные и бронзовые статуэтки, золотые и серебряные украшения, осколки фресок и другие уникальные экспонаты.
После экскурсии президент Саркисян обсудил с послом Италии вопросы, касающиеся продолжения совместных культурных программ с Аппаратом президента Республики.