Համանախագահ երկրները կոչ են անում կողմերին շարունակել երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների մակարդակով
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի` Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը հետևյալ հայտարարությունն են տարածել.
«ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի` Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, իրենց աջակցությունն են հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության վերսկսմանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո։
Համանախագահ երկրները կոչ են անում կողմերին շարունակել երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև, որոնք սկսվել են սեպտեմբերին Նյու Յորքում և նոյեմբերին Փարիզում կայացած հանդիպումների ժամանակ, ինչպես նաև շարունակել շփումները ղեկավարության մակարդակով՝ նպաստելու տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության հաստատմանը:
Համանախագահ երկրները կոչ են անում Հայաստանին և Ադրբեջանին զերծ մնալ բորբոքիչ հռետորաբանությունից և սադրիչ գործողություններից և ամբողջությամբ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստանձնած պարտավորությունները, որը վերահաստատել են 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարություններում և հրադադարի մասին համատեղ համաձայնեցված այլ պայմանավորվածություններում։
Համանախագահ երկրները կոչ են անում Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել իրենց ներգրավվածությունը համանախագահների հովանու ներքո՝ կոնկրետ առաջընթաց գրանցելու հումանիտար հարցերում, ներառյալ՝ մասնավորապես, ձերբակալվածների, ականազերծման, անհայտ կորածների, տեղահանվածների կամավոր վերադարձի և պատմամշակութային վայրերի պահպանության հարցերի շուրջ, և կառուցողականորեն աշխատել այլ չլուծված խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ինչպիսիք են սահմանագծումը և սահմանազատումը, ինչպես նաև տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնումը:
Համանախագահ երկրները նաև անհանգստությամբ են նշում Հայաստան-Ադրբեջան չսահմանազատված սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպերը և վերահաստատում են, որ սահմանային վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքն անընդունելի է։ Համանախագահ երկրները նաև հիշեցնում են Հայաստանին և Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները պահպանելու իրենց պարտավորության մասին և կողմերին կոչ են անում անհապաղ վերացնել հակամարտության հետևանքով տուժած շրջաններին և բնակչությանը միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների հասանելիության բոլոր սահմանափակումները:
Համանախագահ երկրները խրախուսում են կողմերին ողջունել համանախագահներին տարածաշրջանում որքան հնարավոր է շուտ՝ թույլ տալու նրանց առաջին ձեռքից տեղում գնահատել իրավիճակը, շոշափելի առաջընթաց գրանցել վերը նշված հանդիպումներում քննարկված մարդասիրական նախաձեռնությունների իրականացման գործում և համաձայնություն ձեռք բերել հետագա գործունեության օրակարգի շուրջ: Նրանք նույնպես վերահաստատում են իրենց ամուր աջակցությունը տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (PRCiO) շարունակական աշխատանքին և կողմերին խրախուսում են լիարժեքորեն համագործակցել նրա ջանքերի հետ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը՝ աշխատելու կողմերի հետ՝ գտնելու համապարփակ լուծումներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող մնացած բոլոր հարցերի շուրջ՝ իրենց մանդատի համաձայն՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգ, կայուն, բարգավաճ և խաղաղ ապագային նպաստելու համար»

The Co-Chair Countries Call on the Sides to Continue the Dialogue between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan
U.S. Secretary of State Antony Blinken, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, and French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian, representing the OSCE Minsk Group Co-Chair countries issued the following statement:
''U.S. Secretary of State Antony Blinken, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, and French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian, representing the OSCE Minsk Group Co-Chair express support for the resumption of direct dialogue between Armenia and Azerbaijan under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs. The Co-Chair countries call on the sides to continue the dialogue between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan begun at meetings held in New York in September and Paris in November, as well as to continue contacts at the leadership level to promote a lasting and sustainable peace in the region.
The Co-Chair countries call on Armenia and Azerbaijan to refrain from inflammatory rhetoric and provocative actions and to implement in full the commitments they undertook on 9 November 2020 and reconfirmed on 26 November 2021 in statements made by the President of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister of the Republic of Armenia, and President of the Russian Federation and other jointly agreed ceasefire arrangements.  The Co-Chair countries call on Armenia and Azerbaijan to continue their engagement under Co-Chair auspices to make concrete progress on humanitarian issues — including, inter alia, detainees, demining, missing persons, voluntary return of displaced persons, and the protection of historic and cultural sites, and to work constructively to resolve other outstanding issues, such as border delimitation and demarcation and the restoration of economic and transportation links.  The Co-Chair countries also note with concern recent incidents on the non-demarcated Armenia-Azerbaijan border and reaffirm that the use or threat of force to resolve border disputes is unacceptable.  The Co-Chair countries also remind Armenia and Azerbaijan of their obligation to comply with the requirements of international humanitarian law and urge the sides to lift immediately all restrictions on international humanitarian organizations accessing conflict-affected areas and populations.
The Co-Chair countries encourage the sides to welcome the Co-Chairs to the region as soon as possible to allow them to assess the situation on the ground first-hand, to make tangible progress in implementing humanitarian initiatives discussed at the meetings noted above, and to reach agreement on an agenda for future engagements.  They also reiterate their strong support for the continuing work of the Personal Representative of the OSCE Chair in Office (PRCiO) in the region and encourage the sides to cooperate fully with his efforts.
The Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group reaffirm their commitment to working with the sides to find comprehensive solutions to all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with their mandate in order to promote a secure, stable, prosperous and peaceful future for the South Caucasus region''.