Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ուղղված է մեր տարածաշրջանում անվտանգության երաշխիքների համակարգի ամրապնդմանը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ․
«Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին աշխարհասփյուռ հայությունը ոգեկոչում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության՝ Մեծ Եղեռնի սուրբ նահատակների հիշատակը:
1915-1923թթ․ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը ենթարկվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից ծրագրված և իրականացված աննախադեպ զանգվածային ոճրագործությունների՝ դաժան սպանությունների, բռնարարքների և բռնի տեղահանության։ Շուրջ 1,5 միլիոն տղամարդ և կին, ծեր և երեխա սպանվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին, հարյուր հազարավորները զրկվեցին իրենց տնտեսական, կրթական և հոգևոր սեփականությունից։
Ի հեճուկս բոլոր զրկանքների և դժվարությունների՝ հայ ժողովուրդը համազգային համախմբման, տարբեր ժողովուրդների, հասարակությունների և անհատների մարդասիրական աջակցության շնորհիվ վերապրեց և հաղթահարեց ցեղասպանության արհավիրքը, հաջողեց աշխարհի տարբեր երկրներում կազմել համայնքներ, պահպանել և ամրապնդել իր ազգային ինքնությունն ու ամենակարևորը՝ վերակերտել իր անկախ պետականությունը:
Հայոց ցեղասպանությունից մեկ դար անց կարևոր է արձանագրել, որ ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում միջազգային հանրությունը ցուցաբերում է առանցքային նշանակություն ունեցող համերաշխություն, որի դրսևորումն է շուրջ երեք տասնյակ երկրի կողմից պետական մակարդակով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների և միջազգային կառույցների կողմից համապատասխան հռչակագրերի և բանաձևերի ընդունումը։
Կարևոր է նաև արձանագրել, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ուղղված է մեր տարածաշրջանում անվտանգության երաշխիքների համակարգի ամրապնդմանը, այդ թվում` նոր էթնիկ զտումներ իրականացնելու նկրտումների զսպմանը, ինչպես նաև առհասարակ աշխարհի որևէ այլ անկյունում մարդկության դեմ նմանատիպ հանցագործության կրկնությունը կանխելուն։
Երիտթուրքական կառավարության կողմից հայերի դեմ իրականացված ոճրագործությունը հետագայում հիմք դարձավ «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայի սահմանման համար։
«Հանցանքների հանցանքը» - Ցեղասպանությունը, շարունակում է տեղի ունենալ նաև մեր օրերում՝ խլելով հարյուր հազարավոր անմեղ մարդկանց կյանքեր: Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատակամորեն պայքարում է արդարության և զոհերի իրավունքների վերականգնման համար՝ իր ծանրակշիռ ներդրումը և առաջնորդությունն ունենալով մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում։
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև և վերահաստատում մեր հանձնառությունը ճշմարտության ճանաչման, արդարության վերականգնման և նոր ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցանքների կանխարգելման գործին»։

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on the 107th Anniversary of the Armenian Genocide
Every year on April 24, Armenians around the world commemorate the Holy Martyrs of the Armenian Genocide - the first Genocide of the 20th century.
In 1915-1923, Armenians living in the Ottoman Empire were subjected to unprecedented mass atrocities - brutal killings, violence and forcible displacement, which were pre-planned and implemented by the Government of Young Turks. Around 1.5 million men and women, elderly and children were murdered just because they were Armenians, and hundreds of thousands were deprived of their economic, educational and spiritual property.
Despite all the deprivations and hardships, the Armenian people survived and overcame the horror of genocide due to the national unification, the humanitarian support of different peoples, societies and individuals, managed to form communities in different countries of the world, preserve and strengthen their national identity, and most importantly, to rebuild its independent statehood.
A century after the Armenian Genocide, it is important to emphasize that the international community demonstrates significant solidarity on international recognition and condemnation of genocide, the manifestation of which is the state-level recognition of the Armenian Genocide by around 30 countries, as well as the adoption of relevant declarations and resolutions by a number of international organizations and institutions.
It is also important to emphasize that the agenda of international recognition of the Armenian Genocide serves to the strengthening of the system of security guarantees in the region, including the suppression of aspirations for new ethnic cleansing, and prevention of recurrence of such crimes against humanity in any other part of the world.
The crime committed against the Armenians by the Government of Young Turks later became the foundation for the development of the International Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
The "crime of crimes" - the genocide still happens, depriving the lives of hundreds of thousands of innocent people. The Republic of Armenia is resolutely fighting for the restoration of justice and the rights of the victims, having its significant contribution and leadership in the prevention of crimes against humanity.
Today we bow in memory of the Holy Martyrs of the Armenian Genocide and reaffirm our commitment to the recognition of truth, the restoration of justice, and the prevention of new genocides and crimes against humanity.
- Nikol Pashinyan Offers Birthday Greetings to Irakli Garibashvili Our peoples are bound by deep-rooted affinities and a dialogue coming from the depths of centuries, which determines the vision of future cooperation between our two friendly nations.