Լիբանանի խորհրդարանական ընտրություններին հայկական քաղաքական ուժերը ևս առաջադրել են իրենց թեկնածուներին
Լիբանանում մայիսի 15-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին տեղի հայկական քաղաքական կուսակցությունները ևս մասնակցում են՝ իրենց թեկնածուներով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
«Հայկական քաղաքական կուսակցությունները Լիբանանի այլ քաղաքական ուժերի հետ առանձին կազմել են դաշինք ու մասնակցություն ունեցել ցուցակները կազմելու գործում: Դաշնակցությունը ներկայացրել է 5 թեկնածու, Հնչակյան կուսակցությունը՝ 1 թեկնածու: Հայկական քաղաքական կուսակցություններից զատ  կան նաև հայեր, որոնք անհատապես մասնակցում են ընտրություններին քաղաքացիական շարժումների ցուցակներով: Կարծում եմ, որ ընտրության լայն հնարավորություն կա»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
Նրա խոսքով՝ գործող օրենսդրությունն ունի ինչպես համամասնական, վարկանիշային, այնպես էլ համայնքային բաղադրիչ: Շահան Գանտահարյանը նկատեց, որ բարդ, խճճված մոտեցում է, ինչը ժողովրդավարական առումով այդքան էլ ճիշտ չի ապահովում ժողովրդի ներկայությունը:
«Ընտրություններն անցկացվում են երկրի համար ծանր ֆինանսական, տնտեսական վիճակում: Սկզբնական շրջանում սպասումներն այնպիսին էին, որ քաղաքացիների մասնակցության տոկոսը բարձր չի լինելու: Թեպետ, ընտրական պայքարի թեժացմանը զուգահեռ նկատում ենք հասարակության շրջանում հետաքրքրության աճ: Կան դիտարկումներ, որ հնարավոր է, ամեն դեպքում, ակտիվ մասնակցություն լինի»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
2022-ի մայիսի 15-ին Լիբանանում խորհրդարանական ընտրություններ են: Ընտրությունները սկսվում են տեղական ժամը 7:00-ին և ավարտվում է երեկոյան 19:00-ին:

На парламентских выборах в Ливане представлены также армянские партии
Местные армянские политические партии будут участвовать в парламентских выборах в Ливане, которые состоятся 15 мая. Об этом сообщил "Арменпресс" главный редактор ливанской газеты "Аздак" Шаан Гантаарян.
"Армянские политические партии объединились с другими ливанскими политическими силами и сформировали списки кандидатов. "Дашнакцутюн" выдвинул 5 кандидатов, партия "Гнчакян" – 1 кандидата. Помимо армянских политических партий, есть также армяне, которые индивидуально участвуют в выборах по спискам гражданских движений", - сказал Гантаарян.
По его словам, по действующему законодательству есть пропорциональные, рейтинговые и общинные компоненты. Редактор газеты отметил, что это сложный, запутанный подход, который в демократическом смысле не очень правильно обеспечивает представленность народа.
"Выборы проходят в сложной для страны финансово-экономической ситуации. Изначально ожидалось, что явка будет невысокой. Однако по мере активизации предвыборной кампании мы наблюдаем рост общественного интереса. в любом случае возможно активное участие", - сказал Гантаарян.