Համանախագահ երկրները կոչ են անում կողմերին շարունակել երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների մակարդակով
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի` Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը հետևյալ հայտարարությունն են տարածել.
«ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի` Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, իրենց աջակցությունն են հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության վերսկսմանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո։
Համանախագահ երկրները կոչ են անում կողմերին շարունակել երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև, որոնք սկսվել են սեպտեմբերին Նյու Յորքում և նոյեմբերին Փարիզում կայացած հանդիպումների ժամանակ, ինչպես նաև շարունակել շփումները ղեկավարության մակարդակով՝ նպաստելու տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության հաստատմանը:
Համանախագահ երկրները կոչ են անում Հայաստանին և Ադրբեջանին զերծ մնալ բորբոքիչ հռետորաբանությունից և սադրիչ գործողություններից և ամբողջությամբ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստանձնած պարտավորությունները, որը վերահաստատել են 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարություններում և հրադադարի մասին համատեղ համաձայնեցված այլ պայմանավորվածություններում։
Համանախագահ երկրները կոչ են անում Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել իրենց ներգրավվածությունը համանախագահների հովանու ներքո՝ կոնկրետ առաջընթաց գրանցելու հումանիտար հարցերում, ներառյալ՝ մասնավորապես, ձերբակալվածների, ականազերծման, անհայտ կորածների, տեղահանվածների կամավոր վերադարձի և պատմամշակութային վայրերի պահպանության հարցերի շուրջ, և կառուցողականորեն աշխատել այլ չլուծված խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ինչպիսիք են սահմանագծումը և սահմանազատումը, ինչպես նաև տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնումը:
Համանախագահ երկրները նաև անհանգստությամբ են նշում Հայաստան-Ադրբեջան չսահմանազատված սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպերը և վերահաստատում են, որ սահմանային վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքն անընդունելի է։ Համանախագահ երկրները նաև հիշեցնում են Հայաստանին և Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները պահպանելու իրենց պարտավորության մասին և կողմերին կոչ են անում անհապաղ վերացնել հակամարտության հետևանքով տուժած շրջաններին և բնակչությանը միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների հասանելիության բոլոր սահմանափակումները:
Համանախագահ երկրները խրախուսում են կողմերին ողջունել համանախագահներին տարածաշրջանում որքան հնարավոր է շուտ՝ թույլ տալու նրանց առաջին ձեռքից տեղում գնահատել իրավիճակը, շոշափելի առաջընթաց գրանցել վերը նշված հանդիպումներում քննարկված մարդասիրական նախաձեռնությունների իրականացման գործում և համաձայնություն ձեռք բերել հետագա գործունեության օրակարգի շուրջ: Նրանք նույնպես վերահաստատում են իրենց ամուր աջակցությունը տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (PRCiO) շարունակական աշխատանքին և կողմերին խրախուսում են լիարժեքորեն համագործակցել նրա ջանքերի հետ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը՝ աշխատելու կողմերի հետ՝ գտնելու համապարփակ լուծումներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող մնացած բոլոր հարցերի շուրջ՝ իրենց մանդատի համաձայն՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգ, կայուն, բարգավաճ և խաղաղ ապագային նպաստելու համար»

Применение силы или ее угроза недопустимы: ОБСЕ выступил с обращением к Еревану и Баку
Госсекретарь США Энтони Блинкен, главы МИД РФ и Франции Сергей Лавров и Жан-Ив Ле Дриан поддерживают возобновление прямого диалога между Арменией и Азербайджаном под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Карабаху. Об этом говорится в сообщении, размещенном на сайте организации, передает Sputnik Армения
Страны-сопредседатели призывают стороны продолжить диалог на уровне министров иностранных дел, начало которому было положено на встречах, состоявшихся в сентябре в Нью-Йорке и в ноябре в Париже, а также продолжить контакты на уровне глав государств для установления прочного мира в регионе.
Страны-сопредседатели призывают Армению и Азербайджан воздержаться от подстрекательской риторики и провокационных действий и полностью выполнить взятые на себя 9 ноября 2020 года обязательства, закрепленных 26 ноября 2021 года трехсторонним заявлением, как и других согласованные договоренности о прекращении огня.
"Мы призывают Армению и Азербайджан продолжить взаимодействие под эгидой ОБСЕ для достижения конкретного прогресса по гуманитарным вопросам, включая возвращение военнопленные и насильно удерживаемых гражданских лиц, разминирование, поиски пропавших без вести, добровольное возвращение вынужденных переселенцев, защита исторических памятников и культурных объектов", - говорится в зявлении.
ОБСЕ призывает конструктивно работать и над решением других проблемных вопросов, таких как делимитация и демаркация границ, восстановление экономических и транспортных связей.
Страны-сопредседатели также с обеспокоенностью указывают на недавние инциденты на армяно-азербайджанской границе и подтверждают, что применение силы или угроза силы для разрешения пограничных споров недопустимы.
Страны-сопредседатели также напоминают Армении и Азербайджану об их обязанности соблюдать требования международного гуманитарного права и настоятельно призывают стороны немедленно снять все ограничения на доступ международных гуманитарных организаций к районам и населению, пострадавшим от конфликта.
"Призываем стороны предоставить нам в кратчайшие сроки возможность посетить регион, чтобы оценить ситуацию на месте. Это поможет добиться ощутимого прогресса в реализации гуманитарных инициатив, обсуждаемых в ходе вышеупомянутых встреч, упомянутых выше, а также согласовать будущую повестку", - отмечается в заявлении.
Сопредседатели вновь заявляют о своей решительной поддержке деятельности Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ (PRCiO) в регионе и призывают стороны поступить так же.
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ подтверждают свою приверженность работе со сторонами для поиска всеобъемлющих решений всех нерешенных вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом или вытекающих из него, в соответствии со своим мандатом и в целях содействия безопасному, стабильному, благополучное и мирное будущее для региона Южного Кавказа.