Հայաստանը հետևողականորեն կշարունակի իրազեկել անցած ցեղասպանությունների, դրանց անպատժելիության վտանգների և նոր մարտահրավերների մասին. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ:
«1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվեց մարդու իրավունքների առաջին պայմանագիրը՝ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան:
Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան հստակ արձանագրում է, որ «պատմության բոլոր փուլերում ցեղասպանությունները մեծ վնասներ են պատճառել մարդկությանը»՝ դրանով իսկ հաստատելով, որ ցեղասպանության հանցանքներ տեղի են ունեցել նաև կոնվենցիայի ընդունումից առաջ: Ցեղասպանության կոնվենցիայի մշակման համար կարևոր օրինակ է ծառայել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչի վերաբերյալ հրապարակայնորեն հանդես է եկել կոնվենցիայի տեքստի հեղինակ Ռաֆայել Լեմկինը:
Վերոնշյալ կոնվենցիայի մյուս կարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ այս փաստաթղթին միացած պետություններն իրավական պարտավորություն են ստանձնում ոչ միայն պատժելու, այլև կանխելու ցեղասպանությունները. հանգամանք, որը խիստ էական է ազգային, էթնիկ, կրոնական և ռասայական խմբերի համընդհանուր պաշտպանության համար:
Չնայած կատարված մեծ աշխատանքին, միջազգային հանրության կողմից դեռ լրացուցիչ ջանքեր պետք է գործադրվեն ժամանակին և համարժեք արձագանքելու, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումները դատապարտելու և ցեղասպան պետություններին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Այսօր տարբերվում են ցեղասպանություններ գործելու մեթոդներն ու ձևերը, սակայն ցեղասպանությունն արդարացնողների մոտ չի փոխվել զանգվածային ոճրագործությունների միջոցով աշխարհաքաղաքական նպատակների հասնելու ձգտումը:
2015 թվականին Հայաստանի ջանքերով ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ը ամրագրվեց որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր:
Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում 2020 թվականին առաջադրված և կոնսենսուսով ընդունված Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևում հստակ նշվում է, որ ցեղասպանության արդարացումը, անցյալի հանցագործությունների կանխակալ գնահատումն ու ժխտումը մեծացնում են բռնության կրկնության վտանգը:
Ցեղասպանությունների կրկնությունը բացառելու նպատակով կարևոր է  պատմական հիշողությունը, կրթությունը ու կատարվածի մասին ճշգրիտ տեղեկատվության տարածումը:
Դատապարտելի են մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացման դեպքերը, քանի որ հենց մշակութային ժառանգությունն է հնարավորություն ստեղծում պահպանել ազգային կամ կրոնական ինքնությունը:
Անթույլատրելի են ազգային, էթնիկ, կրոնական կամ ռասայական խմբերի նկատմամբ գերակայության դրսևորումները կամ վերջիններիս նկատմամբ ուժի կիրառման արդարացումները:
Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողական կերպով կշարունակի աշխատանքները՝ իրազեկելու անցած ցեղասպանությունների, դրանց անպատժելիության վտանգների և նոր մարտահրավերների մասին»:

Случаи преднамеренного уничтожения культурного наследия достойны осуждения: МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по случаю Международного дня памяти жертв преступления геноцида, в котором говорится:
''9 декабря 1948 года Генеральная Ассамблея ООН приняла первое соглашение о правах человека - Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
В Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него четко фиксируется, что ''на протяжении всей истории геноцид приносил большие потери человечеству'', тем самым подтверждая, что преступления геноцида имели место и до принятия Конвенции. Примером для разработки Конвенции о геноциде стал Геноцид армян, о котором публично заявлял автор текста Конвенции Рафаэль Лемкин.
Другой важной особенностью вышеупомянутой Конвенции является то, что присоединившиеся к этому документу государства берут на себя юридическое обязательство не только наказывать за, но и предотвращать геноцид. Это обстоятельство крайне важно для всеобщей защиты национальных, этнических, религиозных и расовых групп.
Несмотря на проделанную огромную работу, международному сообществу по-прежнему необходимо приложить дополнительные усилия для своевременного и адекватного ответа, включая осуждение грубых нарушений прав человека и международного гуманитарного права и привлечение к ответственности государств, совершающих геноцид.
Сегодня методы и виды геноцида различны, однако у тех, кто оправдывает геноцид, не изменилось стремление достичь геополитических целей посредством массовых зверств.
В 2015 году усилиями Армении день 9 декабря был внесен в список Международных дней ООН как Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
В резолюции по предупреждению геноцида, выдвинутой Арменией и принятой консенсусом в Совете ООН по правам человека в 2020 году, четко отмечено, что оправдание геноцида, предвзятая оценка и отрицание совершенных в прошлом преступлений повышают риск повторения насилия.
Историческая память, образование и распространение достоверной информации важны для предотвращения повторения геноцидов.
Случаи преднамеренного уничтожения культурного наследия достойны осуждения, поскольку именно культурное наследие создает возможность для сохранения национальной или религиозной самобытности.
Проявления господства над национальными, этническими, религиозными или расовыми группами или оправдания применения силы против них недопустимы.
Республика Армения будет и впредь последовательно работать над повышением осведомленности о прошлых геноцидах, опасностях их безнаказанности и новых вызовах''.