Ժնևում Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի հետ
Փետրվարի 28-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ։
Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի միջև հաստատված երկխոսության կապակցությամբ։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ որպես բռնի տեղահանումներից անմիջականորեն տուժած երկիր՝ Հայաստանը մշտապես աջակցել է Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի ջանքերին՝ ուղղված բռնի տեղահանումներից տուժած անձանց իրավունքների պաշտպանությանը:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար խնդիրներին։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով իրենց բնակավայրերից բռնի տեղահանված արցախահայության՝ հայրենիք վերադարձի համար պայմանների ստեղծման և անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությանը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի կողմից հումանիտար առաքելությունների իրականացումը՝ անընդունելի համարելով Ադրբեջանի կողմից այս հարցի քաղաքականացումը և արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը։

Министр иностранных дел РА встретился с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев
28 февраля в рамках заседания высокого уровня Совета ООН по правам человека в Женеве Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
Собеседники выразили удовлетворение в связи с установившимся диалогом между Арменией и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Министр Мирзоян отметил, что как страна, непосредственно пострадавшая от насильственного перемещения, Армения всегда поддерживала усилия Верховного комиссара ООН по делам беженцев, направленные на защиту прав жертв насильственного перемещения.
Были обсуждены гуманитарные проблемы, возникшие в Нагорном Карабахе после 44-дневной войны. Министр Мирзоян обратил внимание своего коллеги на необходимость создания условий для возвращения на родину и защиты прав и безопасности арцахских армян, насильственно перемещенных из своих домов вследствие азербайджанской агрессии.
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян отметил важность осуществления в Арцахе гуманитарных миссий международных организаций, в том числе и Верховного комиссара ООН по делам беженцев, посчитав недопустимой политизацию этого вопроса со стороны Азербайджана и создание искусственных препятствий.