Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը Newsweek ամսագրին տված հարցազրույցում նշել է, որ Ռուսաստանը լիովին մեկուսացված չի լինի աշխարհից՝ չնայած պատժամիջոցների աննախադեպ չափին։
Նա պարզաբանել է, որ եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը մեկուսացված լինի արևմտյան երկրներից, ապա Ռուսաստանի իշխանությունները դեռ կապեր կունենան Չինաստանի և այլոց հետ։
«Իհարկե, մենք չենք կարողանա լիովին մեկուսացնել Ռուսաստանը։ Մենք պետք է ուղիներ փնտրենք Ռուսաստանի հետ այլ ձևերով հարաբերվելու և Ռուսաստանի հետ որոշակի բիզնես անելու համար։ Բայց դա ժամանակ է պահանջում, և կարող է տևել նույնիսկ տասնամյակներ»,- ասել է Կարիսը:
Նախագահի խոսքով, եթե նույնիսկ տարիներ պահանջվեն Ռուսաստանի Դաշնությունը մեկուսացնելու համար, ապա արևմտյան երկրների այս որոշումը չպետք է ժխտի Մոսկվայի հետ աշխատելու կարևորությունը։

Президент Эстонии признал невозможность изоляции России
Президент Эстонии Алар Карис в интервью журналу Newsweek отметил, что РФ не получится полностью изолировать от мира, несмотря на беспрецедентный объем санкций, передает gazeta.ru.
Он объяснил, что если РФ и изолировать со стороны западных стран, то у российских властей все еще будут контакты с тем же Китаем и другими.
''Конечно, мы не сможем полностью изолировать Россию.  Нам нужно искать пути, чтобы общаться с Россией другими способами и вести какой-то бизнес с Россией. Но это занимает время, и это может занять даже десятилетия'', - сказал Карис.
По словам президента, даже если на изоляцию РФ уйдут годы, то это такое решение западных стран не должно отменять важности работы с Москвой в настоящее время.