Տեղի է ունեցել ՀՀ և Տաջիկստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Մայիսի 13-ին աշխատանքային այցով Դուշանբեում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Տաջիկստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սիրոջիդդին Մուխրիդդինի հետ։
Արարատ Միրզոյանը և Սիրոջիդդին Մուխրիդդինը գոհունակություն են հայտնել փոխըմբռնման և փոխվստահության վրա հիմնված երկկողմ համագործակցության մակարդակի կապակցությամբ։ Նշվել է նաև, որ այս տարի լրանում է հայ-տաջիկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչը լավ առիթ է՝ ամփոփելու արձանագրված ձեռքբերումները և նախանշելու փոխգործակցության ընդլայնմանը միտված նոր ուղղություններ։
Հայաստանի ու Տաջիկստանի միջև քաղաքական կապերի ամրապնդման տեսանկյունից զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը։
Առանձնահատուկ ընդգծվել է առևտրատնտեսական փոխգործակցության ներուժի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ ջանքերի ներդրումը, և այս առումով կարևորվել է հայ-տաջիկական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների ակտիվացումը։
Կողմերը քննարկել են նաև բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։

Armenian FM Meets With Tajik Counterpart in Dushanbe
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Dushanbe on a working visit, met with Sirojiddin Muhriddin, Foreign Minister of Tajikistan, NEWS.am reports.
According to the press service of the Ministry of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan and Sirojiddin Muhriddin expressed satisfaction with the level of bilateral cooperation based on mutual understanding and trust. It was also noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of Armenian-Tajik diplomatic relations.
In terms of strengthening the political ties between the two countries, the officials highlighted holding consultations between the two foreign ministries.
The parties also highlighted the importance of making full use of the potential of trade-economic interaction and in this regard they attached importance to the activation of the works of the Armenian-Tajik inter-governmental commission.