Ղրիմի և Հայաստանի միջև նոր զբոսաշրջային երթուղի կբացվի
Ղրիմի և Հայաստանի միջև նախատեսվում է նոր զբոսաշրջային երթուղի բացել: Այս մասին հայտարարել է Ղրիմի Հանրապետության փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Իրինա Կիվիկոն, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Զբոսաշրջության ոլորտի և առողջարանային սպասարկման հետ կապված՝ արդեն 5 համաձայնագիր է ստորագրվել, հայկական ընկերություններից շատ հետաքրքիր առաջարկներ կան «Մետաքսե ճանապարհ-Ղրիմ-Հայաստան» զբոսաշրջային երթուղու վերաբերյալ»,- ասել է Կիվիկոն:
Փոխվարչապետը նշել է, որ երթուղին կարող է հետաքրքիր դառնալ ճանաչողական և պատմական տեսանկյունից. թերակղզին եղել է Մետաքսի ճանապարհի մի մասը, և նրա տարածքում պահպանվել են այն օբյեկտները, որոնք կարելի է այցելել։
«Մենք կուսումնասիրենք այս հարցը»,- հավելել է նա։
Կիվիկոյի խոսքով՝ Ղրիմում կան բազմաթիվ պատմական վայրեր, որոնք կհետաքրքրեն Հայաստանից ժամանած զբոսաշրջիկներին։

Между Крымом и Арменией планируют открыть туристический маршрут
Новый туристический маршрут планируется открыть между Крымом и Арменией, сообщила вице-премьер правительства республики, министр финансов Крыма Ирина Кивико.
"Уже подписано пять соглашений в области туризма и санаторно-курортного оздоровления. Очень интересные предложения от армянских фирм по такому туристическому маршруту, как "Шелковый путь: Армения – Крым", — пояснила Кивико, передает РИА Новости.
Вице-премьер отметила, что маршрут может стать интересным с познавательной и исторической точки зрения: полуостров был частью Шелкового пути, и на его территории сохранились объекты, которые можно посетить. "Этот вопрос мы будем прорабатывать", — добавила она.