ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրապարակված որոշումների վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի դատական գործերի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ հրապարակեց որոշումները:
Այդ որոշումները, միանշանակ, արտացոլում են դատարանի կողմից հայկական կողմի ներկայացրած մի շարք առանցքային փաստարկների ընդունումը, և դատարանի առջև մեր դիրքորոշումների հաստատումը:
Հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ իր դիմումում Հայաստանն ապացույցներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց նկատմամբ ռասայական դրդապատճառներով սպանությունների և խոշտանգումների, ինչպես նաև հայերի նկատմամբ ռասայական ատելության և հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման շարունակական քաղաքականության վերաբերյալ:
Դատարանը գտել է, որ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում առկա է ազգությամբ հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ, և Ադրբեջանին պարտավորեցրել է հետևյալը.
1․ «Պաշտպանել բռնությունից և մարմնական վնասվածքներից բոլոր այն անձանց, ովքեր գերեվարվել են՝ 2020թ․ զինված հակամարտությամբ պայմանավորված, և դեռևս շարունակում են մնալ գերեվարված, և ապահովել նրանց անվտանգությունն ու օրենքի առջև հավասարությունը»,
2․ «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»,
3․ «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստանի կողմից ներկայացված՝ հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ հայցադիմումի բանավոր լսումների ժամանակ Դատարանը հիշատակել է Ադրբեջանի ներկայցուցչի պաշտոնական հայտարարությունը, որ այսպես կոչված «Ռազմավարի պուրակից» հեռացվել են հայ զինվորներին պատկերող մանեկենները և Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմի ընթացքում հայ զինվորների կրած սաղավարտների ցուցադրությունը և ապագայում դրանք այլևս չեն ցուցադրվի:
Հատկանշական է նաև, որ Դատարանը իր վճռով միայն Ադրբեջանին է պարտավորեցրել՝ ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու խտրականությունն ու դրա հրահրումը, «այդ թվում՝ իր պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»:
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հետևողականորեն հնչեցվող հայատյացության հռետորաբանությունը, Ադրբեջանի վերահսկողության կամ իրավասության տակ գտնվող հայերի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը, ինչպես նաև հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումն ու պղծումը անհաղթահարելի խոչընդոտներ են հանդիսանում տարածարջանում լարվածության նվազեցման և խաղաղ զարգացման համար:
Հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ Դատարանի վճիռները ճանաչում են այս իրողությունները և դրանց հասցեագրման համար ստեղծում են միջազգային իրավունքի համաձայն՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող պարտավորություններ:
Հայաստանը հետամուտ է լինելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշումների կատարմանը և Դատարանին տեղեկացնելու է ցանկացած խախտման մասին։
Դատարանի որոշումը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է հայկական կողմի՝ այս ընթացքում հնչեցրած ահազանգերի լեգիտիմությունը գերիների և այլ պահվող անձանց, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում վտանգված հայկական պատմամշակութային ժառանգության, Ադրբեջանի կողմից հնչող հայատյաց հռետորաբանության վերաբերյալ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հրավիրում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագության և մյուս միջազգային գործընկերների ուշադրությունը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռին և կոչ անում շարունակել ջանքեր գործադրել արձանագրված խնդիրների համապարփակ հասցեագրման ուղղությամբ:

Statement by the Foreign Ministry of Armenia Regarding the Orders Issued by the International Court of Justice
On December 7, International Court of Justice issued its orders on the requests for provisional measures made by Armenia and Azerbaijan in the proceedings instituted by Armenia against Azerbaijan and the conterclaim of Azerbaijan against Armenia under the “International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination” (CERD).
The orders reflect the Court’s acceptance of numerous critical arguments raised by Armenia, and the validation of its positions before the Court.
In its request for provisional measures, Armenia presented evidence of Azerbaijan’s racially motivated murders and torture of the Armenian prisoners of war and other detainees, as well as of its consistent policy of racial hatred of Armenians and destruction of Armenian cultural heritage.
The Court found that there is an imminent risk of irreparable harm to the rights of the Armenians under the “International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination”, and ordered Azerbaijan to:
1. “Protect from violence and bodily harm all persons captured and remained in detention in relation to the military conflict of 2020, as well as ensure their security and equality before the law”;
2. “Take all necessary measures to prevent the incitement and promotion of racial hatred and discrimination, including by its officials and public institutions, targeted at persons of Armenian national or ethnic origin”;
3. “Take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration towards Armenian cultural heritage, including churches and other places of worship, monuments, landmarks, cemeteries and artifacts”.
It should be noted that during the oral proceedings on Armenia’s request for provisional measures the Court took full cognizance on the representation made by the agent of Azerbaijan that the mannequins depicting Armenian soldiers and displays of helmets worn by Armenian soldiers during the Second Nagorno-Karabakh War have been permanently removed from the so-called “Military Trophies Park” and will not be shown in the future.
It is aslo noteworthy that only Azerbaijan that has been explicitly obliged by the Court to take all necessary measures to prevent discrimination and its incitement “including by its officials and public institutions.”
The Armenophobic rhetoric consistently espoused by the highest leadership of Azerbaijan, the inhumane treatment of Armenians under Azerbaijan’s control or jurisdiction, and the destruction and desecration of the Armenian cultural and religious heritage are insurmountable obstacles to the de-escalation of the situation and peaceful development of the region.
The Court’s orders on provisional measures recognize these realities and create legally binding obligations under international law to address them.
Armenia will consistently pursue Azerbaijan’s compliance with the Court’s orders, and will inform the Court of any violation.
The Court’s order once again reaffirms the legitimacy of the concerns raised by the Armenian side during this period regarding the prisoners of war and other detainees, endangered Armenian historical and cultural heritage in the territories of Artsakh fallen under the Azerbaijani control, as well as the Armenophobic rhetoric of Azerbaijan.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia draws the attention of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and other international partners to the orders of the UN International Court of Justice and calls to continue undertaking efforts for the comprehensive addressing of the identified issues.