Հակոբ Արշակյանը «Future Innovation Summit 2022» կոնֆերանսին ներկայացրել է ՀՀ տեխնոլոգիական էկոհամակարգը
Շեյխ Սագեր Ալ Քասիմի հրավերով ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը համաշխարհային ճանաչում ունեցող աստղաֆիզիկոս, Starmus փառատոնի հիմնադիր, պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանի և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ մասնակցում է Դուբայում անցկացվող «Future Innovation Summit 2022» կոնֆերանսին, որը նվիրված է տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացմանը։
«Առիթ ունեցա ներկայացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը, օրենսդրական դաշտը և տիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտում արտոնությունների համակարգը»,- Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հակոբ Արշակյանը «Future Innovatiin Summit 2022» կոնֆերանսի մասնակիցներին հրավիրել է սեպտեմբերի 5-10-ը մասնակցելու Երևանում անցկացվող ամենահայտնի գիտական ` Starmus VI կոնֆերանսին։

Vice Speaker of Parliament Presents Armenia’s Technological Ecosystem at Future Innovation Summit in Dubai
Vice Speaker of Parliament of Armenia Hakob Arshakyan is participating in the Future Innovation Summit 2022 in Dubai, the United Arab Emirates, together with founder of the STARMUS festival, Professor Garik Israelyan and the representatives of the business community, Armenpress reports.
Hakob Arshakyan is attending the summit at the invitation of Sheikh Saqer Al Qasimi, member of the ruling family.
''I had a chance to present Armenia’s technological ecosystem, legislative field and privilege system in the field of space technologies'', the Vice Speaker said on social media.
He invited the summit participants to attend the STARMUS VI festival to be held in Yerevan this year on September 5-10.