Ռազմիկ Դավոյանի ստեղծած գրականությունն ինքնատիպ ճանապարհ է դեպի մարդն ու մարդկայինը. Արմեն Սարգսյանը ցավակցել է բանաստեղծի ընտանիքին և հարազատներին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանի մահվան կապակցությամբ.
«Խոր ցավ եմ ապրում՝ իմ բազմաթիվ հայրենակիցների հետ միասին սգալով մեր նորագույն գրականության լավագույն ներկայացուցիչների մեկի՝ բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Ռազմիկ Դավոյանի կորուստը։
Ռազմիկ Դավոյանի ստեղծած գրականությունն ինքնատիպ ճանապարհ է դեպի մարդն ու մարդկայինը՝ ի սկզբանե համահունչ լինելով ժամանակին և իրականությանը։
Ավելի քան վեց տասնամյակ նրա յուրահատուկ ու բազմաշերտ ստեղծագործությունը որպես պոեզիա ու արձակ, որպես երգի վերածված բանաստեղծություն ու հրապարակախոսություն, որպես մարդկային զգացմունք և քաղաքացիական մտահոգություն ուղեկցում է մեզ։
Այն շարունակելու է այդպիսին մնալ նաև հետագա ժամանակներում, քանզի Ռազմիկ Դավոյանը ստեղծագործ անհատ էր ու հայրենիքի ճակատագրով ապրող քաղաքացի։

Созданная Давояном литература – своеобразный путь к человеку и человечности: Армен Саркисян выразил соболезнования семье и родным поэта
Президент Республики Армен Саркисян в связи с кончиной Размика Давояна направил телеграмму соболезнования:
"Я испытываю глубокую боль, вместе с многочисленными моими соотечественниками скорбя об утрате одного из лучших представителей нашей новейшей литературы, поэта и общественного деятеля Размика Давояна.
Созданная Размиком Давояном литература – своеобразный путь к человеку и человечности, изначально созвучный времени и действительности.
Более шести десятков его своеобразных и многоплановых произведений в поэзии и прозе сопровождают нас как превращённое в песню стихотворение и публицистика, как человеческое чувство и гражданская обеспокоенность.
Они продолжат оставаться такими же и в будущие времена, поскольку Размик Давоян был творческой личностью и живущий судьбой Родины гражданин.
Шлю свои слова соболезнования и утешения семье и родным Размика Давояна, его товарищам по перу и ценителям его литературы".