ՌԴ-ն ակտիվորեն աջակցել է Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների նորմալացմանը. ՌԴ ԱԳՆ-ն ամփոփել է արտաքին քաղաքական տարին
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունը ամփոփել է 2021 թվականին Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական արդյունքները՝ անդրադառնալով նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին:
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը շեշտել է այդ գործընթացում պաշտոնական Մոսկվայի դերակատարումը:
«Ռուսաստանը ակտիվորեն աջակցել է Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների նորմալացմանը՝ ներառյալ այնպիսի խնդիրների լուծումը, ինչիսին է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման և հետագա սահմանագծման նպատակով երկկողմ Հանձնաժողովի ստեղծումը, ինչպես նաև տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը Հարավային Կովկասում: Դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ «3+3» ձևաչափով (երեք հարավկովկասյան պետությունները՝ Հայաստանը, Ադրբջանը, Վրաստանը, ինչպես նաև երեք հարևան երկրները՝ Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը) Խորհրդակցական տարածաշրջանային հարթակի առաջին հանդիպումը՝ առայժմ առանց Վրաստանի մասնակցության», - նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը:

Россия содействовала нормализации отношений между Ереваном и Баку: МИД РФ подвел итоги внешней политики в уходящем году
Министерство иностранных дел Российской Федерации подвело основные итоги внешней политики России на 2021 год, коснувшись также армяно-азербайджанских отношений.
МИД России подчеркнул роль официальной Москвы в процессе нормализации отношений между Ереваном и Баку.
"Россия активно поддерживает нормализацию отношений между Ереваном и Баку, включая решение таких вопросов, как создание двусторонней комиссии для дальнейшей демаркации армяно-азербайджанской границы, а также разблокирование экономических и транспортных связей на Южном Кавказе. 10 декабря в Москве без участия Грузии состоялось первое заседание региональной консультативной платформы в формате "3+3". Это три государства Южного Кавказа - Армения, Азербайджан, Грузия, а также три соседние страны - Россия, Турция и Иран", - отметили в МИД России.