Ցանկալի կլինի, որ ՊԲ զինծառայողները ծառայության ընդունվեն Հայաստանի ՊՆ- ում. փոխնախարար
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության համար ցանկալի կլինի, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձինք, որոնք Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ են եղել, ծառայության ընդունվեն ՊՆ-ում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե ԼՂ-ից բռնի տեղահանված զինվորականներին ինչո՞վ կաջակցի, որ ծառայեն Հայաստանում բանակում:
«Մեզ համար շատ ցանկալի կլինի, որ Պաշտպանության բանակի զինծառայողները ծառայության ընդունվեն ՀՀ ՊՆ-ում, որովհետև իրենք մեր հայրենակիցներն են, և իրենց փորձը, զինվորական գիտելիքները ծառայեցնեն ՀՀ զինված ուժերին»,-ասաց Սարգսյանը:
Նա հավելեց, որ այս առումով ՊՆ-ն պետք է ուսումնասիրություն իրականացնի: Եվ այն զինծառայողները, որոնք ցանկություն կունենան ընդգրկվել ՀՀ ԶՈՒ-ում ծառայության, Հայաստանի ՊՆ-ն ամեն ինչ կանի, որ այդ հնարավորությունը ստանան: Փոխնախարարը նշեց, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրների մեջ օրակարգային է աշխատանք գտնելու հարցը:

Министерству обороны Армении было бы желательно, чтобы вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха, служившие в Армии обороны, поступили бы на службу в Министерство обороны.
Как передает "Арменпресс", об этом заявил заместитель министра обороны РА Арман Саркисян в беседе с журналистами в Национальном собрании, отвечая на вопрос, каким образом будут поддерживать вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, служивших в Армии обороны.
"Нам было бы очень желательно, чтобы военнослужащие Армии обороны присоединились к Министерству обороны РА, поскольку они наши соотечественники, и использовали бы свой опыт и военные знания для службы в Вооруженных силах РА", - сказал Саркисян.
Он добавил, что Минобороны должно исследовать этот вопрос. Министерство обороны Армении поможет военнослужащим, захотевшим поступить на службу в Вооруженные силы Армении. Заместитель министра отметил, что вопрос их трудоустройства также стоит на повестке вместе с другими гуманитарными проблемами вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.