Հռոմի պապը սխալ է ներկայացրել պատրիարք Կիրիլի հետ ունեցած զրույցի մանրամասները. Ռուս Ուղղափառ եկեղեցի
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Corriere della Sera-ի իտալական հրատարակությանը տված հարցազրույցում սխալ է փոխանցել իր զրույցը Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի հետ, որը տեղի է ունեցել մարտի 16-ին: Այս մասին ասվում է Մոսկվայի պատրիարքարանի արտաքին եկեղեցական հարաբերությունների վարչության (ՄՏՀՎ) կապի ծառայության պաշտոնական պարզաբանման մեջ, որը հրապարակվել է չորեքշաբթի օրը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ցավալի է, որ պատրիարք Կիրիլի հետ զրույցից մեկուկես ամիս անց Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը սխալ տոնայնություն ընտրեց այս զրույցի բովանդակությունը փոխանցելու համար։ Հազիվ թե նման հայտարարությունները նպաստեն Հռոմի կաթոլիկ և ռուս ուղղափառ եկեղեցիների միջև կառուցողական երկխոսության հաստատմանը, ինչը հատկապես անհրաժեշտ է ներկա պահին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ պատրիարքը պոնտիֆիկոսի հետ զրույցում կանգ է առել որոշ փաստերի վրա, որոնց մասին արևմտյան լրատվամիջոցները չեն խոսել կամ գործնականում չեն խոսել: Ռուսական եկեղեցու առաջնորդը, մասնավորապես, ասել է, որ հակամարտությունը սկսվել է 2014 թվականին Կիևի Մայդանում տեղի ունեցած իրադարձություններով, որոնք հանգեցրել են ուկրաինական իշխանության փոփոխությանը։ Պատրիարք Կիրիլը հատուկ ուշադրություն է դարձրել 2014 թվականի մայիսի 2-ին Օդեսայի արհմիությունների տանը տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններին, երբ նացիստական ​​խմբավորումների գործողությունների պատճառով զոհվեցին մեծ թվով խաղաղ ռուսալեզու քաղաքացիներ։
«Այնուհետև, պատրիարք Կիրիլը հիշեցրել է, որ խորհրդային ժամանակաշրջանի վերջում Ռուսաստանը երաշխիքներ է ստացել, որ ՆԱՏՕ-ն ոչ մի թիզ չի շարժվի դեպի արևելք: Սակայն այս խոստումը դրժվեց, նույնիսկ նախկին խորհրդային մերձբալթյան հանրապետությունները միացան ՆԱՏՕ-ին։ Արդյունքում ստեղծվել է ամենավտանգավոր իրավիճակը. ՆԱՏՕ-ի սահմանները Սանկտ Պետերբուրգից 130 կմ հեռավորության վրա են, հրթիռների թռիչքի ժամանակը ընդամենը մի քանի րոպե է։ Եթե ​​Ուկրաինան մտներ ՆԱՏՕ-ի կազմ, ապա դեպի Մոսկվա թռիչքի ժամանակը նույնպես մի քանի րոպե կլիներ։ Ռուսաստանը չէր կարող և չի կարող թույլ տալ, որ դա տեղի ունենա»,- նշվում է Մոսկվայի պատրիարքարանի տարածած հայտարարությունում:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը երեքշաբթի օրը Corriere della Sera-ին տված հարցազրույցում, մասնավորապես, ասել է, որ պատրիարք Կիրիլը Zoom-ի իրենց հաղորդակցության առաջին 20 րոպեներին «թուղթը ձեռքին կարդացել է» իր համար Ուկրաինայում պատերազմ սկսելու բոլոր հիմնավորումները։ Պոնտիֆիկոսի խոսքով՝ նա պատասխանել է, որ հոգևոր առաջնորդները «քաղաքացիական ծառայողներ չեն», և նրանք «չեն կարող օգտագործել պատերազմի լեզուն»։

В РПЦ заявили, что Папа Франциск некорректно изложил свой разговор с патриархом Кириллом
Папа Римский Франциск в интервью итальянскому изданию Corriere della Sera некорректно передал его разговор с Патриархом Московским и всея Руси Кириллом от 16 марта, подобные высказывания вряд ли будут способствовать налаживанию конструктивного диалога между Римско-католической и Русской православной церквями. Об этом говорится в официальном разъяснении службы коммуникации отдела внешних церковных связей (ОВЦС) Московского патриархата, опубликованном в среду на сайте ОВЦС, передает ТАСС
"Вызывает сожаление, что полтора месяца спустя после разговора с патриархом Кириллом папа Франциск избрал некорректную тональность для передачи содержания этого разговора. Такие высказывания вряд ли будут способствовать налаживанию конструктивного диалога между Римско-католической и Русской православной церквами, который особенно необходим в нынешнее время", - говорится в заявлении ОВЦС.
В нем отмечается, что патриарх в разговоре с понтификом остановился на некоторых фактах, о которых западные СМИ не говорили или практически не говорили. Предстоятель Русской церкви, в частности, рассказал о том, что конфликт начался в 2014 году с событий на Майдане в Киеве, по итогам которых произошла смена украинской власти. Особое внимание патриарх Кирилл уделил трагическим событиям 2 мая 2014 года в Доме профсоюзов в Одессе, когда из-за действий нацистских группировок погибло большое число много мирных русскоязычных граждан.
"Далее патриарх Кирилл, - передали его слова в ОВЦС, - напомнил о том, что на излете советской эпохи Россия получила заверение, что НАТО ни на один дюйм не продвинется в восточном направлении. Однако это обещание было нарушено, в состав НАТО вошли даже бывшие советские балтийские республики. В результате сложилась опаснейшая ситуация: границы НАТО проходят в 130 км от Санкт-Петербурга, подлетное время ракет составляет всего несколько минут. В случае, если в НАТО была бы принята Украина, то и подлетное время до Москвы также составило бы несколько минут. Россия никак не могла и не может этого допустить".
Папа Римский Франциск во вторник в интервью Corriere della Sera, в частности, заявил, что патриарх Кирилл первые 20 минут их общения по Zoom "с бумагой в руке зачитал" ему "все оправдания [для начала] войны" на Украине. По словам понтифика, на это он ответил, что духовные лидеры - это "не государственные служащие" и они "не могут использовать язык войны".