G7-ը հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառելու պատրաստակամության մասին
«Մեծ յոթնյակի» երկրները (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Կանադա, ԱՄՆ, Ֆրանսիա և Ճապոնիա) պատրաստ են հետագա սահմանափակող միջոցներ ձեռնարկել Ռուսաստանի, նրա ներկայացուցիչների և ինստիտուտների դեմ և շարունակել Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ քաղաքական և տնտեսական մեկուսացման ջանքերը: Այս մասին ասվում է G7 երկրների արտգործնախարարների ընդունած համատեղ հայտարարության մեջ, որը կազմվել է Գերմանիայի հյուսիսում գտնվող Վանգելս կոմունայում կայացած եռօրյա հանդիպման արդյունքներով:
«Մենք վերահաստատում ենք մեր վճռականությունը՝ հետագայում նույնպես մեծացնել տնտեսական և քաղաքական ճնշումը Ռուսաստանի վրա՝ շարունակելով հանդես գալ միասնաբար»,- ասվում է փաստաթղթում։
Դրանում նշվում է, որ պատժամիջոցները ուղղված կլինեն «ռուսական վերնախավին, այդ թվում՝ տնտեսական դերակատարներին, կենտրոնական կառավարական մարմիններին և զինված ուժերին»։ Նախարարները հաստատել են նաև, որ G7-ը կշարունակի Ռուսաստանին արևմտյան երկրների տնտեսություններից, միջազգային ֆինանսական համակարգից և համաշխարհային ինստիտուտներից մեկուսացնելու իր ուղին։
«Մենք կընդլայնենք մեր պատժամիջոցները՝ ներառելով այն ոլորտները, որոնցից Ռուսաստանը հատկապես կախված է», - ասվում է հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:

© EPA-EFE/Georg Wendt / POOL
The G7 group of nations (the UK, Germany, Italy, Canada, the US, France and Japan) are ready to impose more restrictions against Russia, its representatives and institutions and to continue efforts on Moscow’s political and economic isolation, according to a statement approved by foreign ministers of G7 states on Saturday following a three-day meeting in the Wangels municipality in the north of Germany, TASS reports.
"We reaffirm our determination to further increase economic and political pressure on Russia, continuing to act in unity," the statement said.
Sanctions will target "Russian elites including economic actors, the central government institutions and the military," heads of G7 foreign ministries noted, adding that G7 will continue "isolating Russia from our economies, the international financial system, and within global institutions." "We will broaden our sanctions measures to include sectors on which Russia has a particular dependence," they concluded.