Ճանապարհները, որոնց շուրջ անցկացնում ենք քննարկումներ, լինելու են տվյալ երկրի իրավազորության ներքո. փոխվարչապետ
Տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով եռակողմ աշխատանքային խմբում քննարկումներ են անցկացվում բացառապես երկրների իրավազորության ու ինքնիշխանության շրջանակներում ճանապարհների հետ կապված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Գեղամ Նազարյանի հարցին:
«Ճանապարհները, որոնք անցնելու են տվյալ երկրներով ու որոնց շուրջ մենք իրականացնում ենք քննարկումներ, լինելու են տվյալ երկրի իրավազորության ներքո, և ենթակա են լինելու տվյալ երկրի ինքնիշխանության կանոններին և գործելու են ինքնիշխանության ներքո: Սա մեր աշխատանքի կարևոր մասն է: Եվ այս շրջանակներում մենք մինչ օրս քննարկում ենք հարցեր»,-ասաց Գրիգորյանը:
Աշխատանքային խմբի երկրորդ խնդիրը անմիջականորեն ենթակառուցվածքների հետ կապված տեխնիկական հնարավոր լուծումներն են, որոնք առանձին վերաբերում են երկաթգծին և ավտոմոբիլային ճանապարհներին: Փոխվարչապետի խոսքով՝ երկաթգծի մասով բավականին ընդհանուր մոտեցումներ կան, որովհետև բանակցությունները Երասխից Հորադիս գծին են վերաբերվում:
Նրա կարծիքով՝ այս փուլում Հայաստանի համար ամենակարևոր հարցերից մեկն այն է, որ տեխնիկական իմաստով մեկ լուծում գտնեն ու համաձայնեցնեն, որը կունենա տարածաշրջանային նշանակություն: «Ու այդ պարագայում այն հիմնական խաղաղության մանդատը, որի մասին խոսում ենք, կստանանք, որովհետև այդ ենթակառուցվածքի աշխատանքում շահագրգռված կլինեն տարածաշրջանի բոլոր երկրները»,-ասաց Գրիգորյանը:

Обсуждаемые нами дороги будут находиться под юрисдикцией стран, по которым проходят: Мгер Григорян
Трехсторонняя рабочая группа по разблокировке транспортных коммуникаций обсуждает связанные с дорогами вопросы исключительно в рамках юрисдикции и суверенитета стран. Как сообщает "Арменпресс", об этом сказал вице-премьер Армении Мгер Григорян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, касаясь вопроса оппозиционного депутата Гегама Назаряна.
"Дороги, которые пройдут через территорию данной страны и которые мы обсуждаем, будут находиться под юрисдикцией этой страны, они будут подчиняться правилам суверенитета этой страны, они будут действовать под суверенитетом этой страны. Это важная часть нашей работы. И мы обсуждаем все вопросы в этих рамках", - сказал Григорян.
Вторая задача рабочей группы - возможные технические решения, непосредственно связанные с инфраструктурой, которые отдельно относятся к железным и автомобильным дорогам. По словам вице-премьера, подходы по части железной дороги довольно общие, потому что переговоры касаются линии от Ерасха до Горадиза.
По его мнению, одним из важнейших задач для Армении на данном этапе является поиск и согласование решения, которое технически будет иметь региональное значение. "И в этом случае мы получим главный мандат мира, о котором мы говорим, потому что все страны региона будут заинтересованы в работе этой инфраструктуры", - сказал Григорян.