Կտրուկ ավելացել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող սադրանքներն ու սպառնալիքները. Արցախի Պետնախարար
Վերջին օրերին, առիթավորվելով Ուկրաինայի շուրջ աշխարհի ու հատկապես Ռուսաստանի գերզբաղված վիճակից, կտրուկ ավելացել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող սադրանքներն ու սպառնալիքները: Այս մասին գրառում է կատարել Արցախի Պետնախարար արտակ Բեգլարյանը։
«1. Տևական ժամանակ կրակոցներով ու այլ միջոցներով խոչընդոտում են առաջնագծին մոտ գտնվող դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներին.
2.            Մի քանի օր շարունակ մեր բնակավայրերի ուղղությամբ կրակում են նաև մեծ տրամաչափի զենքերից, իսկ երեկ Խրամորթ գյուղում ականանետով վիրավորել են իր տան բակում գյուղատնտեսական աշխատանք կատարող 50-ամյա Սուրեն Բաղրյանին։
3.            Մարտի 8-ի գիշերը իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում պայթել է Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը, և մինչև հիմա թույլ չեն տալիս ռուս խաղաղապահներին ու մեր ներկայացուցիչներին մոտենալ խողովակին ու վերականգնել գազամատակարարումը:
Ռուս խաղաղապահների միջոցով շարունակում ենք բանակցությունները՝ խնդիրների խաղաղ կարգավորման նպատակով: Միևնույն ժամանակ նախազգուշական քայլեր ենք ձեռնարկում մեր բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար:
Ադրբեջանը պետք է շտապ դադարեցնի Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ ցուցաբերվող սանձարձակ պահվածքը»,-գրել է նա։

The Provocations and Threats Carried out by Azerbaijan Against the Peaceful Population of Artsakh Have Drastically Increased- Artsakh's Minister of State
In recent days, taking advantage of the whole world's and especially Russia’s preoccupation with the situation in Ukraine, the provocations and threats carried out by Azerbaijan against the peaceful population of Artsakh have drastically increased. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of State Artak Beglaryan wrote this on Facebook Friday morning. He added as follows:
1. Over an extensive period, the agricultural works in the fields near the front line are hindered due to the firing and other ceasefire violations.
3. On the night of March 8, in the territory under Azerbaijan's control, the only gas pipeline entering Artsakh exploded. By now, Russian peacekeepers and our representatives have not been allowed to approach the pipeline and restore the gas supply.
With support of Russian peacekeepers, we continue negotiations for peaceful regulations of the issues. At the same time, we are taking precautionary measures to ensure the safety of our population.
Azerbaijan should immediately stop its ruthless behavior against the peaceful population of Artsakh.