Եվրոպան առանց ռուսական գազի մեկ շաբաթ էլ չի դիմանա. Մեդվեդև
Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հեգնանքով է արձագանքել տեղեկությանն առ այն, որ Եվրահանձնաժողովը համաձայնություն է տվել, որպեսզի եվրոպական երկրները ռուսական գազի համար վճարեն ռուբլով։
«Եվրահանձնաժողովը թույլ է տվել գազի համար վճարել ռուբլով և կարծում է, որ Ռուսաստանի նախագահի հրամանագիրը դեռ կարող է կիրառվել եվրոպական բիզնեսի կողմից։ Մենք բարձր ենք գնահատում մեր եվրոպացի գործընկերների հետևողականությունը»,- գրել է Մեդվեդևը Telegram-ի  ալիքում։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ «ԱՄՀ-ի վերջին տվյալների համաձայն՝ Եվրոպան կկարողանա առանց ռուսական գազի դիմանալ ոչ ավելի, քան վեց ամիս։
«Բայց եթե լուրջ, մեկ շաբաթ էլ չեն դիմանա»,- ընդգծել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հաշվարկներով՝ եվրոպական երկրները առանց ռուսական բնական գազի առանց լուրջ խնդիրների կարող են ապրել ընդամենը վեց ամիս, որից հետո կսկսվեն զգալի տնտեսական խնդիրներ։ Ինչպես ուրբաթ հաղորդել է Reuters-ը, Եվրահանձնաժողովը նամակ է ուղարկել ԵՄ երկրներին՝ բացատրելով, որ ԵՄ ընկերությունները, մի շարք պայմանների դեպքում, կկարողանան ռուսական գազի համար վճարել ռուբլով՝ չխախտելով Մոսկվայի դեմ սահմանված պատժամիջոցները։ Գործակալությունը պարզաբանում է, որ վճարման հնարավոր սխեմաներից մեկը ենթադրում է դոլարով կամ եվրոյով հաշիվներ բացել ռուսական բանկում, որին գազ ստացող եվրոպական ընկերությունը վարկավորում է արժույթը, այն վերածում ռուբլու և վճարում։ Այս սխեման բացառում է արևմտյան երկրների կողմից ռուսական գազի համար վճարումների արգելափակման հնարավորությունը։

Европа без российского газа не протянет и недели- Медведев
Зампред Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев с иронией отреагировал на сообщения о согласии Еврокомиссии на оплату европейскими странами российского газа в рублях, передает ТАСС.
"Европейская комиссия допустила оплату газа в рублях и считает, что указ президента России все-таки может применяться европейским бизнесом. Мы ценим последовательность и принципиальность наших европейских партнеров", - написал Медведев в своем Telegram-канале и поставил смайлики.
Он обратил внимание, что, "по свежим данным МВФ, Европа сможет обходиться" без российского газа не более шести месяцев. "Ну а если серьезно, то и недели не протянут", подчеркнул зампред Совбеза РФ.
Ранее сообщалось, что, согласно расчетам Международного валютного фонда, европейские страны смогут без серьезных проблем прожить без российского природного газа только шесть месяцев, после чего начнутся значительные экономические проблемы.
Как сообщило в пятницу агентство Reuters, Еврокомиссия направила странам Евросоюза письмо с разъяснением, что компании ЕС при соблюдении ряда условий смогут оплачивать российский газ в рублях, не нарушая при этом введенных против Москвы санкций. Агентство уточняет, что одна из возможных схем оплаты предусматривает открытие счетов в долларах или евро в российском банке, на которые европейская компания-получатель газа зачисляет валюту, конвертирует ее в рубли и осуществляет оплату. Эта схема исключает возможность блокирования западными странами оплаты за российский газ.