ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանն աշխատանքային այցով Փարիզում է
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Փարիզում: Ապրիլի 27-ին Պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ, դեսպան Բրիս Ռոքֆոյի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի տնօրինության ներկայացուցիչների հետ:
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ հանդիպումների ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության մանդատը, հաստատության ներկայիս մարտահրավերները, ինչպես նաև կիսվել է հաստատության առաջնահերթություններով:
Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է նաև գերության մեջ գտնվող ու անհայտ կորած անձանց հարազատների հետ իր շփումների մանրամասները, մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից գերիների ու պահվող անձանց անմիջապես վերադարձնելու հարցում իր միջազգային պարտավորություններն ու եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառությունը շարունակաբար չկատարելու վերաբերյալ։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իր առաքելությունը։ Տիկին Բորիոնը նախանշել է այն մարտահրավերները, որոնք այժմ առկա են գլոբալ մակարդակում մարդու իրավունքների համընդհանուր բնույթի ընկալման համար, ցավալիորեն նշելով, որ ժամանակակից հակամարտություններն այդ հարցում ամենամեծ մարտահրավերներն են։ Կողմերը նախանշել են նաև կանանց հզորացման օրակարգում համագործակցելու իրենց պատրաստակամությունը։ Քրիստիննե Գրիգորյանը տիկին Բորիոնին հրավիրել է Հայաստան։
Իր խոսքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ դեսպան Բրիս Ռոքֆոյը մտահոգություն է հայտնել պատերազմից հետո առկա չհանգուցալուծված հումանիտար հարցերի վերաբերյալ։ Դեսպան Ռոքֆոյը բարձր է գնահատել գերության մեջ գտնվող ու անհայտ կորած անձանց ընտանիքների տարբեր խնդիրների լուծումը պաշտպանի կողմից մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու և աջակցելու մոտեցումը։
Հանդիպումների շրջանակներում Քրիստիննե Գրիգորյանը նաև շեշտել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների ու ընդհանրապես՝ միջազգային ներկայացվածությունն ավելացնելու անհրաժեշտությունը՝ որպես արցախահայության իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորման լրացուցիչ երաշխիք։

Омбудсмен Армении проводит встречи в Париже
Омбудсмен Кристинне Григорян находится с рабочим визитом в Париже. 27 апреля омбудсмен встретилась с послом по правам человека Министерства иностранных дел Франции Дельфиной Борион, сопредседателем Минской группы ОБСЕ от Франции, послом Брисом Рокфеем и представителями Дирекции континентальной Европы МИД Франции.
Как сообщает пресс-служба омбудсмена, в ходе встреч Григорян представила мандат учреждения защитника прав человека, стоящие перед ним вызовы, а также поделилась приоритетами.
Кристинне Григорян представила также подробности своих контактов с родственниками находящихся в плену и пропавших без вести лиц, выразила обеспокоенность продолжающимся невыполнением Азербайджаном своих международных обязательств и обязательств по трехстороннему заявлению в вопросе немедленного возвращения пленных и удерживаемых лиц.
Посол МИД Франции по правам человека Дельфина Борион представила свою миссию в сфере защиты прав человека. Г-жа Борион изложила проблемы, которые сейчас существуют на глобальном уровне для понимания всеобщей природы прав человека, с сожалением отметив, что современные конфликты являются самыми большими вызовами в этом вопросе. Стороны обозначили также свою готовность сотрудничать в вопросах прав женщин. Кристинне Григорян пригласила госпожу Борион в Армению.
В своей речи сопредседатель Минской группы ОБСЕ от Франции посол Брис Рокфей выразил обеспокоенность по поводу нерешенных после войны гуманитарных вопросов. Посол Рокфей высоко оценил подход защитника постоянно держать в центре внимания и поддерживать решение различных проблем семей находящихся в плену и пропавших без вести лиц.
В рамках встреч Кристинне Григорян также подчеркнула необходимость увеличения представленности международных организаций в Арцахе в качестве дополнительной гарантии прав и нормальной жизни армян Арцаха.