Բոլորս միասին կարող ենք կանխել նոր ցեղասպանությունները, փրկել մարդկային կյանքեր, եթե լինենք վճռական և այս անգամ չհապաղենք. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
«Այսօր՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, ես վերահաստատում եմ նախկինում հնչեցրածս ուղերձը՝ պահանջատեր լինելուց առաջ ազգովի լինենք հայրենատեր:
Քանի դեռ Թուրքիայի Հանրապետությունը պետական ամենաբարձր մակարդակով որդեգրել է սեփական հանրությանն ու աշխարհին մոլորեցնելու քաղաքականություն և Հայոց ցեղասպանությունը  ժխտելու հետ միասին անթաքույց խրախուսում է պանթյուրքիզմի գաղափարախոսությունը, ցեղասպանության կրկնման վտանգը միշտ լինելու է, և խաղաղասիրության ու բարիդրացիության մասին այդ երկրի իշխանությունների հայտարարությունները դիտարկվելու են ընդամենը որպես հարևան ժողովրդի ու միջազգային հանրության զգոնությունը բթացնելու նոր հնարք: Դա թույլ չտալու համար պետք է գործել:
Դիմում եմ սթափ դատող, պատմությունից դասեր քաղած, ազգային արժանապատվություն ունեցող, Հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը ամեն ինչից վեր դասող հայերին.
Հնարավոր ու անհնարին բոլոր միջոցներով հակազդենք թույլ, վախկոտ, ամեն գնով խաղաղություն մուրացող, մորթապաշտ տեսակին, որ խորթ է մեր էությանն ու օտար՝ մեր ոգուն: Հանրայնորեն դատապարտենք ու չհանդուրժենք մեր կողքին հայրենավաճառ այդ տեսակը: Զգոն լինենք և միշտ պայքարի պատրաստ, երբ մեր թշնամին կփորձի կրկին իրագործել իր դարավոր երազանքը:
Դիմում եմ իր առօրյա կենցաղային հոգսերի մեջ Հայրենիքը մոռացած, սեփական երկրի պաշտպանությունն իր գործը չհամարող կամ ամեն ինչից հիասթափված ու հուսահատված հայրենակիցներիս.
Հանուն ձեր զավակների ապագայի, սեփական երկրում ազատ ու անկախ ապրելու նրանց իրավունքի, հանուն դրա հարյուրամյակներով կռիվ ու կյանք տված մեր նահատակների անմահ հիշատակի՝ դուրս եկեք թմբիրից, վանեք ձեզնից անտարբերությունն ու հուսահատությունը և կանգնեք ձեր պայքարող եղբայրների ու քույրերի կողքին: Նրանց պայքարը նաև ձեր ու ձեր զավակների վաղվա օրվա համար է:
Դիմում եմ Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացիներին.
Թույլ մի տվեք ձեր իշխանություններին խաբել և մոլորեցնել ձեզ՝ հայտարարելով, թե իբր անցյալ դարասկզբին «մարդկային ողբերգության առումով ոչինչ տեղի չի ունեցել», պատմական Հայաստանի տարածքում իբր հայ ժողովրդի ներկայության ապացույցներ չկան, իբր էթնիկ զտումների ու կոտորածների չի ենթարկվել մեկուկես միլիոն հայ, չի արտագաղթել մեկ միլիոնից ավելին, ներկայիս Թուրքիայի տարածքում չեն ոչնչացվել ու ոչնչացվում  հայկական քաղաքակրթական արժեքներ: Նայեք ձեր շուրջը, գտեք և խոսեք դեռևս ձեր կողքին ապրող ձեր իսկ հայրենակիցների հետ, որոնց ծնողներն ու հարազատները  այդ ամենի ականատեսն են եղել, նրանցից ոմանք անգամ փորձել են պետականորեն ծրագրված եղեռնագործությունից փրկել իրենց հայ հարևաններին: Փնտրեք ճշմարտությունը, փնտրեք ամենուր, քանի որ դրա հետքերը, որքան էլ փորձեն կոծկել ու վերացնել, սփռված են աշխարհով մեկ:
Գտեք և ընթերցեք ականատեսների վկայությունները, հավատացեք ճշմարտության համար հալածվող ձեր մտավորականներին, ովքեր համարձակություն և ազնվություն են ունեցել բարձրաձայնելու ճշմարտությունը: Ավելի լավ աշխարհում և կողք-կողքի խաղաղ ապրելու համար ճշմարտությունն իմանալը, դրա համար պայքարելն ու ողջախոհությունը չկորցնելը կարևոր է:
Դիմում եմ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած և մարդկության դեմ գործված այդ հանցագործությունը դատապարտած պետություններին.
Դուք ձեր համարձակ ու շիտակ կեցվածքով ապացուցել եք համամարդկային արժեքներին ձեր հավատարմությունը, արդարությունը վեր եք դասել քաղաքական, տնտեսական և այլ շահերից, ինչն արժանի է հարգանքի ու երախտագիտության:
Դիմում եմ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված եղեռնագործությունը դեռևս չճանաչած պետություններին.
20-րդ դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունը՝ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց եղեռնը, տեղի ունեցավ առաջադեմ մարդկության  աչքի առաջ, քաղաքակիրթ պետությունների անտարբերության, լռության կամ չափազանց ուշացումով արձագանքելու պայմաններում: Եվ մարդկությունը դրա համար շատ թանկ վճարեց՝ վճարեց աշխարհի այլ ժողովուրդների նկատմամբ այլատյացության, էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության կրկնություններով, որ շարունակվում են մինչ օրս: Հիշեք՝ ցեղասպան հանցագործ ռեժիմներին պատասխանատվության չենթարկելու, հանցագործությունը չդատապարտվելու դեպքում այն մի օր կարող է պատահել նաև ձեր ժողովուրդների հետ:
Մենք բոլորս միասին կարող ենք կանխել նոր ցեղասպանությունները, փրկել մարդկային կյանքեր և անգամ 21-րդ դարում խելահեղ պատերազմների ու արյան մեջ ընկղմվող աշխարհը դարձնել ավելի լավը, եթե լինենք վճռական և այս անգամ չհապաղենք, անտարբեր չլինենք ու պայքարենք մեր իրավունքների և ազատության համար»:

Будем бдительными и готовыми к борьбе всегда, когда наш враг попытается вновь осуществить свою вековую мечту: Серж Саргсян
Третий президент РА Серж Саргсян направил послание по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян.
"Сегодня, в День памяти жертв осуществленного в отношении армянского народа геноцида, я подтверждаю свой озвученный ранее посыл: прежде чем требовать, будем всем народом патриотами.
Поскольку Турецкая Республика на самом высоком государственном уровне проводит политику введения собственной общественности и всего мира в заблуждение и наряду с отрицанием Геноцида армян неприкрыто поощряет идеологию пантюркизма, опасность повторения геноцида будет всегда, а заявления властей этой страны о миролюбии и добрососедстве будут рассматриваться всего лишь в качестве новой уловки, нацеленной на притупление бдительности соседнего народа и международной общественности. Чтобы не допустить этого, нужно действовать.
Обращаюсь к трезвомыслящим, извлекшим из истории уроки, обладающим национальным достоинством, ценящим свободу и независимость Родины превыше всего армянам:
НЕОБХОДИМО всеми возможными и невозможными средствами противодействовать чуждому нашей сущности и духу типу слабаков, трусов, пекущихся лишь о собственной шкуре и вымаливающих мир любой ценой. Необходимо подвергнуть публичному осуждению и не терпеть рядом с собой этот продающий родину тип людей. Будем бдительными и готовыми к борьбе всегда, когда наш враг попытается вновь осуществить свою вековую мечту.
Обращаюсь к тем моим соотечественникам, которые в будничных бытовых заботах забыли о Родине, не считают оборону собственной страны своим делом или разочарованы во всем и утратили надежду:
ВО ИМЯ БУДУЩЕГО ваших детей, их права жить свободно и независимо в собственной стране, во имя бессмертной памяти наших жертв, столетиями сражавшихся и отдавших за это своих жизни – выходите из оцепенения, преодолейте безразличие и отчаяние и встаньте рядом со своими борющимися братьями и сёстрами. Они ведут борьбу также за вас и за завтрашний день ваших детей.
Обращаюсь к гражданам Турецкой Республики:
НЕ ПОЗВОЛЯЙТЕ своим властям обманывать и вводить вас в заблуждение, заявляя, что якобы в начале прошлого века "ничего не произошло в плане человеческой трагедии", якобы на территории исторической Армении нет доказательств присутствия армянского народа, якобы полтора миллиона армян не были подвергнуты этническим чисткам и резне, а больше одного миллиона не бежали, якобы на территории нынешней Турции не уничтожались и не уничтожаются ценности армянской цивилизации.
Посмотрите вокруг, найдите и поговорите с еще живущими рядом с вами вашими же соотечественниками, родители и родственники которых были свидетелями всего этого, некоторые из них даже пытались спасти от запланированной на государственном уровне резни своих армянских соседей. Ищите правду, ищите повсюду, поскольку её следы, сколь бы ни пытались их скрыть и уничтожить, рассеяны по всему миру. Найдите и прочтите свидетельства очевидцев, верьте  преследуемым за правду своим интеллигентам, которые имели смелость и честность озвучить правду. Чтобы жить в лучшем мире и друг рядом с другом, важно знать истину, бороться за нее и не терять здравомыслия.
Обращаюсь к признавшим Геноцид армян и осудившим это преступление против человечества государствам:
ВЫ СВОЕЙ СМЕЛОЙ и честной позицией доказали верность общечеловеческим ценностям, вы поставили справедливость выше политических, экономических и других интересов, что достойно уважения и признательности.
Обращаюсь к государствам, еще не признавшим совершенный в отношении армянского народа геноцид:
ПЕРВЫЙ ГЕНОЦИД 20-го ВЕКА – осуществленный Османской империей Геноцид армян - произошел на глазах у прогрессивного человечества в условиях безразличия, молчания или слишком запоздалой реакции цивилизованных государств. И человечество заплатило за это очень дорого: заплатило ксенофобией в отношении других народов мира, этническими чистками и повторением геноцидов, что продолжается по сей день. Помните: когда совершившие геноцид преступные режимы не подвергаются ответственности, а преступление не осуждается, оно однажды может случиться и с вашими народами.
Вместе мы можем предотвратить новые геноциды, спасти человеческие жизни и даже сделать лучше мир, в 21-ом веке погрязающий в сумасшедших войнах и крови, если будем решительными и не станем на сей раз медлить, не останемся безразличными и будем бороться за свои права и свободу.