Լեռնային Ղարաբաղից ՊԲ-ի դուրսբերումը նշանակում է Արցախի հայերի դուրսբերում. Փաշինյան
«Եվ ի դեպ, այն որ Ադրբեջանը որդեգրել և իրականացնում է «Լեռնային Ղարաբաղն առանց հայերի» քաղաքականություն, հիմնավորվում է նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կամայական մեկնաբանություններով»,-կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը և որպես օրինակ բերեց Ադրբեջանի շարունակական պնդումները, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունով արձանագրվել է Պաշտպանության բանակը Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերելու պարտավորություն, փոխանցում է Panorama.am:
Նշելով, որ այն կամայական մեկնաբանություն է՝ Փաշինյանը փաստեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ հստակ նշված է, թե որտեղից պետք է դուրս գան հայկական ստորաբաժանումները և որտեղ պետք է մնան:
Նրա խոսքով՝ հենց Ադրբեջանի նախագահի ավելի վաղ արած հայտարարություններն են վկայում այն մասին, որ Ադրբեջանի առաջ քաշած այս դրույթը մտածածին է:
«2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած մեր եռակողմ հանդիպմանը նա ինքն է հրապարակային հայտարարել, թե 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթները գործնականում իրագործված են, բացառությամբ կոմունիկացիաների բացման կետի»,-հայտնեց գործադիրի ղեկավարը և ընդգծեց, որ մինչև օրս ամբողջությամբ իրականացված չէ նաև ռազմագերիներին, պատանդներին այլ պահվող անձանց վերադարձնելու մասին դրույթը, ինչի շուրջ աշխատանքները շարունակվում են:
Փաշինյանի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղից ՊԲ-ի դուրսբերումը նշանակում է Արցախի Հանրապետության հայերի դուրսբերում, և այդ պահանջն է ձևակերպում Ադրբեջանը:
«Սրանով է նաև հիմնավորվում, Արցախի հայկական ամեն ինչից, այդ թվում հազարամյա եկեղեցիներից, խաչքարերից, գրառումներից ազատելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը: Եվ Փառուխի իրադարձություններն են հիմնավորում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը պաշտպանվելու կարիք ունի, այլապես կդառնա ցեղասպանության զոհ,-հայտնեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ նախկինում հայկական կողմը առաջարկել էր լուծումներ, որոնք կնվազեցնեին, կամ կբացառեին նման կոնֆլիկտային իրավիճակը և կլուծեն ռազմականացված շփման գծի հարցը հենց Փառուխում:
«Առաջարկի էությունը հետևյալն է՝ արձանագրել, ֆիքսել շփման գիծը Լեռնային Ղարաբաղում, արձանագրել կողմերի պարտավորությունը՝ չհատել այդ շփման գիծը, շփման գծի երկայնքով հանել բոլոր մարտական հենակետերը, ստեղծել դեմիլիտարիզացված գոտի և պայմանավորվածությունների կատարումը ամրացնել կոնկրետ երաշխիքներով»,-հայտնեց նա և տեղեկացրեց, որ այդ առաջարկությունը չի ընդունվել:
Ըստ Փաշինյանի՝  Փառուխի ճգնաժամը ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում, տարածաշրջանում լարվող իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն՝ Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ և այս պայմանավորվածությունը պիտի երաշխավորեր ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը:
Նրա խոսքով ՝ հայկական մի քանի դիրքեր ետ են քաշվել, Ռուսաստանի խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի:
«Մենք ցավով ենք արձանագրում սա և այն, որ չնայած Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի այսօրվա դրությամբ շարունակվում է»,-հայտարարեց գործադիրի ղեկավարը և հավելեց.-«Մենք ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց ապահովելու և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար»:
Նա շեշտեց, որ հայկական կողմը ակնկալում է նաև, որ ներխուժման ընթացքում և դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնց մասին նշեց, կամ հնարավոր անգործությունը, արժանանան պատշաճ քննության:
«Եկեք չմոռանանք նաև, որ այս իրադարձություններից առաջ Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը 10 օր շարունակ ականանետային կրակ էին բացում: Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք գյուղերում հրաձգային զենքերով կրակում էին և կրակում են բնակելի տների և գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորների ուղղությամբ: Նման դեպքեր են արձանագրվել Նոր շեն, Ամարաս, Թաղավարտ գյուղերի ուղղությամբ, իսկ 2021 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ է սպանվել՝ տրակտորի ղեկին, ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից՝ խաղաղապահների ներկայությամբ»,-ասաց Փաշինյանը և ընդգծեց, որ այդ գործողությունների ակնհայտ նպատակը Արցախի հայության էթնիկ զտումների քաղաքականությունը ավարտին հասցնելն է:

Вывод Армии обороны означает уход армян из Нагорного Карабаха: Пашинян
"Кстати, тот факт, что Азербайджан принял и реализует политику "Нагорный Карабах без армян", также подтверждается произвольными толкованиями трехстороннего заявления от 9 ноября. Таковы, например, постоянные утверждения Азербайджана о том, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября зафиксирован вывод Армии обороны из Нагорного Карабаха", – заявил на заседании правительства Армении 31 марта Никол Пашинян.
Отметив, что это более чем произвольное толкование, Пашинян указал: в заявлении от 9 ноября четко указано, откуда должны уйти армянские подразделения и где они должны остаться.
"Должен также сказать, что более ранние заявления президента Азербайджана свидетельствуют о том, что выдвинутое Азербайджаном положение является выдуманным. На нашей трехсторонней встрече при посредничестве президента Российской Федерации 26 ноября 2021 г. он [президент Азербайджана] сам публично заявил, что практически все положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. выполнены, кроме пункта об открытии коммуникаций. (Подчеркну, что, с нашей точки зрения, до сих пор полностью не реализован пункт о возвращении военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, и мы, конечно, продолжаем работу в этом направлении)", - указал Пашинян.
"Но мы должны констатировать, что вывод Армии обороны Нагорного Карабаха означает уход армян из Нагорного Карабаха, и, по сути, это то требование, которое формулирует Азербайджан. Этим также обосновывается политика Азербайджана по освобождению Нагорного Карабаха от всего армянского, включая тысячелетние церкви, хачкары и надписи. А события в Парухе доказывают, что армяне Нагорного Карабаха нуждаются в защите, иначе они станут жертвами геноцида.
В прошлом мы предлагали решения, которые уменьшили или исключили бы такую конфликтную ситуацию и решили бы вопрос о военизированной линии соприкосновения, я имею в виду связанные с Парухом события. Суть предложения заключается в следующем: зафиксировать линию соприкосновения в Нагорном Карабахе, зафиксировать обязательство сторон не пересекать эту линию соприкосновения, вывести все военные базы вдоль этой линии, создать демилитаризованную зону и усилить выполнение договоренностей конкретными гарантиями. Это предложение не было принято, но актуальность гарантий очевидна особенно сейчас", – подчеркнул Пашинян.
По словам Пашиняна, кризис Паруха, по сути, возник в результате нарушения договоренностей. "В целях разрядки напряженной обстановки в регионе была достигнута договоренность о зеркальном отводе ряда позиций с участка Парух-Храморт, и гарантом реализации этой договоренности должен был быть российский миротворческий контингент. Несколько армянских позиций были отведены, на этой территории были дислоцированы российские миротворцы, но на их глазах азербайджанцы вторглись в зону ответственности миротворцев.
Мы с сожалением констатируем это и то, что, несмотря на четкие заявления министерства обороны Российской Федерации, США, Франции и ООН, вторжение азербайджанских вооруженных сил в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе продолжается и по сей день.
Мы ожидаем, что российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе предпримет конкретные шаги для обеспечения вывода азербайджанских войск из зоны ответственности миротворцев и восстановления статус-кво, зафиксированного трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Мы также ожидаем, что упомянутые мною действия миротворцев во время и после вторжения или их возможное бездействие будут должным образом расследованы. Не будем забывать также, что до этих событий азербайджанские вооруженные силы в течение 10 дней обстреливали из артиллерии село Храморт. В ряде сел Нагорного Карабаха из огнестрельного оружия обстреливали и обстреливают жилые дома и выполняющих сельскохозяйственные работы людей, технику, тракторы и, конечно же, управляющих этой техникой людей. Подобные случаи были зарегистрированы в направлении сел Нор Шен, Амарас, Тагавард, а 9 октября 2021 года в Мартакертском районе азербайджанским снайпером в присутствии миротворцев был убит тракторист, который на тракторе осуществлял сельскохозяйственную работу.
Очевидной целью этих действий является завершение политики этнической чистки армян Нагорного Карабаха", - указал Пашинян.