Հայոց ցեղասպանության մեղավորների պատիժն է, որ կարող է կանխարգելել ապագայի ոճրագործությունները. ՀՀ ՄԻՊ-ի ուղերձը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը, մեղավորների պատիժն ու արդարության վերականգնումն է, որ կարող են կանխարգելել ապագայի ոճրագործությունները, տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Ուղերձում նշված է. «Ապրիլի 24-ին կլրանա Հայոց մեծ Եղեռնի ոճրագործության 107-րդ տարելիցը, սակայն մինչ օրս արդարությունը վերականգնված չէ։ Վերականգնված չեն սպանված ու խեղված տղամարդկանց, կանանց ու ծերերի, որբացած երեխաների, իրենց հայրենի տնից բռնի տեղահանված հայերի, կրոնի և էթնիկ պատկանելության հիմքով անմարդկային կտտանքների և տանջանքների ենթարկվածների իրավունքները։ Նրանցից շատերն ամբողջ կյանքում այդ դժոխային տեսարաններն աչքի առջև մահացան հարազատների ու հայրենիքի կարոտով, սպասումով, որ գոնե ապագա սերունդներն ականատես կլինեն արդարության վերականգնմանը։
Անառարկելի իրողությունների նկատմամբ ժխտողական քաղաքականությունը, որը Թուրքիան վարում է արդեն մեկ դարից ավելի, շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների դատապարտման, կանխարգելման ու հետապնդման համընդհանուր նորմեր սահմանող միջազգային իրավակարգի իրագործման համար։
Առաջին աշխարհամարտից հետո նոր թափ առած մարդու իրավունքների պաշտպանության, իրավունքի գերակայության ու արդարադատության միջազգային համընդհանուր մեխանիզմների կատարելագործմանը միտված ջանքերը շարունակում են ստվերված մնալ թուրքական պետության խիստ դատապարտելի այս քաղաքականությամբ։
Անպատժելիությունը ծնում ու արդարացնում է նոր հանցագործությունները։
Ցավալիորեն էթնիկ ու կրոնական ատելության հիմքով ցեղասպանական քաղաքականության վտանգներն ի չիք չեն դարձել մեր ժողովրդի համար։ Սրա ցավալի ու ամենաթարմ ապացույցները 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում ադրբեջանաթուրքական տանդեմի փաստագրված հանցագործություններն են՝ ուղղված էթնիկ հայերի դեմ։ Էթնիկ ու կրոնական հիմքով ատելության քարոզն ու դրանով մոտիվացված հանցավոր գործողություններն ադրբեջանական պետության կողմից պետական մակարդակով այժմ էլ իրականացվում են արցախահայության նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով հայաթափել Արցախն իր բնիկ ժողովրդից, վերացնել հայկական բազմադարյա մշակույթի կոթողներն ու նմուշները, ջնջել հայկականության հետքը, անհնարին դարձնել իրենց բնօրրանում ապրող հայերի կյանքը։
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Հայոց մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին և վերահաստատում, որ հանցագործության դատապարտումը, մեղավորների պատիժն ու արդարության վերականգնումն է, որ կարող են կանխարգելել ապագայի ոճրագործությունները»։

Только наказание виновных в Геноциде армян может предотвратить преступления в будущем. Послание ЗПЧ РА
Защитник прав человека РА Кристине Григорян обратилась с посланием по случаю 107-й годовщины Геноцида армян, отметив, что только осуждение Геноцида армян, наказание виновных и восстановление справедливости может предотвратить будущие преступления.
Об этом сообщили в аппарате Защитника прав человека РА.
В сообщении говорится: "24 апреля исполнится 107 лет со дня Геноцида армян, но справедливость не восстановлена до сих пор. Не восстановлены права убитых и изуродованных мужчин, женщин и стариков, детей-сирот, армян, насильственно изгнанных из своих домов, подвергшихся бесчеловечным пыткам и истязаниям по религиозному или национальному признаку. Многие из них на протяжении всей своей жизни, тоскуя по своим родным и родине, надеются, что хотя бы будущие поколения станут свидетелями восстановления справедливости.
Политика отрицания неоспоримых реалий, которую Турция проводит уже более века, продолжает оставаться серьезным вызовом имплементации международного права, устанавливающего универсальные нормы осуждения, предотвращения и преследования преступлений против человечности.
Усилия по защите прав человека, верховенства закона и универсальной международной системы правосудия, набравшие силу после Первой мировой войны, по-прежнему остаются в тени этой чрезвычайно  предосудительной политики турецкого государства.
Безнаказанность порождает и оправдывает новые преступления
К сожалению, опасности политики геноцида на почве национальной и религиозной ненависти для нашего народа не исчезли. Самое печальное и самое свежее свидетельство тому – задокументированные преступления азербайджано-турецкого тандема против этнических армян во время войны 2020 года. Пропаганда национальной и религиозной ненависти и мотивированные ею преступные действия осуществляются Азербайджаном на государственном уровне против армян Арцаха с целью лишить Арцах его родного народа, уничтожить памятники и образцы многовековой Армянская культура, стереть следы армянства, сделать жизнь невозможной.
Сегодня мы преклоняем головы, отдаем дань памяти невинным жертвам Геноцида армян, подтверждая, что только осуждение преступления, наказание виновных и восстановление справедливости могут предотвратить будущие злодеяния".