Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստի արդյունքներով տարածվել է համատեղ հայտարարություն
Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի (մայիսի 2-3) կապակցությամբ կողմերը հանդես են եկել հետևյալ համատեղ հայտարարությամբ, որը ներկայացվում է ստորև։
Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ՝ մեկնարկելու ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությունը։ Երկխոսության ընթացքում Հայաստանը և ԱՄՆ-ն վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով։
ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում քննարկումների այս փուլը համընկել է Հայաստանի և ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հետ։ Պատվիրակությունները դրական են գնահատել երկկողմ կապերի առկա մակարդակը և անդրադարձ կատարել գործընկերության ընդլայնման ներուժին։ Հայկական պատվիրակության կազմում էին Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը, Պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաներ։ ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստին մասնակցում էին նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը և Պետդեպարտամենտի ու Պաշտպանության գերատեսչության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նույնպես ներկա էին։
Ժողովրդավարական հետագա բարեփոխումներ և փոխադարձ բարեկեցության խթանում
Պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Դոնֆրիդը վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի իր ամուր աջակցությունն ու համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության հետ՝ պատասխանատու ժողովրդավարական և տնտեսական ինստիտուտների կառուցման գործում, որոնք կարտացոլեն ընդհանուր արժեքները և կապահովեն ավելի արդյունավետ կառավարում և բարեկեցություն:
Պատվիրակությունները համապարփակ երկխոսություն են ունեցել Հայաստանի դրական ժողովրդավարական ուղուն սատարելուն ուղղված ԱՄՆ աջակցության շուրջ։ Այն ներառում է մարդու իրավունքների, մեդիագրագիտության, սոցիալական պաշտպանության, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների և Ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության աջակցության ծրագրեր: Պատվիրակությունները քննարկել են նաև դատական իշխանության անաչառության և խոսքի ազատության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։
Քննարկման առանցքային թեմաներից էին նաև տնտեսական ոլորտում փոխադարձ բարեկեցությանը նպաստող մեխանիզմները, ներառյալ՝ էներգետիկ համագործակցությունն ու աշխատուժի զարգացումը՝ առևտուրի ու ներդրումների ոլորտում երկկողմ կապերը խթանելու և խորացնելու նպատակով:
Անվտանգություն, խաղաղություն և տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորում
Երկու պատվիրակությունները քննարկել են հարցեր, որոնք վերաբերում են սահմանային անվտանգությանը և պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտում գործընկերությանը` աղետների կառավարման, պաշտպանական բարեփոխումների, բժշկական աջակցության և խաղաղապահության միջոցով: Պատվիրակությունները մտքեր են փոխանակել անվտանգության հարցերի շուրջ և նշել Միացյալ Նահանգների դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր` օժտված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու մանդատով:
Շոշափելի արդյունքների հասնելու ձգտում
Նախարար Միրզոյանը և հայկական պատվիրակությունը կառուցողական հանդիպումներ են ունեցել նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչ Սամանտա Փաուերի, պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի և այլոց հետ։ Վաշինգտոնում գտնվելու ընթացքում պատվիրակության անդամները ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, որը կծառայի որպես մեխանիզմ, որի միջոցով երկու կառավարությունները կարող են ավելի ամուր կապեր հաստատել միջուկային ոլորտի փորձագետների, արդյունաբերության և հետազոտողների միջև: Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ստորագրել են նաև հակակոռուպցիոն և իրավապահ ոլորտում բարեփոխումների երկու համատեղ գործողությունների ծրագիր։

Распространено совместное заявление по итогам заседания Стратегического диалога Армения-США
В связи с итоговым заседанием Стратегического диалога Армения-США (2-3 мая) стороны выступили с совместным заявлением. Заявление опубликовало Министерство иностранных дел Армении, передает Арменпресс
2 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с госсекретарем США Энтони Блинкеном, чтобы начать Стратегический диалог между Арменией и США. В ходе диалога Армения и США подтвердили свою приверженность укреплению двусторонних отношений по всем направлениям,
Этот этап обсуждений в рамках Стратегического диалога РА-США совпал с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и США. Делегации положительно оценили нынешний уровень двусторонних отношений и коснулись потенциала расширения партнерства. В составе армянской делегации были заместитель министра юстиции Григор Минасян, заместитель председателя Центрального банка Нерсес Ерицян, представители Министерства обороны. В заседании Стратегического диалога США-Армения также участвовали помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид и ряд высокопоставленных должностных лиц Госдепартамента и Министерства обороны.
Присутствовали и посол РА в США Лилит Макунц и посол США в Армении Линн Трейси.
Дальнейшие демократические реформы и содействие взаимному благополучию
Заместитель госсекретаря по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид подтвердила, что Соединенные Штаты продолжат свою твердую поддержку и сотрудничество с правительством Армении в деле построения ответственных демократических и экономических институтов, которые будут отражать общие ценности и обеспечивать более эффективное управление и процветание.
Делегации провели всеобъемлющий диалог о поддержке США позитивного демократического пути Армении. Она включает в себя программы содействия правам человека, медиаграмотности, социальной защите, реформам в сфере правосудия и новой Патрульной службе полиции.
Ключевыми темами обсуждения были также механизмы, способствующие взаимному благополучию в экономической сфере, включая энергетическое сотрудничество и развитие рабочей силы с целью стимулирования и углубления двусторонних связей в сфере торговли и инвестиций.
Безопасность, мир и урегулирование региональных конфликтов
Делегации обсудили вопросы, связанные с безопасностью границ, обороной и партнерством в области безопасности посредством управления бедствиями, оборонной реформы, медицинской помощи и поддержания мира. Делегации обменялись мнениями по вопросам безопасности, отметив роль США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ с мандатом на содействие мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Стремление к достижению ощутимых результатов
Министр Мирзоян и армянская делегация провели конструктивные встречи также с управляющим Агентства международного развития США Самантой Пауэр, заместителем госсекретаря по политическим вопросам Викторией Нуланд и с другими лицами. В течение пребывания в Вашингтоне члены делегации подписали ряд документов, в том числе о сотрудничестве в области мирной атомной энергетики, что послужит механизмом, посредством которого правительства двух стран смогут наладить более тесные связи между специалистами-ядерщиками, отраслевыми исследователями. Армения и США также подписали два совместных плана действий по реформам в антикоррупционной и правоохранительной сфере.