Բոլորս միասին կարող ենք կանխել նոր ցեղասպանությունները, փրկել մարդկային կյանքեր, եթե լինենք վճռական և այս անգամ չհապաղենք. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
«Այսօր՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, ես վերահաստատում եմ նախկինում հնչեցրածս ուղերձը՝ պահանջատեր լինելուց առաջ ազգովի լինենք հայրենատեր:
Քանի դեռ Թուրքիայի Հանրապետությունը պետական ամենաբարձր մակարդակով որդեգրել է սեփական հանրությանն ու աշխարհին մոլորեցնելու քաղաքականություն և Հայոց ցեղասպանությունը  ժխտելու հետ միասին անթաքույց խրախուսում է պանթյուրքիզմի գաղափարախոսությունը, ցեղասպանության կրկնման վտանգը միշտ լինելու է, և խաղաղասիրության ու բարիդրացիության մասին այդ երկրի իշխանությունների հայտարարությունները դիտարկվելու են ընդամենը որպես հարևան ժողովրդի ու միջազգային հանրության զգոնությունը բթացնելու նոր հնարք: Դա թույլ չտալու համար պետք է գործել:
Դիմում եմ սթափ դատող, պատմությունից դասեր քաղած, ազգային արժանապատվություն ունեցող, Հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը ամեն ինչից վեր դասող հայերին.
Հնարավոր ու անհնարին բոլոր միջոցներով հակազդենք թույլ, վախկոտ, ամեն գնով խաղաղություն մուրացող, մորթապաշտ տեսակին, որ խորթ է մեր էությանն ու օտար՝ մեր ոգուն: Հանրայնորեն դատապարտենք ու չհանդուրժենք մեր կողքին հայրենավաճառ այդ տեսակը: Զգոն լինենք և միշտ պայքարի պատրաստ, երբ մեր թշնամին կփորձի կրկին իրագործել իր դարավոր երազանքը:
Դիմում եմ իր առօրյա կենցաղային հոգսերի մեջ Հայրենիքը մոռացած, սեփական երկրի պաշտպանությունն իր գործը չհամարող կամ ամեն ինչից հիասթափված ու հուսահատված հայրենակիցներիս.
Հանուն ձեր զավակների ապագայի, սեփական երկրում ազատ ու անկախ ապրելու նրանց իրավունքի, հանուն դրա հարյուրամյակներով կռիվ ու կյանք տված մեր նահատակների անմահ հիշատակի՝ դուրս եկեք թմբիրից, վանեք ձեզնից անտարբերությունն ու հուսահատությունը և կանգնեք ձեր պայքարող եղբայրների ու քույրերի կողքին: Նրանց պայքարը նաև ձեր ու ձեր զավակների վաղվա օրվա համար է:
Դիմում եմ Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացիներին.
Թույլ մի տվեք ձեր իշխանություններին խաբել և մոլորեցնել ձեզ՝ հայտարարելով, թե իբր անցյալ դարասկզբին «մարդկային ողբերգության առումով ոչինչ տեղի չի ունեցել», պատմական Հայաստանի տարածքում իբր հայ ժողովրդի ներկայության ապացույցներ չկան, իբր էթնիկ զտումների ու կոտորածների չի ենթարկվել մեկուկես միլիոն հայ, չի արտագաղթել մեկ միլիոնից ավելին, ներկայիս Թուրքիայի տարածքում չեն ոչնչացվել ու ոչնչացվում  հայկական քաղաքակրթական արժեքներ: Նայեք ձեր շուրջը, գտեք և խոսեք դեռևս ձեր կողքին ապրող ձեր իսկ հայրենակիցների հետ, որոնց ծնողներն ու հարազատները  այդ ամենի ականատեսն են եղել, նրանցից ոմանք անգամ փորձել են պետականորեն ծրագրված եղեռնագործությունից փրկել իրենց հայ հարևաններին: Փնտրեք ճշմարտությունը, փնտրեք ամենուր, քանի որ դրա հետքերը, որքան էլ փորձեն կոծկել ու վերացնել, սփռված են աշխարհով մեկ:
Գտեք և ընթերցեք ականատեսների վկայությունները, հավատացեք ճշմարտության համար հալածվող ձեր մտավորականներին, ովքեր համարձակություն և ազնվություն են ունեցել բարձրաձայնելու ճշմարտությունը: Ավելի լավ աշխարհում և կողք-կողքի խաղաղ ապրելու համար ճշմարտությունն իմանալը, դրա համար պայքարելն ու ողջախոհությունը չկորցնելը կարևոր է:
Դիմում եմ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած և մարդկության դեմ գործված այդ հանցագործությունը դատապարտած պետություններին.
Դուք ձեր համարձակ ու շիտակ կեցվածքով ապացուցել եք համամարդկային արժեքներին ձեր հավատարմությունը, արդարությունը վեր եք դասել քաղաքական, տնտեսական և այլ շահերից, ինչն արժանի է հարգանքի ու երախտագիտության:
Դիմում եմ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված եղեռնագործությունը դեռևս չճանաչած պետություններին.
20-րդ դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունը՝ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց եղեռնը, տեղի ունեցավ առաջադեմ մարդկության  աչքի առաջ, քաղաքակիրթ պետությունների անտարբերության, լռության կամ չափազանց ուշացումով արձագանքելու պայմաններում: Եվ մարդկությունը դրա համար շատ թանկ վճարեց՝ վճարեց աշխարհի այլ ժողովուրդների նկատմամբ այլատյացության, էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության կրկնություններով, որ շարունակվում են մինչ օրս: Հիշեք՝ ցեղասպան հանցագործ ռեժիմներին պատասխանատվության չենթարկելու, հանցագործությունը չդատապարտվելու դեպքում այն մի օր կարող է պատահել նաև ձեր ժողովուրդների հետ:
Մենք բոլորս միասին կարող ենք կանխել նոր ցեղասպանությունները, փրկել մարդկային կյանքեր և անգամ 21-րդ դարում խելահեղ պատերազմների ու արյան մեջ ընկղմվող աշխարհը դարձնել ավելի լավը, եթե լինենք վճռական և այս անգամ չհապաղենք, անտարբեր չլինենք ու պայքարենք մեր իրավունքների և ազատության համար»:

Message of the Third President of Armenia Serzh Sargsyan on the Occasion of the Armenian Genocide Victims Remembrance Day
Today is the Armenian Genocide Victims Remembrance Day. I reiterate my message articulated in the past: before being Homeland demanders, let us be Homeland defenders, all of us.
As long as the Turkish Republic at the highest state level implements the policies of deceiving its own people and the international community and along with denying the Armenian Genocide promotes openly the ideology of Pan-Turkism, the danger that a genocide can happen again is always there. Statements of that country’s leadership related to peace and good-neighborly relations will always be regarded as a new ploy to deaden the awareness of the neighboring nation and the international community. To prevent that, we have to act.
I appeal to all Armenians who are able to think clearly, who know history’s lessons, who have national dignity, who value above everything else our Fatherland’s freedom and independence:
Let us oppose in every possible and impossible way the weak and cowardly, begging for peace at any cost, self-seekers type which is alien to our essence and foreign to our soul. Let us condemn publicly and banish that homeland sellers type. Let us be alert and always ready to fight when our enemy attempts again to fulfill its ages-long dream.
I appeal to my fellow citizens who in the daily hassle overlook our Fatherland, who consider the defense of our country somebody else’s task, who are disappointed and despondent:
For the sake of your children’s future, for their right to live free and independent in their own country, for the immortal memory of the martyrs who for centuries fought and gave their lives for our country, shake off the apathy, cast away the indifference and despair and stand by your struggling brothers and sisters. They fight also for you and your children, for their future.
I appeal to the citizens of the Turkish Republic:
Don’t allow your authorities to deceive and mislead you when they say that what happened at the beginning of the last century “was nothing like a human tragedy”, that there is no factual evidence of the Armenian presence on the territory of the historical Armenia, that more than one and a half million Armenians were not subjected to ethnic cleansing and massacres, that over a million Armenians were not expelled from their homeland, that Armenian historical and cultural heritage is not being erased in the contemporary Turkey. Look around you, find and talk to your fellow citizens living next to you: their grandparents and relatives witnessed all that, some of them even tried to save their Armenian neighbors from the state-devised extermination. Search for the truth, search everywhere because traces are all over the world, no matter how hard some are trying to conceal or eliminate them. Find and read accounts of the witnesses, trust your own intellectuals who are being persecuted for telling the truth: they have the courage and honesty to tell the truth. To live side by side in peace in a better world, it is important to know the truth, to fight for it, and to have good judgement.
I appeal to the countries which have recognized the Armenian Genocide and condemned that crime against humanity:
Your brave and honest stance proved your loyalty to all human values. You placed justice above political, economic, and other considerations, and such a stance commands respect and gratitude.
I appeal to the countries which have not yet recognized the monstrous crime which was perpetrated against the Armenian people:
The first genocide of the 20th century was the Armenian Genocide carried out by the Ottoman Empire. It took place right before the eyes of the progressive world, while civilized countries remained aloof, silent, or belated in their response. And the humanity paid dearly for that; it paid with xenophobia toward other nations of the world, recurrent ethnic cleansing and genocides which happen even today. Remember that impunity for the regimes which commit genocide, unwillingness to condemn it means that one day it can happen with your own peoples.
Together, we can prevent new genocides, save human lives, and the world, which even in the 21st century is overwhelmed with the madness of bloody wars. We can, if we are resolute and lose no time, if we leave indifference behind and fight for our rights and freedom.