Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում դիտել են «Մեկ օր Պոմպեյում» ցուցադրությունը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ տիկնոջ Նունե Սարգսյանի հետ դեկտեմբերի 5-ին այցելել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահ, դիտել «Մեկ օր Պոմպեյում» ցուցադրությունը։
Այն կազմակերպվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահի, Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության և Պոմպեյի հնագիտական արգելոցի համագործակցությամբ և կգործի մինչև 2022 թ. հունվարի 16-ը։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը, Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի ուղեկցությամբ, շրջել են ցուցասրահներում և ծանոթացել հռոմեական հնագույն քաղաքի հնագիտական ցուցանմուշներին: Դրանց թվում են մեր թվարկության առաջին դարում Վեզուվի ժայթքման հետևանքով կործանված հռոմեական քաղաքի՝ Պոմպեյի առօրյան, նիստուկացը, բարքերն ու սովորույթներն արտացոլող կենցաղային իրեր, մարմարե ու բրոնզե արձանիկներ, ոսկե, արծաթե զարդերը, որմնանկարների բեկորները և եզակի այլ նմուշներ:
Մշակութային շրջայցից հետո նախագահ Սարգսյանը Իտալիայի դեսպանի հետ քննարկում է ունեցել Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հետ համատեղ մշակութային ծրագրերը շարունակելու շուրջ։

Armen Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian Attended the Exhibition "One Day in Pompeii" at the National Gallery of Armenia
On December 5, President Armen Sarkissian and his wife Nouneh Sarkissian visited the National Gallery of Armenia to see the exhibition "A Day in Pompeii."
Organized in cooperation with the National Gallery of Armenia, the Italian Embassy in Armenia, and the Pompeii Archaeological Reserve, and will operate until January 16, 2022.
President Armen Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian, accompanied by the Ambassador of Italy to Armenia Alfonso Di Rizzo, toured the exhibition halls and got acquainted with the archaeological exhibits of the ancient Roman city.
Among them are household objects representing the way of life and everyday activities of the Roman city destroyed by the eruption of Vesuvius in the first century AD, marble and bronze figurines, gold and silver jewellery, fragments of frescoes and other unique exhibits.
After the cultural tour, President Sarkissian discussed with the Ambassador of Italy the issues of continuing joint cultural programs with the Office of the President of the Republic.