Մի շարք պատմական փաստեր Տիգրանաշենի վերաբերյալ. Թաթոյան
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը մի շարք պատմական փաստեր է հրապարակել Տիգրանաշենի վերաբերյալ:
Նա Facebook-ի իր էջում գրել է.
«Գյուղն անկլավի կարգավիճակ չի ունեցել, այն պատմական հայկական գյուղ է և ի սկզբանե կազմել է ոչ միայն Հայաստանի առաջին Հանրապետության, այլ նաև Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Գյուղն ունեցել է Քարքե անվանումը (Քյարքին ադրբեջանական է):
Տիգարանաշենի անմիջական հարևանությամբ դեպի Նախիջևանի խորքն ընկած տարածքում առկա է ևս մեկ հայկական գյուղ՝ հայկական պատմական Գենուտ գյուղը, որի անվանումն առաջացել է գեհենի մշտադալար ծառից, և այն նույնպես կազմել է Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Տարիների ընթացքում է գյուղը բաժանվել երկու մասի թյուրքական Ջաֆարլու տոհմի բնակեցման հետևանքով և ստացել Ջաֆարլու և Գյունութ անվանումները:
Օրինակ` ՀԽՍՀ 1926թ. քարտեզում գյուղը կազմում է Հայաստանի մասը:
Եթե որևէ բնակավայրի մի մասը բնակեցված է ինչ-որ ազգի ներկայացուցիչներով, ավտոմատ չի ենթադրում, որ նշված տարածքը պատկանում է այդ ազգը ներկայացնող պետությանը:
Նույն կերպ, Տավուշի պատմական հայկական գյուղերը, օրինակ, Ոսկեպարը, որն ինչպես 1918-1920թթ., այնպես էլ Խորհրդային ժամանակահատվածում պատկանել է Իջևանի գավառի Բարանայի շրջանին:
Պատմական փաստերի աղավաղումները, սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու նրանց անվտանգությունը բացահայտ անտեսող, պատմությունից դասեր չքաղած ու ակնհայտ ոչ մասնագիտական մոտեցումներն են, որ տասնամյակներ շարունակ մեզ զրկել են ՀՀ և նրա քաղաքացու իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու իրավական հիմքերից՝ վտանգելով մեր երկրի անվտանգությունը»:

Село Тигранашен не имело статуса анклава: Татоян
Тигранашен не имел статуса анклава, это историческое армянское село, с самого начала входившее в состав не только первой Республики Армения, но и Советской Армении, и называлось Карке. Как передает News.am, об этом на своей странице в "Facebook" написал экс-омбудсмен Армении Арман Татоян.
"В непосредственной близости от Тигранашена в глубине Нахичевана находится еще одно историческое армянское село Генут, также входившее в состав Советской Армении. С годами вследствие поселения турецкой династии Джафарлу село было разделено на две части и получило два названия – Джафарлу и Гюнут. Например, по картам СССР 1926 года село входит в состав Армении. Если часть населенного пункта заселяется представителями какой-либо национальности, это не означает автоматически, что территория принадлежит государству, представляющему эту нацию.
А исторические армянские села Тавуша, например, Воскепар, как в 1918-1920 годах, так и в советский период, входили в состав Иджеванской губернии.
Искажение исторических фактов, откровенное игнорирование прав жителей приграничных населенных пунктов и их безопасности, не извлеченные из истории уроки и откровенно непрофессиональный подход лишили нас правовой базы для защиты прав и интересов граждан Армении, поставив под угрозу безопасность страны", – написал он.