Երևանը Բաքվին կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից ու չխոչընդոտել տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, 2021 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Ղուբայի շրջանի Ղոնախքենդ գյուղի բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում հանդես է եկել Ադրբեջանի պայմաններն ընդունելու և այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման կոնկրետ ժամկետ հայտարարելու՝ Հայաստանին ուղղված պահանջներով: Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանի Հանրապետությանը նաև մեղադրել է ճանապարհների և կոմունիկացիաների հարցում ոչ անկեղծ մոտեցումներ ցուցաբերելու մեջ:
Նշված հայտարարությունների կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հարկ է համարում ընդգծել.
1. Ճանապարհների և կոմունիկացիաների հարցում Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանական Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության պայմանավորվածությունները արձանագրված են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում: Այդ հայտարարություններում Հայաստանի Հանրապետության կողմից Ադրբեջանին միջանցք, միջանցքային տրամաբանության ուղի տրամադրելու որևէ պարտավորություն, պայման, պայմանավորվածություն չկա:
2.   2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության մեջ արձանագրված է տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը ապաշրջափակելու՝ կողմերի պայմանավորվածությունը: Նույն հայտարարությամբ արձանագրված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը:
3. 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությամբ՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու մասին 9-րդ կետի իրականացման նպատակով ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբ:
4. 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության 3-րդ կետով սահմանվել է, որ գործունեության հիմնական ուղղություններն իրականացնելու նպատակով Աշխատանքային խմբի համանախագահները կհաստատեն այդ ոլորտներում փորձագիտական ենթախմբերի կազմը, որում կներառվեն Կողմերի իրավասու մարմինների ներկայացուցիչներ և կազմակերպությունների պաշտոնատար անձինք։
5. 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության 4-րդ կետով սահմանվել է, որ Աշխատանքային խումբը Կողմերի կողմից ամենաբարձր մակարդակով հաստատման կներկայացնի Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքով իրականացվող միջազգային փոխադրումների կազմակերպման, իրականացման և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ նոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքների օբյեկտների վերականգնման և կառուցման միջոցառումների իրականացման ցանկ և ժամանակացույց, նույն կերպ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացվող փոխադրումների համար, որոնք պահանջում են հատել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքները:
6. Եռակողմ աշխատանքային խումբը 2021 թվականի հունվարի 30-ին հրավիրված առաջին նիստի ընթացքում որոշում է կայացրել ստեղծել փորձագիտական երկու ենթախումբ, որոնցից մեկը երկաթուղային, ավտոմոբիլային և կոմբինացված փոխադրումների, մյուսը՝ փոխադրումների ապահովման, ներառյալ՝ անվտանգության, սահմանային, մաքսային, սանիտարական, անասնապահական, ֆիտոսանիտարական և հսկողության այլ տեսակների հարցերով:
7. Հայաստանի Հանրապետությունը ամենաբարձր մակարդակով մի քանի անգամ հայտարարել է, որ հետաքրքրված է տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերը ապաշրջափակելու հարցով այն ըմբռնմամբ, որ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Հայաստանի տարածքով ավտոմոբիլային և երկաթուղային կապ են ստանում ԱՀ Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության (այսպիսով նաև Թուրքիայի) հետ, իսկ Հայաստանը՝ Ադրբեջանի տարածքով ավտոմոբիլային կապ Ռուսաստանի Դաշնության և երկաթուղային կապ՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
8. Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ, եռակողմ աշխատանքային խմբի համանախագահող Ալեքսեյ Օվերչուկը 2021 թվականի նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբում լուծումների փնտրտուքը հիմնվում է հետևյալ սկզբունքների վրա. ճանապարհների նկատմամբ պահպանվում է այն երկրների ինքիշխանությունը որոնց տարածքով անցնում են այդ ճանապարհները, և որ սահմանների հատման ժամանակ հսկողության տեսակները իրականացվելու են փոխադարձության սկզբունքով: Ավելի վաղ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ եռակողմ աշխատանքային խմբում միջանցքի հարց չի քննարկվում:
9. 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրման տարելիցի կապակցությամբ Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարարությունը տարածել է տեղեկատվական նյութ, որում հստակ արձանագրվել է, որ Եռակողմ աշխատանքային խմբի բոլոր մասնակիցները պայմանավորվել են, որ բոլոր ապաշրջափակվող և նորից ստեղծվող տրանսպորտային երթուղիները գործելու են հարգելով այն երկրների տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը, որոնց տարածքով դրանք անցնում են:
10. 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, որի ընթացքում վերահաստատվել են սույն հայտարարության 9-րդ կետում նշված սկզբունքները:
Ելնելով վերը թվարկված հանգամանքներից՝ Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարում է.
ա) Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները իրենց բովանդակությամբ կապ չունեն նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների հետ, հակասում են Եռակողմ աշխատանքային խմբում և Սոչիում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, հետապնդում են ապակառուցողական և սադրիչ նպատակներ, սպառնալիք են պարունակում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հանդեպ,
բ) Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է վերը թվարկված իր բոլոր հանձնառություններին, պատրաստ է վերը նշված պայմանավորվածությունների շուտափույթ իրականացմանը,
գ) Տարածաշրջանի կոմունիկացիաների՝ ավտոճանապարհների և երկաթուղիների վերականգնման և բացման գործընթացի միջոցառումների իրականացման ցանկը և ժամանակացույցը քննարկվում է Եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում, որի աշխատանքները խոչընդոտվում են Ադրբեջանի սադրիչ հռետորաբանության պատճառով:
Հայաստանի Հանրապետությունը անվտանգային ոլորտում իր հիմնական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների և ողջ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում է այն փաստի վրա, որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է ռազմաշունչ հայտարարություններով ուժի կիրառման հստակ սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ խախտելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, և վտանգելով տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանական Հանրապետությանը կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից և չխոչընդոտել տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը վերաբերվող պայմանավորվածությունների իրագործմանը:

Armenia Urges Azerbaijan to Refrain from Provocative Rhetoric and Actions
According to Azerbaijani media outlets, during the meeting with residents of the village of Gonagkand in the Guba region օn December 6, 2021, President of Azerbaijan Ilham Aliyev demanded that Armenia should accept the terms of Azerbaijan and announce a specific date for the opening of the so-called "Zangezur corridor". The President of Azerbaijan also accused Armenia of demonstrating tortuous approaches regarding the issue of opening the roads and communications.
Regarding the above-mentioned statements the Foreign Ministry of Armenia underlines the following;
- The agreements on opening the roads and communications between the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation are enshrined in the Statements of November 9, 2020, January 11, 2021, and November 26, 2021, where there is no obligation, condition or agreement for the Republic of Armenia to provide Azerbaijan with a corridor or a road with corridor logic.
- The Trilateral Statement of November 9, 2020, underlines the agreement of the parties to unblock all economic and transport communications in the region. The same statement also underlines that the Republic of Armenia guarantees the security of transport communication between the western regions of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic.
- According to the Statement of January 11, 2021, for the implementation of the 9th provision of the Statement of November 9, 2020, on unblocking all economic and transport communications in the region, a tripartite working group chaired by the Deputy Prime Ministers of the Republic of Armenia, the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan has been formed.
- The 3rd provision of the Statement of January 11, 2021, stipulates that for the implementation of the main activities, Co-Chairs of the working group will approve the list of expert subgroups of those fields, which will include representatives of the relevant authorities of the Parties and officials of the organizations.
- The 4th provision of the Statement of January 11, 2021, stipulates that the working group shall submit for the Parties’ approval at the highest level the list and timetable of activities aimed at restoring or building new transport infrastructure necessary for organizing, implementing and providing the safety of international traffic through the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, as well as the transportations carried out by the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia which require crossing of territories of the Republic Azerbaijan and the Republic of Armenia.
- During the first meeting on January 30 2021, the tripartite working group decided to form two expert subgroups, one for the issues of the automobile, railroad, combined transportation, and the other one for the insurance of transportation, including security, border, customs, sanitation, livestock and phytosanitary, as well as other issues.
- The Republic of Armenia has repeatedly stated at the highest levels, that it is interested in unblocking all transport and economic communications in the region with the understanding that the western regions of Azerbaijan will receive rail and road communication through Armenia with the Nakhichevan Autonomous Republic (thus with Turkey), while Armenia will receive road communication through Azerbaijan with Russia and railroad communication with Russia and Iran.
- On November 5, 2021, the Deputy Prime Minister of the Russian Federation, the Co-Chair of the Tripartite working group Alexei Overchuk stated during the meeting with the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan that the search for solutions within the tripartite working group is based on the following principles: the countries will maintain sovereignty over the roads which will pass through the respective territories and the types of control during the border crossing will be carried out on a reciprocal basis. Earlier, Alexei Overchuk stated that no issue related to “corridor” is being discussed within the tripartite working group.
- On the occasion of the anniversary of signing the Trilateral Statement of November 9, 2020, the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation circulated an informative material, which clearly stated that all participants of the trilateral working group agreed on the term that all transportation roads that will be unblocked and reestablished, will operate respecting the territorial integrity and sovereignty of the countries through which they will pass.
- On November 26, 2021, the meeting of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the President of the Russian Federation Vladimir Putin and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev was held in Sochi, Russia, during which the principles enshrined in the provision 9th of the aforementioned Statement were reiterated.
Based on the above-mentioned circumstances, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia states:
A) The content of the statements of the President of Azerbaijan opposes the Statements of November 9, January 11 and November 26, contradicts the agreements reached within the Tripartite working group and the Sochi meeting, pursues destructive and provocative objectives, threatens the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia,
B) The Republic of Armenia is committed to all its above-mentioned commitments and is ready for the speedy implementation of the agreements,
C) The list of measures and the timetable for the process of opening and restoring the regional communications - the roads and railways, is being discussed within the framework of the Tripartite working group, the activities of which are being undermined by the provocative rhetoric of Azerbaijan.
The Republic of Armenia draws the attention of its main partner in the sphere of security - the Russian Federation, the Collective Security Treaty Organization, the UN Security Council, the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the international community to the fact that official Baku with warmongering statements continues its blatant threats of use of force against the sovereignty, territorial integrity of Armenia, violating fundamental principles of international law, including the UN Charter, as well as endangering regional and global security.
The Republic of Armenia urges the Republic of Azerbaijan to refrain from provocative rhetoric and actions, as well as not to hinder the implementation of the agreements on unblocking all economic and transport communications in the region.