Ղազախստանի նախագահը առաջին պետական այցը կկատարի Թուրքիա
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը մայիսի 10-11-ն առաջին պետական այցը կկատարի Թուրքիա, հայտնում է Panorama-ն՝ հղում անելով այլ աղբյուրների: Անկարայում ընթացող բանակցություններում նախատեսվում է համակողմանիորեն դիտարկել երկու երկրների հարաբերությունները, որոնք ունեն ռազմավարական գործընկերության բնույթ, և քայլեր կատարել դրա ընդլայնման ուղղությամբ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնում է Թուրքիայի նախագահի տեղեկատվության վարչությունը։
Բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի և առևտրի ոլորտներում երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ամրապնդման հարցեր։ Դրանց արդյունքների հիման վրա նախատեսվում է ստորագրել մի շարք համաձայնագրեր և արձանագրություններ։
TRT հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ պետությունների ղեկավարները մտքեր կփոխանակեն նաև տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի, այդ թվում՝ ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ։
Հեռուստաընկերությունը հիշեցնում է, որ այս տարի լրանում է Ղազախստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը։

Президент Казахстана совершит первый госвизит в Турцию
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев посетит с первым государственным визитом Турцию 10-11 мая. Как сообщает ТАСС на переговорах в Анкаре планируется всесторонне рассмотреть отношения между двумя странами, имеющие характер стратегического партнерства, и шаги по его расширению, сообщает управление информации президента Турции.
В центре внимания на переговорах будут вопросы укрепления экономического сотрудничества между двумя странами, в области туризма, образования, культуры, торговли. По их итогам планируется подписание ряда соглашений и протоколов.
Главы государств также обменяются мнениями по региональным и международным вопросам, в том числе украинскому кризису, отмечает телеканал ТRТ.
Телекомпания напоминает, что в этом году дипломатическим отношениям Казахстана и Турции исполнилось 30 лет.