Ճանապարհները, որոնց շուրջ անցկացնում ենք քննարկումներ, լինելու են տվյալ երկրի իրավազորության ներքո. փոխվարչապետ
Տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով եռակողմ աշխատանքային խմբում քննարկումներ են անցկացվում բացառապես երկրների իրավազորության ու ինքնիշխանության շրջանակներում ճանապարհների հետ կապված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Գեղամ Նազարյանի հարցին:
«Ճանապարհները, որոնք անցնելու են տվյալ երկրներով ու որոնց շուրջ մենք իրականացնում ենք քննարկումներ, լինելու են տվյալ երկրի իրավազորության ներքո, և ենթակա են լինելու տվյալ երկրի ինքնիշխանության կանոններին և գործելու են ինքնիշխանության ներքո: Սա մեր աշխատանքի կարևոր մասն է: Եվ այս շրջանակներում մենք մինչ օրս քննարկում ենք հարցեր»,-ասաց Գրիգորյանը:
Աշխատանքային խմբի երկրորդ խնդիրը անմիջականորեն ենթակառուցվածքների հետ կապված տեխնիկական հնարավոր լուծումներն են, որոնք առանձին վերաբերում են երկաթգծին և ավտոմոբիլային ճանապարհներին: Փոխվարչապետի խոսքով՝ երկաթգծի մասով բավականին ընդհանուր մոտեցումներ կան, որովհետև բանակցությունները Երասխից Հորադիս գծին են վերաբերվում:
Նրա կարծիքով՝ այս փուլում Հայաստանի համար ամենակարևոր հարցերից մեկն այն է, որ տեխնիկական իմաստով մեկ լուծում գտնեն ու համաձայնեցնեն, որը կունենա տարածաշրջանային նշանակություն: «Ու այդ պարագայում այն հիմնական խաղաղության մանդատը, որի մասին խոսում ենք, կստանանք, որովհետև այդ ենթակառուցվածքի աշխատանքում շահագրգռված կլինեն տարածաշրջանի բոլոր երկրները»,-ասաց Գրիգորյանը:

Roads Over Which We Hold Talks Will Be Under the Jurisdiction of Countries they Pass Through – Deputy PM
The trilateral working group on unblocking transport communications discusses issues over roads that are exclusively within the framework of the jurisdiction and sovereignty of the countries they pass through, ARMENPRESS reports Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said during the parliament-Cabinet Q&A session, answering the question of MP Gegham Nazaryan from "Armenia" bloc.
"The roads that will pass through the given countries and around which we are holding discussions, will be under the jurisdiction of the given country, will be subject to the rules of the sovereignty of the given country. This is an important part of our work, and we discuss issues up till now in the framework of the above-mentioned", Grigoryan said.
According to the Deputy PM, the second task of the working group is connected with the solution of technical issues of the infrastructures. Grigoryan noted that as for the railway, there are quite identical approaches, since the talks are about the Yeraskh-Horadiz railway.