ԴԺՀ-ի և ԼԺՀ-ի ղեկավարները Պուտինին խնդրել են ճանաչել իրենց հանրապետությունների անկախությունը
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության (ԴԺՀ) ղեկավար Դենիս Պուշիլինը երկուշաբթի օրը դիմել է Ռուսաստանին՝ Դոնեցկը որպես անկախ, ժողովրդավարական, իրավական, սոցիալական պետություն ճանաչելու խնդրանքով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության ողջ ժողովրդի անունից խնդրում ենք ճանաչել Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունը որպես անկախ, ժողովրդավարական, իրավական, սոցիալական պետություն»,- ասել է նա։
Պուշիլինը նաև խնդրել է դիտարկել բարեկամության և համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքման հնարավորությունը, որը կնախատեսի համագործակցություն պաշտպանության ոլորտում:
Ինքնահռչակ Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության ղեկավար Լեոնիդ Պասեչնիկը նույնպես խնդրել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ճանաչել իր հանրապետության անկախությունը։
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, հանրապետության խաղաղ բնակչության զանգվածային կոտորածը կանխելու համար, որոնցից 300,000-ը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, խնդրում եմ Ձեզ ճանաչել Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության ինքնիշխանությունն ու անկախությունը: Խնդրում եմ նաև դիտարկել ԼԺՀ-ի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև բարեկամության և համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքման հնարավորությունը, ներառյալ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը», - ասել է նա:

Donetsk and Lugansk Leaders Ask Putin to Recognize Republics' Independence
Leaders of the self-proclaimed Donetsk and Lugansk People’s Republics, Denis Pushilin and Leonid Pasechnik, have asked Russian President Vladimir Putin to recognize the republics’ independence, TASS reports.
"On behalf of all of the people of the DPR, we are asking you to recognize the Donetsk People’s Republic as an independent, democratic and social state based on the rule of law," Pushilin stated.
In his turn, the LPR’s leader, Leonid Pasechnik, said: "With the goal of preventing mass deaths among the republic’s civilian population, some 300,000 of whom are Russian citizens, I’m asking you to recognize the sovereignty and independence of the Lugansk People’s Republic."
Both leaders have also suggested signing a treaty on friendship and cooperation with Russia, including on military cooperation.