Ղարաբաղում ոչնչացվել է 26090 պայթուցիկ առարկա. ռուս խաղաղապահների ներկայացուցիչ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի և ռազմական գործողությունների վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վերահսկման առաջադրանքները։ Այս մասին դեկտեմբերի 29-ին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ, գնդապետ Օլեգ Գորբունովը, փոխանցում է news.am-ը։
«Պատասխանատվության ոլորտում խախտումներ չեն արձանագրվել, մանր միջադեպերը տեղում կարգավորվել են համատեղ ջանքերով։
Նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ուղեկցել են մոտ 300 ուխտավորի:
Զինադադարի վերահսկման, իրավիճակի մշտադիտարկման և սադրիչ գործողությունների կանխման նպատակով խաղաղապահ զորախմբի շարժական խմբերը 69 պարեկություն են իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղի սահմանազատման գծի համաձայնեցված երթուղիներով։
Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը տասը գործողություն է իրականացրել՝ ներքին տեղահանվածներին և կարիքավոր ընտանիքներին օգնություն տրամադրելու նպատակով:
Ամանորի և սուրբծննդյան տոների նախաշեմին ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները շնորհավորել են գալիք Ամանորը և նվերներ հանձնել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 8 հազար երեխաների։ Շուրջ 9 տոննա մարդասիրական օգնություն է տրամադրվել։
Խաղաղապահ զորախմբի բժշկական ջոկատի բժիշկները մեկ ամսվա ընթացքում որակավորված օգնություն են ցուցաբերել տեղի 78 բնակչի։
Անցած ամսվա ընթացքում ռուս խաղաղապահները 55 այցելություն են կատարել՝ գյուղատնտեսական և վերանորոգման աշխատանքների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով:
Ռուսական ինժեներական ստորաբաժանումների կողմից շարունակվում են տեղանքի և առարկաների ականազերծումը, ինչպես նաև` չպայթած զինամթերքի ոչնչացումը։
Մինչ օրս ստուգվել է 1903 շենք, մաքրվել է 683 կմ ճանապարհ և 2328 հա տարածք, հայտնաբերվել և ոչնչացվել է 26090 պայթուցիկ առարկա։
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է կատարել տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման խնդիրները՝ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն»,- ասել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ, գնդապետ Օլեգ Գորբունովը։

Представитель российских миротворцев в Нагорном Карабахе: Уничтожено 26 090 взрывоопасных предметов
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач по контролю за реализацией достигнутых договорённостей о прекращении огня и боевых действий в Нагорном Карабахе. Об этом заявил представителя российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе полковника Олег Горбунов на брифинге 29 декабря.
"В зоне ответственности нарушений не зафиксировано, незначительные инциденты урегулировались совместными усилиями на местах.
Также представителями Российского миротворческого контингента обеспечено сопровождение около 300 паломников.
В целях контроля режима прекращения огня, мониторинга обстановки и недопущения провокационных действий мобильными группами миротворческого контингента проведено 69 патрулирований по согласованным маршрутам на линии разграничения в Нагорном Карабахе.
Центром гуманитарного реагирования проведено десять акций по оказанию помощи вынужденным переселенцам и нуждающимся семьям.
В преддверии новогодних и рождественских праздников военнослужащие Российского миротворческого контингента поздравили с наступающим Новым годом и подарили подарки около 8 тысячам детей Нагорного Карабаха. Выдано около 9 тонн гуманитарной помощи.
Врачами медицинского отряда миротворческого контингента в течении месяца оказана квалифицированная помощь 78 местным жителям.
За прошедший месяц российские миротворцы совершили 55 выездов для обеспечения безопасности сельскохозяйственных и ремонтно-восстановительных работ.
Российскими инженерно-саперными подразделениями продолжается разминирование местности и объектов, а также уничтожение неразорвавшихся боеприпасов.
На сегодняшний день проверено 1903 здания, очищено 683 км дорог и 2328 га территории, обнаружено и уничтожено 26 090 взрывоопасных предметов.
Выполнение Российским миротворческим контингентом задач по поддержанию мира в регионе продолжается в соответствии с ранее достигнутыми договорённостям", - отметил представитель российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе полковник Олег Горбунов.