Հայաստանում է Կանզասի Ազգային Գվարդիայի ղեկավարությունը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն ընդունել է Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրամանատար (ադյուտանտ գեներալ) Դեյվիդ Վայսհաարին, որն այս պաշտոնում նշանակվելուց հետո իր առաջին այցով գտնվում է Երևանում։
Գեներալ-մայոր Վայսհաարը Կանզասի ազգային գվարդիայի այլ ղեկավարների հետ միասին կհանդիպի ՀՀ պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Նա կայցելի 12-րդ խաղաղապահ բրիգադ, Զինվորական հոսպիտալ, Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան և Ռազմական համալսարան։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2003թ․ երկկողմ համաձայնագիր է ստորագրել ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի և Կանզաս նահանգի հետ, որի ներքո ձևավորվել է Հայաստան-Կանզաս գործընկերության ծրագիրը։ Այս ծրագրի ներքո Կանզասի ազգային գվարդիան սերտորեն գործակցում է ՀՀ պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ինչպես նաև այլ պետական կառույցների ու գերատեսչությունների հետ։ Համագործակցության շրջանակում իրականացվում են զինվորական-զինվորական, զինվորական-քաղաքացիական և քաղաքացիական-քաղաքացիական նախաձեռնություններ։
Այս փոխգործակցության մեկնարկից ( 2003թ) ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը և Կանզաս նահանգը իրականացրել են մի շարք փոխայցեր ու ծրագրեր` միտված ռազմական համագործակցությանը, արտակարգ իրավիճակների արձագանքմանը, իրավապահ, բժշկական և հանրային առողջապահության, ուսումնակրթական և մարդասիրական հարցերին։
«Անչափ հպարտ եմ  Հայաստանի և Կանզաս նահանգի վերջին 20 տարիների ակտիվ փոխգործակցությամբ։ Յուրաքանչյուր այցի և համագործակցության արդյունքում մեր կապերը դարձել են առավել ամուր ու անքակտելի։ Մեր հայ բարեկամների հետ կողք-կողքի աշխատելը, միասին սովորելն ու կատարելագործվելը մշտապես պատիվ է մեզ համար», - ասաց գեներալ-մայոր Վայսհաարը։

В Армению прибыли руководители Национальной гвардии Канзаса
В Армении находится делегация, возглавляемая командующим национальной гвардией Канзаса генерал-майором Дейвидом Вайсхааром. Как передает NEWS.am это его первый визит в Армению после назначения.
Как сообщает пресс-служба посольства США в РА, уже состоялась встреча в посольстве. Запланированы встречи с МО, МЧС, КГД. Делегация посетит миротворческую бригаду, военный госпиталь, Национальный университет по оборонным исследованиям и Военный университет.
Республика Армения в 2003 году подписала двустороннее соглашение с Министерством обороны США и штатом Канзас, в рамках которого была сформирована программа партнерства Армения-Канзас. В рамках этой программы Национальная гвардия Канзаса тесно сотрудничает с министерствами обороны и по чрезвычайным ситуациям РА, а также с другими государственными структурами и ведомствами. В рамках сотрудничества реализуются военно-военные, военно-гражданские и гражданско-гражданские инициативы.
С начала этого взаимодействия Республика Армения и штат Канзас обменялись визитами, реализовали программы, направленные на военное сотрудничество, реагирование на чрезвычайные ситуации, правоохранительные, медицинские и общественные вопросы здравоохранения, учебно-образовательные и гуманитарные вопросы.
''Я очень горжусь активным взаимодействием Армении и штата Канзас за последние 20 лет. В результате каждого визита и сотрудничества наши связи стали более прочными и неразрывными. Работать бок о бок с нашими армянскими друзьями, учиться вместе и совершенствоваться всегда для нас большая честь'', - сказал генерал-майор Вайсхаар.