ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանն աշխատանքային այցով Փարիզում է
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Փարիզում: Ապրիլի 27-ին Պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ, դեսպան Բրիս Ռոքֆոյի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի տնօրինության ներկայացուցիչների հետ:
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ հանդիպումների ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության մանդատը, հաստատության ներկայիս մարտահրավերները, ինչպես նաև կիսվել է հաստատության առաջնահերթություններով:
Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է նաև գերության մեջ գտնվող ու անհայտ կորած անձանց հարազատների հետ իր շփումների մանրամասները, մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից գերիների ու պահվող անձանց անմիջապես վերադարձնելու հարցում իր միջազգային պարտավորություններն ու եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառությունը շարունակաբար չկատարելու վերաբերյալ։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իր առաքելությունը։ Տիկին Բորիոնը նախանշել է այն մարտահրավերները, որոնք այժմ առկա են գլոբալ մակարդակում մարդու իրավունքների համընդհանուր բնույթի ընկալման համար, ցավալիորեն նշելով, որ ժամանակակից հակամարտություններն այդ հարցում ամենամեծ մարտահրավերներն են։ Կողմերը նախանշել են նաև կանանց հզորացման օրակարգում համագործակցելու իրենց պատրաստակամությունը։ Քրիստիննե Գրիգորյանը տիկին Բորիոնին հրավիրել է Հայաստան։
Իր խոսքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ դեսպան Բրիս Ռոքֆոյը մտահոգություն է հայտնել պատերազմից հետո առկա չհանգուցալուծված հումանիտար հարցերի վերաբերյալ։ Դեսպան Ռոքֆոյը բարձր է գնահատել գերության մեջ գտնվող ու անհայտ կորած անձանց ընտանիքների տարբեր խնդիրների լուծումը պաշտպանի կողմից մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու և աջակցելու մոտեցումը։
Հանդիպումների շրջանակներում Քրիստիննե Գրիգորյանը նաև շեշտել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների ու ընդհանրապես՝ միջազգային ներկայացվածությունն ավելացնելու անհրաժեշտությունը՝ որպես արցախահայության իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորման լրացուցիչ երաշխիք։

Armenia Ombudsperson in Paris on Working Visit
The Human Rights Defender (Ombudsperson) of Armenia, Kristinne Grigoryan, is in Paris on a working visit. On Wednesday, the Defender met with the Ambassador for Human Rights of the Ministry of Foreign Affairs of France Delphine Borione, the French Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Ambassador Brice Roquefeuil, and representatives of the Continental Europe Directorate of the Ministry of Foreign Affairs of France.
During the meetings, the Defender presented the mandate of the Human Rights Defender’s institution, current challenges, and priorities, the Human Rights Defender’s office informed.
Also, Grigoryan presented the details of her private meetings with the relatives of the captives and missing persons, and expressed concern over Azerbaijan's continued non-fulfillment of its international obligations and commitment under a trilateral statement concerning the immediate return of POWs and captives.
The Ambassador for Human Rights of the Ministry of Foreign Affairs of France, Delphine Borione, presented her mission in the field of human rights protection during the meeting. Borione outlined the current challenges to the global understanding of human rights, sadly noting that modern conflicts are the most significant challenges in this regard. The parties outlined their readiness to cooperate on the agenda of women's empowerment. Kristinne Grigoryan invited Delphine Borione to Armenia.
In his remarks, the French Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Ambassador Brice Roquefeuil, expressed concern over the unresolved humanitarian issues after the Artsakh war in the fall of 2020. Ambassador Roquefeuil praised the Defender’s approach to always keep the spotlight on and support the solution to various problems of the families of captives and missing persons.
Within the framework of her meetings, Kristinne Grigoryan also stressed the urgency to increase the number of international organizations and, in general, the international representation in Artsakh as an additional guarantee for the rights and normal life of the Armenians of Artsakh.